Cuma Hutbesinde Okunan DuaCuma Hutbesinde Okunan Dua: Cuma Namazının şartlarından biri de farz olan cuma namazından önce hutbe okumaktır. Vaktin girmesinden sonra cemaata bir hutbe okunur. Cemaatin hutbeyi duyması şart değildir. Yalnızca hazır bulunması yeterlidir. Hutbe sırasında bir mükellef erkeğin, bulunması yeterli görülür.  Bunun için ki, hutbe verilirken cemaat olmayıp da, hutbeden sonra namazda bulunsalar, namazları caiz olmaz.

İmamı Azam'a göre, cuma hutbesinin rüknü, Allah'ı zikirden ibarettir. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre, hutbe denilebilecek kadar uzun bir zikirden ibarettir. Bunun en az olanı, Tahiyyat miktarı, hamd ve salavat ile Müslümanlara duadan ibarettir.

Hutbenin kısa ve cemaata yararlı bir tarzda olması, hatibin ehil ve faziletini gösterir. Bu konuda bir hadisi şerifin meali:

"Namazının uzun, hutbenin kısa olması o kimsenin bilgili bir din alimi olduğunu gösterir.  Artık namazı (cemaata ağır olmayacak biçimde) uzatınız, hutbeyi de kısa tutunuz. Gerçekten de bazı sözler, sihir gibi kalplere etki eder."

İlk önce bu duaların orijinal yani Arapça olarak okunuşunu öğrenmek gerektiğini belirtelim. Bu duaların okunması güzel olmakla birlikte okunmadığı zaman herhangi bir sakınca olmadığı gibi, hutbeye ve namaza da bir zararı olmaz.  Bununla birlikte belli bir duayı okumak şart değildir. Hoca istediği duayı okuyabilir.

Cuma'nın ilk sünnet namazı kılınınca, müezzin gül bank çeker:

"Resulu  ekrem ve nebiyyi muhterem (sav) efendimiz hazretlerinin aziz, pak, münevver, mutahhar ruhi şeriflerine salavatı şerife getirenlerin ahir ve akıbetleri hayrola. Ali ezvacı tahirat evladı rasül eshabı güzin efendilerimizin sair enbiyai  izam ve rusuli fihan hazeratının ervahı şeriflerine, pirimiz Bilali Habeşi [R.A.] efendimizin ve alel husus bu caminin banisi ve bugüne kadar içinden gelmiş geçmiş, imam, müezzin, kayyumlarının ve kaffei ehli imanın ervahı için, Allah rızası için, Elfatiha."

Fatihadan sonra müezzin euzü besmele ile Ahzab seresinin 56. ayetini okur;

Mealen: Şüphesiz, Allah ve Melekleri Peygambere salat ederler. Ey inanan insanlar siz de salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.

Bunu takiben müezzin Peygamberimize (asm) bir salavat getirir. Salavatı şerifeyi bitirdikten sonra, ayağa kalkarak bir iç ezan okur. Ezan okunmaya başladığında imam minberin önünde yerinden kalkarak içinden bir dua okur.

İmamın Hutbe İçin Minbere Çıkması:

Minber Kapısında:   “ Ey Merhametlilerin en merhametlisi ve Ey Cömertlerin en Cömert’i olan Allah’ ım, bize rahmet kapılarını aç, iyilik ve kereminin hazinelerine ulaşmayı bize kolaylaştır.

Cuma Hutbesinde Okunan Dua

”

Üçüncü Basamakta: “Ya Rabbim göğsümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimde ki tutukluluğu çöz ki insanlar sözümü anlasınlar. Rabbim; gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Rabbim ilim ve anlayışımı artır, salihlerden eyle beni”.

 Beşinci ya da Yedinci Basamakta:  “Allah’ ım; Bu şerefi sen verdin. Bu makamı sen verdin. Allah’ ım işimi kolay et ve yaptığım bu işi kabul eyle. Bütün Resul ve Nebilere selam olsun. Hamt alemlerin Rabbi olan Allah’ a mahsustur.”

İmamın Hutbe Vermesi:

 Birinci Hutbe:  “Hamt yalnızca Allah' a mahsustur. Peygamberimiz Hz. Muhammed’ e, Ehli ve ashabına salat ile selam olsun. Allah'tan başka bir ilah olmadığına onun ortağı olmadığına şahitlik ederiz. Ve yine şehadet ederiz ki Hz. Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve Resulüdür. Ey Allah’ ın kulları, Allah'a karşı gelmekten sakının ve ona isyancı olmayın. Şüphe yok ki  Allah takva sahipleri ile birliktedir.

 (Nasihat bölümü tamamlandıktan sonra)  “Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurur ki;  Günahlarından tövbe eden, günah işlememiş gibidir. Yüce Allah'tan size ve kendime mağfiret ve başarı dilerim.”

(Birinci hutbe ile ikinci hutbe arasında imam oturur vaziyette şu duayı). “Bize,erkeklere ve kadınlara, ölü ve dirilere, Allah' ım bütün Mümin ve Müslümanlara, bereketini artır. Şüphesiz sen, dualarımızı işiten ve kabul edensin Allah' ım.”

İkinci Hutbe: “Allah’ a Kamil anlamda hamt ederim. Peygamberimiz Hz. Muhammed’ e, al ve ashabına salat ile selam olsun. Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’ e salat ve selam ediyorlar. Ey iman sahipleri. Sizde ona salat edin, selam edin Yüce Allah böyle buyurmuştur.”

“Allah'ım İslam a ve Müslüman kullara yardım ihsan eyle. Vatanı ve milletimizi her türlü tehlikelerden belalardan koru. Bize dünya da ve ahirette iyilik ve güzellik ihsan eyle. Beni, anamı, babamı ve bütün müminleri affeyle. Sen işiten ve Şüphesiz dualarımızı kabul edensin.”

“Muhakkak ki,iyiliği, adaleti, akrabaya yardım etmeyi Allah emreder. Çirkin işi, fenalık ve azgınlığı yasaklar. Allah, düşünüp tutarsınız diyerek size öğüt veriyor.”(Nahl suresi 90. ayet)

Cuma Hutbesinde Okunan Dualardan sonra müezzin kamet okur ve ardından Cuma namazı kılınır.

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2016 16:42:47

Cuma Hutbesinde Okunan Dua Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Cuma Hutbesinde Okunan Dua"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Şafii Kunut Duası

Şafii Kunut Duası, Kunut duaları Hz.Muhammed'in (sav) akşam namazının 3. rekatı kıldığı sırada inmiştir. Kunut duaları indiği sırada Hz.Muhammed (sav)'in tekbir getirdiği söylenmektedir. Şafii Kunut Duası Faziletleri: Hz.Muhammed...

Salatı Tefriciye Duası

Salatı Tefriciye Duası, Allah-u Tealanın yarattıkları arasında hiç şüphesiz ki, Peygamber efendimizden daha sevgili hiç bir şey ve kimse yoktur. Bu nedenle Allah-u Tealanın peygamber efendimize salat ve selam getirildikten sonra e...

Akşam Yatarken Okunacak Dua

Akşam Yatarken Okunacak Dua, Cenabı Hak gönülden bana boyun eğen ister kadın olsun ister erkek olsun, Benim yolum için cihad edenlerin çabalarını boşa çıkarmayacağım buyurmuşlardır. Okunan her dua sadece Allah için yapılmalıdır. K...

Kısa Yemek Duası

Kısa yemek duası ile insanlar bize bahşedilen ve nasip olan yemekler için şükranlarını sunar. Öyle ki, kısa yemek duası bize verilenlerin küçük bir karşılığı olarak edilmelidir. Mümkünse ayağa kalkılarak ve sofradaki herkesin aynı...

Arabaya Binerken Okunacak Dua

Arabaya binerken okunacak dua, dua etmek her zaman biz insanlara  huzur verir. Dua ederken Allah'a daha yakın olduğumuzu düşünür, kendimizi daha güvende ve iyi hissederiz. Sadece arabaya binerken değil her kapıdan çıktığımızda, ad...

İşyerini Açarken Okunacak Dua

İşyerini Açarken Okunacak Dua, İnsanların kimseye muhtaç olmadan yaşaması ve kendi ekonomik özgürlüğünü sağlayabilmesi için, çalışarak helal kazanç sağlaması ve bunu meşru yollardan yapması dini bir görevidir. Bu görevini yapan ki...

Orucun Mekruhları

Orucun mekruhları nelerdir? Mekruh, yapılması din açısından doğru bulunmayan, yapılmaması yapılmasından daha doğru olan davranışlardır. Msem yapılmaması gereken durumlara mekruh deniyor. O zaman orucun mekruhlarından anlayacağımız...

Baş Ağrısı Duası

Baş Ağrısı Duası, Ah gözyaşına kıyamadığımız Allah'ım! Ey insanların Rabbi! Ey hayatın ve ölümün Sahibi olan Allah'ım! hastalıklarımıza şifa ver! "Ve iza meridtü fehüve yeşfin." Hastalığımda bana şifa veren Allah'tır. "Kur'an-ı ke...

Secdede Dua Etmek

Secdede dua etmek, Secde: Üstün bir varlığın üstünlüğünü kabul edip, önünde yere kapanma, baş eğme, itaat etme; namaz veya ibadet maksadıyla alnı ve burnu yere koyma anlamına gelen fıkhî bir terimdir. Kur'an-ı Kerim'de bir çok yer...

Boy Uzatma Duası

Boy Uzatma Duası, başımıza ne zaman bir sıkıntı geldiğinde, ne zaman dertlenip dara düştüğümüzde, çıkış yolu bulamadığımız zaman insanoğlunun gücünün yetmediği şeyleri yüce Allah'tan istemesidir. Biz insanların vücudunda ki her de...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017