Ev Alma Duası Okunuşu ve Anlamı
09 Temmuz 2024

Ev Alma Duası Okunuşu ve Anlamı

Ev alma duası, bugüne kadar ev sahibi olamamış kişilerin Allah'a dua ederek ev sahibi olma niyetlerini dile getirdikleri bir ibadet şeklidir. Gönülden istenen her şeyin Allah tarafından kabul edileceğini unutmamak gerekir. Mal ve mülk sahibi olmak, Allah'tan istenecek dileklerden biridir ve bu dileğin gerçekleşmesi için içtenlikle dua etmek önemlidir. Herkes başını sokacak bir ev sahibi olmayı arzu eder.

Allah'ın her zaman insanların yanında olduğunu unutmamak gerekir. Hem insanı yaratan hem de yanında olan yüce Rabbimizle bağımızı hiç bir zaman koparmamalıyız. Biz Rabbimize yaklaştıkça, Allah da bize yaklaşacaktır. Kulluk vazifemizi Allah'a dua ederek, paylaşarak ve isteklerimizi sunarak yerine getirmeliyiz.

Ev Alma Dualarına Örnekler

"Bismillahirrahmanirrahim, Kulillahumme malikel mülki tû'til mülke men teşâu ve tenziul mülke mimmen teşâu ve tüizzü men teşâu vetüzillü men teşâu bi yedikel hayr. İnneke alâ külli şey'in kadir. Tûlicül leyle fin nehari ve tûlicün nehara fil leyli ve tuhricül hayye minel meyyiti ve tuticül meyyite minel hayyi ve terzûku men teşâu bi gayri hisab." Bu duayı ev almak isteyen, servet sahibi olmak isteyen kişilerin her gün 44 defa okuması uygundur. Bu duayı gönülden ister ve devam ederse, çok kısa sürede dilekleri yerine gelir.

Ev almak isteyen kişiler 19 gün boyunca hiç ara vermeden her sabah 7 defa besmele, 7 defa istiğfar, 7 defa kelime-i şehadet, 7 defa salavat, 7 defa "La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim", 7 defa "Allahu Ekber" okumalıdır.

Pazar günü akşam namazından sonra başlayıp, 7 gün boyunca her gün 4000 defa "Hasbünallahü ve nimel vekil" okunması ev almak isteyenlerin yapabileceği bir diğer duadır.

Her gün kılınacak sabah namazının ardından 101 defa Fatiha suresini okuduktan sonra, 101 defa "Ya Kafi ya Gani ya Muğni ya Fettah ya Rezzak" okuyarak 3 defa şu şekilde dua edilmelidir: "Ya kâfi ekfina ya muğni ağnina ya Fettah iftah lena babe rahmetike ya Rezzak urzukna bi lutfike ve Keremike ve bicahi sahibi'l-vesileti seyyidina Muhammed'in aleyhi's-salatü ve's-selam." Bu şekilde dua edildiğinde, ev almak isteyenlerin dileklerine kavuşmasına Allah yardım edecektir.

"Ya mübdie'l beraya ve müide ha ba'de fenaiha bi kudretihi ya Mübdîu" Meali: "Ey mahlukatı hiç yoktan var eden ve hepsi yok olup gittikten sonra kudretiyle tekrar diriltecek olan! Ey Mübdî!" Bu duayı ev almak isteyen, evlenmek isteyen, yeni bir işe girişen herkes 41 defa okumalıdır. Allah'ın izniyle istediğine kavuşacaktır.

Ekstra Bilgiler

Ev sahibi olmak, İslam'da önemli bir hedef olarak görülmektedir. Ev alma duası, bu hedefe ulaşmak için yapılan manevi bir çabadır. Ancak, bu duaların yanında kişinin çalışkan ve azimli olması da gerekmektedir. İslam'da, dua ile birlikte kişinin kendi çabasını da göstermesi gerektiği öğütlenir. Bu nedenle, ev alma duasının yanı sıra planlı ve dikkatli bir maddi birikim stratejisi de izlenmelidir.

İslam'da dua, hem Allah'a bağlılığın bir ifadesi hem de kişinin manevi dünyasını güçlendiren bir ibadettir. Ev alma duası da bu bağlamda, kişinin manevi huzurunu artıran ve Allah'a olan inancını pekiştiren bir eylemdir. Bu duaların kabul olması için, kişinin samimiyetle ve içtenlikle dua etmesi önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

leyla sakar

03 Haziran 2024 Pazartesi

Ev almak istiyorum fakat begenemiyorum alamıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Leyla Sakar hanım, ev almak önemli bir karar ve doğru evi bulmak zaman alabilir. Sabrınızı koruyun ve tam olarak ne istediğinizi belirleyin. Belki bir emlak danışmanıyla çalışmak işinizi kolaylaştırabilir. Umarım hayalinizdeki evi en kısa zamanda bulursunuz. Başarılar!

2. Cevap
cevap

Paha

Sabredin biraz acele etmeyin kısmetinizde bakalım hangi ev var. Besmele ile çıkın hergün yola umarım hayırlısı olur sizin için.

soru

hb

29 Mayıs 2024 Çarşamba

allah müstakınızı versin. böyle şeylere inanmayın. dua ile böyle bişey olmaz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hb, sizin düşüncenize saygı duyuyorum ancak bazı insanlar için dua etmek rahatlatıcı ve moral verici olabilir. Herkesin inanışlarına ve yaklaşımlarına saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

soru

recep

28 Mayıs 2024 Salı

yahu dua ile ev mi alınır arkadaş ? hiç mi kuran okuyup öğüt almazsınız. çalışarak bir şeyler alın, şükr etmek önemlidir.

milletin beyni yanmış, dua ile ev mi alınır ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Recep, herkesin inançlarına ve yaşam tarzına saygı duymalıyız. Dua etmek, birçok insan için moral ve motivasyon kaynağıdır. Ancak, senin de belirttiğin gibi, çalışarak ve emek vererek bir şeyler başarmak da çok önemli. Dengeli bir yaklaşım benimsemek en iyisi olabilir.

2. Cevap
cevap

Paye

Asıl contası yanan sensin, dua etmenin ne zararı var insanlar hayırlı bir dua ile kendilerininde bir ev sahibi olabilmeleri için yine kendilerini yaratan Allaha dua ediyor. Sağa sola çaput mezara dilek asmıyor ve senin gibi boşboşta konuşmuyor

soru

tuba derya kartal

21 Nisan 2024 Pazar

Denicem insallah banada isteyen herkesede allahim nasip eder

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tuba Derya Kartal hanım, inşallah size ve isteyen herkese nasip olur. Dualarınız kabul olsun.

2. Cevap
cevap

Ebru

Ev sahibi olmak isteyen kişi, makalede geçen ev alma dualarından dilediği herhangi bir tanesini ve tamamını okuyabilir. Bunun yanı sıra, kişi, çalışıp para kazanmalı ve tasarruf etmeyi de bilmelidir. Ev sahibi olmak isteyen kişiler, inanç ve tasarruf ile hayallerindeki gibi bir eve sahip olabilirler.

soru

sinem

12 Nisan 2024 Cuma

arkadaşlar bugün ev kredisi için başvuru yaptık öğleden sonra belli olacak sizden ricam dua eder misiniz. şimdiden allah razı olsun.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sinem,

Başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını tüm kalbimle dilerim. İnşallah her şey gönlünüzce olur. Dualarımız sizinle.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Durdu

Ne güzel siz krediye başvurun bizde size dua edelim :) sinem kardeşim buradaki herkes faize harama bulaşmadan ev almak için çaba harcıyor ve dua ediyor sen ne diyorsun

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Af Duası Okunuşu ve Anlamı

Af Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Nur Duası Okunuşu ve Anlamı

Nur Duası Okunuşu ve Anlamı

Hastalık İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Hastalık İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Nübüvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Nübüvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Abdest Alırken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Abdest Alırken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Rahatlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahatlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Ev Alma Duası Okunuşu ve Anlamı

Ev Alma Duası Okunuşu ve Anlamı