Tövbe Duası Oku
11 Temmuz 2024

Tövbe Duası Oku

Tövbe duası, kişinin yaptığı bütün günahkâr davranışlardan pişmanlık duyduğunu ifade eden, bundan sonraki yaşamında günah ve kusurlu hareketlerden uzak duracağı hakkında Allah'a söz vermesidir. Allah'ın ve Resulünün yasakladığı, dinen hoş karşılanmayacak, uygun olmayan davranışların yapılması karşısında, kişinin aynı davranışları yapmamaya kendi iradesini kullanarak, yaptığı hatalardan ve işlediği günahlardan dolayı Allah'tan af dilemesi ve bağışlanmayı istemesidir.

Hz. Ali'nin Tövbe Hakkındaki Sözleri

 • Hz. Ali (A.S.) bu konuda şöyle buyurmuştur: "Günahı terk etmek, tövbe etmekten daha kolay bir ameldir."
Kişinin günahın içine girmesi halinde Allah'tan ümit kesmemesi, rahmetini dilemesi gerekir. Çünkü Allah'a doğru gitmek, nefsi ıslah etmek her zaman açık bir yoldur. Yüce Rabbimiz günahkâr olan kulları için, tövbeyi ve kendisine dönüş yolunu açarak, onların kendine dönmesini, nefislerini pisliklerden ve günahlardan arındırmasını istemiştir. Tövbe günahlardan kurtuluş, işlenen günahlardan dolayı üzülmek ve pişman olmak, günahtan vazgeçerek, bundan sonra yeniden işlememek anlamındadır.

Kur'an-ı Kerim'de Tövbe

 • Yüce Rabbimiz Maide suresi 39. Ayette şöyle buyurmuştur: "Her kim haksız davranışlar yaptıktan sonra tövbe eder ve halini düzeltirse, şüphesiz Allahü Teâlâ onun tövbesini kabul eder, Allah bağışlayıcı ve esirgeyicidir."
 • Enam suresi 54. Ayette: "Bizim ayetlerimize iman etmiş olanlar sana geldiklerinde onlara: Selam olsun size, Rabbiniz rahmeti kendi üzerine farz kıldı ki, içinizden biri yaptığı günahlardan ve cehaletten ötürü kötü davranışlarda bulunur sonrasında tövbe ederek, kendini düzeltirse kuşkusuz Allah bağışlayan ve esirgeyendir."
Yapılan tövbe sonrasında müminler yersiz duydukları endişelerden kurtularak, ümitsizlikleri sona erer. Yaşamına yeni bir yön verme olanağına kavuşur. Kalbini Allah'a açarak, manevi açıdan rahatlama imkânına kavuşur. Kendi yaptıklarını Allah'ın affedeceğine emin olan kişiler, yaşamında başka kişilerin yaptığı hataları daha rahat affedecektir. Bu durum insanlar arasında kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma gibi duyguları güçlendirir, birlikte yaşama katkı sağlar. Günah işlemiş olanlar, bunlardan kurtulmak için çaba harcamalıdır. Başlangıç olarak pişman olmalı, şirk derecesinde olan günahlardan imana dönmelidir. Büyük günahlarında dolayı tövbe etmeli ve yeniden günah işlememelidir.

 • Zümer suresi 53. Ayette: "De ki, aleyhlerine karşı ölçüyü kaçırmış olan kullarım, Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Şüphesiz Rabbimiz, bütün günahları affeder. Çünkü O esirgeyen ve bağışlayandır."
 • Necm suresi 32. Ayette, Yüce Rabbimiz: "Ufak kusurların dışında büyük günahlardan ve çirkin amellerden sakınanlara, Allah'ın affı şüphesiz boldur." demiştir.
 • Al-i İmran suresi 133 ve 135. Ayetlerde: "Yine onlar, günah olan bir amel yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde, Allah'ı hatırlayarak hemen günahlarının bağışlanmasını isteyenlerdir. Allah'tan başka kim günahları bağışlayabilir ki, bilerek günah işlediklerinde ısrar etmeyenlerdir."
Tövbe istiğfar etmek, Estağfirullah demektir. Haram işleyip sonradan pişman olmak ve Allah'tan korkarak, bir daha yapmamaya karar vermektir. Tövbe etmek, işlenen günahtan sonra bir daha bu günahı yapmamaktır. Günah sonrası tövbe etmek farzdır. Tövbe etmeyi ertelememek gerekir. Günah işledikten sonra tövbe etmek isteyenler aşağıdaki gibi dua etmelidir.

 • "Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah,
 • El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ellezi la ilahe illa hü el-hayye'l Kayyum ve etübü ileyh
 • Ve es'eluhu't tevbete ve'l mağfirete ve'l hidayete lena innehu hüve't tevvabu'r-ahim
 • Tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemliku linefsihi mevten ve la hayaten ve la nuşura
 • Allahümme ente Rabbi la ilahe ente Halakteni ve ene Abduke ve ene ala ahdike ve va'dike mesteta'tu. Euzu bike min şerri ma sanatu Ebu leke bi ni'metike aleyye ve ebu'u bi zenbi fağfirli, fe innehu la yağfiruz - zunube illa ente
 • Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusulihi ve'l yevmi'l ahiri ve bi'l kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi Teâlâ ve'l Ba'sü bade'l mevti hakkun.
 • Eşhedü en la ilahe illallahu ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resulüh. La ilahe illallah Muhammedu'r Resulullah."
Meali: "Ya Rabbi! Sen benim Rabbimsin. Sana inandım ve güvendim. Sana sığındım. Ellerimi açtım ve yüzümü sana döndürdüm. Kapına geldim, beni kulluğuna kabul et. Adem aleyhisselamdan bugüne kadar gelmiş tüm peygamberlere, kitaplara, meleklere ve ahiret gününe iman ettim. Bugüne kadar işlemiş olduğum tüm günahlarımdan pişman oldum. Bunları bir daha yapmamaya söz veriyorum. Günahlarımı affet, beni bağışla, beni kulluğundan ayırma, ellerimi boş çevirme, kapından kovma ya Rabbi Beni kötü alışkanlıklarımdan terk etmeyi nasip et. Şeytana uydurma. Bana dayanmak için güç ver. Cehennem azabından koru, beni cennetine dahil et. Cennetinde Peygamber efendimize komşu olmayı ihsan et."

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

kucukaga

01 Haziran 2024 Cumartesi

SelamunaleKum kardeslerim her duanin gecikmesinde var bir hayir suphelerin Kalbe yaklastigi anda bir damla goz yasi Yeter supheye der vermeyin goreceksiniz insaallah

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ve aleyküm selam kucukaga, ne güzel dile getirmişsin. Duaların kabulü bazen zaman alabilir, ama her şeyin bir hikmeti vardır. İnşallah sabrın ve inancın karşılığını göreceksin. Allah bizlere hayırlı olanı nasip etsin.

2. Cevap
cevap

Sünnetullah

Aleykümselam evet biz insanlar duamız erken olmayınca kabul olmadığını düşünürüz.Dualarımızın gecikmesinin sebebi o işte hayır olup olmamasıdır içtenlikle edilen duaların kabul olmaması mümkün değildir. O yüzden birazcık sabırlı olmamız gerekir.

soru

üzgün

01 Haziran 2024 Cumartesi

ben çok sevdiğim birine çok kötü beddualar ettim ve şimdi çok pişmanım ALLAHıma hep tövbe edeceğim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba üzgün, pişmanlık duyman ve tövbe etmek istemen aslında kalbinin ne kadar temiz olduğunu gösteriyor. Herkes zaman zaman duygularına yenik düşebilir ve istemediği sözler sarf edebilir. Önemli olan hatalarını fark edip, bunlardan ders çıkarabilmek. Allah affedicidir ve samimi bir kalple tövbe ettiğinde seni bağışlayacaktır. Kendine haksızlık etme, bu süreçte daha iyi bir insan olmaya çalış.

2. Cevap
cevap

Talia

Öncelikle pişman olmanız gayet güzel bir şey. Allah (c.c) pişman olanları ve tövbe edenleri hep affeder. Siz elinizden geldiğince sabredin isyan etmeyin ve bol bol tövbe duasını okuyun.Ve kime beddua okuduysanız özür dileyip helallik isteyin.

soru

ibrahim

31 Mayıs 2024 Cuma

içime bi ferrahlık geldi ALLAH (C.C) duamızı kabul eylesin çok geç olmadan ona yönelelim AMİN.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin, İbrahim Bey. Dualarınızın kabul olmasını ve kalbinizin ferahlamasını dilerim. Rabbim hepimize hidayet versin ve yolumuzu aydınlatanlardan eylesin. Tevekkül etmek en güzelidir.

2. Cevap
cevap

Bahra

Amin inşallah Allah (c.c) herkesinkini kabul eder.Siz gönlünüzden geldiği gibi içten bir şekilde tövbe ederseniz ve bu duayı okursanız Allah inşallah kabul edecektir.Ama bunu içten bir şekilde okumalısınız ve pişman olmalısınız.

soru

Aaa

31 Mayıs 2024 Cuma

Kimsenin hakkını yemeye gayret ettim kötü insan olmamaya özen gösterdim ama son bir yıldır içki içer oldum içki tüm kötülüklerin anası derlerya çok doğru allahım affet beni zina işledim haram işledim kimseye yanlış yapmamaya calısırken caresiz berbat bir insan oldum affet beni Allahım sen büyüksün

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aaa, kendini bu kadar suçlama. Hayatta herkes hatalar yapar ve önemli olan bu hatalardan ders çıkarmak ve kendini geliştirmektir. Senin iyi niyetin ve yaptığın hataların farkında olman zaten büyük bir adım. Allah affedicidir, yeter ki sen samimi bir şekilde pişmanlık duy ve doğru yolda ilerlemeye devam et. Unutma, kendini affetmek de önemlidir. Kendine karşı daha anlayışlı ol ve gelecekte daha iyi bir insan olmak için çalış.

2. Cevap
cevap

Tümer

Günah izlediğinizi bilerek, bu günaha karşı allaha sığınmak ve pişman olmak, vicdanınızın rahat etmemesi sizin bir daha bu günahları işlemeyecek olduğunuz anda tövbe ederseniz rabbim günahlarınızı affeder. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde Bütün Âdemoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlısı ise tövbe edenlerdir. diye buyurmuştur.

3. Cevap
cevap

Tiner

Hayırlı günler. Allahın azameti ve kudreti kul hakkına ve kendisine karşı gelen haricinde kendisine tövbe ile istiğfarla dönen ve deniz Köpüğü kadar günahı olan insanoğlunu her halükarda affeder. Yeter ki samimi, ihlaslı tövbe edilerek onun kapısına dönmek gerekir. Umutsuzluk dergahına kapılıp günahın akıntısına kapılmamak, şeytanın verdiği vesveselerini bir köşeye bırakılmalıdır.

soru

Halimize Merhamet Eyle Allahım

29 Mayıs 2024 Çarşamba

BAKARA SÛRESİ
(128) Rabbimiz Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Halimize Merhamet Eyle Allahım, bu ayeti hatırlattığın için teşekkür ederim. Gerçekten de, Bakara Suresi'nin bu ayeti bizlere teslimiyetin, ibadetin ve tövbenin önemini hatırlatıyor. Hepimiz için yol gösterici dualardan biri. Rabbim, dualarımızı kabul etsin ve bizleri de O'na teslim olmuş kullarından eylesin.

2. Cevap
cevap

Urgun

Yazdığınız ayet meali çok güzelmiş. Allah razı olsun yazdıklarınız için. Rabbim çok bağışlayan ve çok merhametlidir. İnşallah bizlerin de günahlarını affedip, tövbelerimizi kabul eder. Cennetine kabul eder inşallah. Ayetlerin meallerine baktığımız da bizlere çokça affedici olduğunu hatırlatmaktadır. Bu yüzden de günahlardan arınıp bol bol tövbe edip, dua etmeliyiz.

soru

durmuş 1453

28 Mayıs 2024 Salı

allahım tövbe edenlerin kabul etsin amin ,,,

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin, Durmuş 1453. Allah hepimizin tövbesini kabul etsin ve bizleri doğru yoldan ayırmasın. İnşallah tövbelerimiz samimi olur ve bir daha aynı hatalara düşmeyiz. Duaların için teşekkürler.

2. Cevap
cevap

İfdal

Tövbe insanın içinden nasıl geliyorsa ve doğrusunun nasıl olduğuna inanıyorsa o şekilde yapılması gereken bir duadır. Her insan Allaha farklı şekilde yalvarır ve bağışlanma diler. Dilden dökülen sözcükler ve yakarışlar tamamen farklı olabilir.

soru

Gizli;

24 Mayıs 2024 Cuma

Allahım Bu duaları Okuyanları ve benim Dualarımı Kabul Et yaRabbim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin, Gizli;. Hepimizin dualarının kabul olmasını dilerim. Allahım hepimize hidayet nasip etsin ve dualarımızı en hayırlı şekilde kabul etsin. Dualarında samimi ve içten olduktan sonra Allahın izniyle kabul olacağına inanıyorum. Rabbim hepimize güzel kapılar açsın.

2. Cevap
cevap

Sertel

Merhaba öncelikle yaptığımız ve işlediğimiz günahlar için tövbe ederiz. Allah a dua ederiz günahlarımızı affet dualarımızı kabul et Allahım diye. Kul hakkına girmişsek, insanların hakkını yemiş isek, zina yapmış isek, insanlara kötü davranmış ve argolu konuşmuş isek ve daha birçok günahı işlemiş isek her gün tövbe duası okuyarak tövbe etmeliyiz.

soru

beytullah

21 Mayıs 2024 Salı

arkadaşlar namazdan koptum ve karanlığa doğru gidiyorum anlıcağınız gemiden düştüm benim için dua edin lütfen gemiye yeniden binmek istiyorum hepinizin yardımına ihtiyacım var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Beytullah, umutsuzluğa kapılmaman gerekir. Herkes zaman zaman zor zamanlar yaşayabilir ve bu durumdan kurtulmak için çaba sarf etmek önemlidir. Namaza yeniden başlamak için küçük adımlar atabilirsin. Öncelikle günde bir vakti alışkanlık haline getirmekle başlayabilirsin. Dualarım seninle ve eminim ki diğerleri de senin için dua edecektir. Kendine zaman tanı ve sabırlı ol. Yardım istemekten çekinme, çevrendeki insanlardan destek alabilirsin. Allah yardımcın olsun.

2. Cevap
cevap

Fatımatüz Zehra

Allahın rahmeti ve bereketi sizin üzerinizde olsun. İnsan yaratılış gayesi Allahı tanımak, Allaha yönelmek ve Allaha ibadet etmektir. Biz insanlar elbette hatalar yapacağız. Belki de karanlığa gömülebiliriz. Yeniden aydınlığa çıkacağız. Önemli olan gemiden düştüğümüzde yine gemiye tutunarak gemiye çıkmamız icabet eder. Bu yüzden Allahtan ümidinizi kesmeyin. Allahın rahmeti çok geniştir.

soru

Hüseyin Can Karadağ

17 Mayıs 2024 Cuma

günahı işliyoruz ardından tövbe ediyoruz nefsimize yenik düşüp tekrar aynı günahı işliyoruz inşallah nefsime yenik düşmem ALLAHIM şeytana uydurma beni bütün günahlarımdan pişman oldum birdaha yapmayacagıma söz veriyorum affet beni

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Hüseyin Can Karadağ,

Tövbe etmek ve hatalarından pişmanlık duymak çok kıymetli. Önemli olan, bu pişmanlığı içtenlikle yaşamak ve Allah'tan bağışlanma dilemek. Her insan zaman zaman nefsine yenik düşebilir, ancak önemli olan tekrar ayağa kalkıp doğru yola yönelmektir. Allah'ın merhameti sonsuzdur ve samimi tövbeleri kabul eder. Umarım bu süreçte güçlü kalır ve bir daha aynı hatalara düşmezsin. Allah yardımcın olsun.

2. Cevap
cevap

Galib

Merhaba, hüseyin bey allah günahlarımızı bağışlasın hepimizin keşke tövbe edip aynı günahları tekrar yapmasanız keşke rabbim affedici ve bağışlayandır.

soru

Duru

17 Mayıs 2024 Cuma

Allah tüm müminlerin günahlarını affetsin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin Duru. Allah, samimi bir şekilde tövbe eden ve doğru yola yönelen tüm müminlerin günahlarını affetsin. Her birimizin hataları ve eksiklikleri var; önemli olan bunları fark edip, doğru yolu bulmak için çaba göstermemizdir. Allah dualarını kabul etsin.

2. Cevap
cevap

Zafer

Merhaba , duru hanım ne güzel bir dua allah razı olsun . Allah sizinde günahlarınızı affetsin inşallah , bir müminin başka bir mümine duası en makbul olandır .iyi gunler .

soru

ARAF

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Rabbim bu mübarek günde günahlarımızı bağışlayıp bizlere huzur versin inşallah

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Araf, bu dileğin için çok teşekkür ederim. Gerçekten de, bu mübarek günlerde hepimizin duaları kabul olsun ve Rabbim hepimize huzur, sağlık ve afiyet versin. Senin de dileklerin kabul olsun.

2. Cevap
cevap

Jerfî

Merhaba, araf bey amin rabbim tüm kullarının günahlarını silsin bizleri affetsin.

soru

berkay

11 Mayıs 2024 Cumartesi

bi günahı yapıyoz ardındantövbe ediyoz sonra nefsimize yenik düşüyoz o günahı tekrar ediyoz o günah öyle tekrarlanıyo arkadan yine tövbe ediliyo şüphesiz allah bahışlayıcıdır inşallah bidaha nefsime yenik düşüpte aynı günahı tekrarlamam

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Berkay,

Yaşadığın durumu çok iyi anlıyorum; birçok insan benzer bir mücadele içerisinde. Önemli olan, hata yaptığında bunu fark edip tövbe etmek ve yeniden doğru yolu bulmaya çalışmaktır. Kendine karşı fazla sert olma, önemli olan kalben samimi bir şekilde tövbe etmek ve hatalardan ders çıkarmak. Allah'ın merhameti sınırsızdır ve O'nun affına sııınmak en doğru yoldur. Umarım inancın ve azminle bu döngüyü kırabilir ve daha güzel bir yol izleyebilirsin. Inşallah bu sefer nefsine yenik düşmeden başarırsın.

Sevgilerle,

2. Cevap
cevap

Işıner

En kötüsü yaptığın şeyden tövbe edip sonra tekrar aynı günahı tekrarlamaktır. Allah yolumuza iyi şeyler cikartip bizi böyle günahlar işlemekten korusun.

soru

Esma

10 Mayıs 2024 Cuma

Allahm beni affet hersey ıcın cok pişmanım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Esma, pişmanlık ve af dilemeyi dile getirmek önemli bir adımdır. Hatalarımızdan ders alarak daha iyi bir insan olmaya çalışmak, en önemli olan şeydir. Eminim ki bu yolda attığın adımlar, seni daha iyi bir yere taşıyacak. Unutma ki herkes hata yapar, önemli olan bu hatalardan ders çıkararak yolumuza devam edebilmektir.

Sevgilerle,
[Senin adın]

2. Cevap
cevap

Pekergin

Merhaba, esma hanım belliki yapmış olduğunuz veya yaşamış olduğunuz bir durumdan ötürü çokça pişmanlık duyuyorsun, ama size tavsiyem niyetinizi alıp namazınızı kılın tövbe edin en azından bir pişmanlığınız için bir yakarış olur.

soru

Ahmet Faruk Koç

09 Mayıs 2024 Perşembe

Vallha sağolun ben bu duayı anlamıyla birlikte 2 kere okudum inşallah Allah kabul eder şu anda bunları yazarken ağlıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ahmet Faruk Koç, duygularınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. İçtenlikle yapılan duaların kabul olmasını dilerim. Allah dualarınızı kabul etsin ve size huzur versin. İnşallah her şey gönlünüzce olur.

2. Cevap
cevap

Sila

Bende ağladı insanı içinden aglaagglamak feliy&128547;&128547;&128547;

soru

Njgj

09 Mayıs 2024 Perşembe

Herkesten Allah in beni affetmesi için dua bekliyorum .Lütfen ben günah işleyip tekarar yPtim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Njgj,

Hatalar hepimizin hayatında olabiliyor ve önemli olan bu hatalardan ders çıkararak doğru yola yönelmektir. Elbette senin için dua edeceğiz. Umarım Allah seni affeder ve iç huzura kavuşursun. Unutma, samimi bir tövbe ve pişmanlık Allah katında çok değerlidir.

2. Cevap
cevap

Kanber

Merhaba, njgj tövbe edin şüphesiz Allah affedici bağışayıcıdır. Günahkârız zaten dört dörtlük kim var ki? Önemli olan günahlarımızdan arınmak ve tövbe etmek gerekir.

soru

Hilal

27 Nisan 2024 Cumartesi

selamunaleykum ya arkadaslar biri kalbimi kirdi bende kasten de olmasa onun kalbini krdim ben onun kalbini kirdim diye degil gunah isledim diye cok pisman vicdan azabi cekiyorum rabbimin beni affetmesini istiyorum allahim lutfen bizi affetsin cok uykum var ama vicdan azabindan yatamiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aleyküm selam Hilal, öncelikle seni anladığımı belirtmek isterim. Kalp kırmak gerçekten üzücü bir durum ve vicdan azabı çekmen de bunun bir göstergesi. Pışman olman ve Rabbine yönelmen çok değerli. Rabbimiz, samimi bir tövbe eden kulunu affeder. Öncelikle, kendini affetmeyi öğrenmelisin. Arkadaşınla da konuşup, ondan özür dileyebilirsin. Bu, hem seni hem de onu rahatlatacaktır. Rabbimiz hepimize merhamet etsin ve kalplerimizi temizlesin. Uykusuz kalmak yerine dua ederek ve tövbe ederek huzur bulabilirsin. Allah yardımcın olsun.

2. Cevap
cevap

Sâdıka

Hilal Hanım merhabalar ilk önce iyi akşamlar dilemek istiyorum. Allah (cc) buyurur ki: Bir kimsenin kalbini kırmak Kâbeyi yıkmak gibidir. Bu denli büyük bir günahı Allah maalesef kendi affedemez. Kalbini kırdığınız kişiden helallik almanız gerekir. Çünkü bu mesele, siz ve kalbini kırdığınız kişi arasındadır. Duadan ziyade helallik alarak kendinizi affettirmelisiniz.

soru

İsmail

27 Nisan 2024 Cumartesi

Gusulden sonra tekrar abdest alınırmı namaz kılmadan önce

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İsmail Bey, gusül abdesti aldıktan sonra ayrıca abdest almanıza gerek yoktur. Gusül abdesti aldığınızda aynı zamanda namaz kılmak için gerekli olan abdestinizi de almış olursunuz. Yani gusülden sonra ayrıca abdest almadan namaz kılabilirsiniz. Ancak dilerseniz, gusülden sonra abdest almanızda da bir sakınca yoktur. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

2. Cevap
cevap

Kalagay

Merhaba. Ben bir cami imamına sormuştum özellikle gusül abdesti gerektirecek durumlarda eğer gusülden sonra namaz kılınacaksa mutlaka gusülden önce normal şekilde abdest alınması gerekir. Bu şekilde yapıldığı zaman gusülden sonra namaz kılınabilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

3. Cevap
cevap

Eyüp Kaan

Merhaba ismail bey. Usulüne uygun yapılan gusül zaten namaz için alacağınız abdesti de içerir. Sadece gusül abdestini düzgün bir şekilde almaya ve gereğini yerine getirmeye özellikle dikkat ediniz. Ağza ve burna su almayı ve özellikle niyet etmeyi unutmayınız.

soru

M.Ali

23 Nisan 2024 Salı

Allahım benimde tövbemi kabul edersin İNŞALLAH ,tövbeleri kabul edilen kullaırnın arasına alırsın İNŞALLAH ,sen affedicisin sen bağışlayıcısın beni de affedersin benide bağışlarsın INŞALLAH Allah razı olsun tövbe eden müslüman kardeşlerimden ve birbrilerine dua eden müslüman kardeşlerimden

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

M.Ali, Allah tövbeleri kabul eden, affedici ve bağışlayıcıdır. İçtenlikle yapılan tövbelerin kabul edileceğine yürekten inanmalıyız. Senin de tövbeni kabul etmesini ve seni affetmesini diliyorum. Birbirimize dua etmek ve destek olmak biz müslümanların en önemli görevlerinden biridir. Allah hepimizden razı olsun.

2. Cevap
cevap

Sayhan

Selam Ali bey dediğiniz gibi Allah tövbeleri kabul edendir Allah affedicidir afetmeyi sever yeterki biz tövbemizi hakkıyla kalpten isteyelim Allah (c. c.) bizleri affedecektir sadece ondan yardım isteyelim derdimizi sırrımızı sadece ona arz edelim istediklerimizi sadece Allahtan isteyelim Rabbim ellerimizi boş çevirmez o demiyormu siz bana yönelin ben sizi affederim.

soru

Bahar

21 Nisan 2024 Pazar

Yarabbim beni affet çok kötü şey yaptım tövbe ettim yine şeytana uydum yine yaptım sen affet yarabim sana siginirim:(

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bahar, her insan hata yapabilir ve önemli olan bu hatalardan ders alıp tövbe etmektir. Allah, samimi bir tövbe ile yapılan hataları affedendir. İçtenlikle pişman olup, bir daha aynı hataları yapmamaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Allah'ın rahmeti ve merhameti sonsuzdur, umudunu kaybetme ve doğru yolda ilerlemeye devam et.

2. Cevap
cevap

Türe

Merhaba, bahar hanım biz insanlar nefsimize yenik düşebiliyoruz. Rabbim hatalarından arınan kullardan eylesin. Allah sizinde tövbenizi kabul etsin inşallah sizde o kötü dediğiniz şeyi bir daha yapmazsınız.

soru

rahimeger

17 Nisan 2024 Çarşamba

çok güzel duaLar fakat telefonda bulmak zor ararken vaktim ölüyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rahimeger, yorumunuzu dikkate aldım. Dua metinlerini daha kolay bulabileceğiniz uygulamalar veya web siteleri kullanabilirsiniz. Böylece ararken zaman kaybetmezsiniz. Umarım bu öneri işinize yarar.

soru

Kurtulamıyorum

12 Nisan 2024 Cuma

Sürekli tövbe ediyorum. Günahı ben işlememiş olsamda (istemeyerek). Sonunda başardım diyorum. Tekrar oluyor. Ve ben bundan kurtulamıyorum. Cinsel açlığım yok. Ama istiyor içimdeki (ben degil.) Napıcağımı bilmiyorum. Rabbime en iyi kul olmaya çalışıyorum. Olmuyor gitmiyor. Her şeyi denedim olmadı. Rabbim beni affetsin. İçimde ne var bilmiyorum. Ama kesinlikle ben değilim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Kurtulamıyorum,

Öncelikle, duygularını ve yaşadıklarını bu şekilde ifade edebildiğin için seni tebrik ederim. Anladığım kadarıyla içsel bir mücadele veriyorsun ve bunun seni yıprattığını hissediyorum. Öncelikle şunu bilmelisin ki, insan olmamızın bir parçası olarak zaman zaman hepimiz zorlanabiliriz ve hatalar yapabiliriz. Bu durum, senin kötü bir insan olduğun anlamına gelmez.

Tövbelerinin samimiyeti önemli ve Allah'ın merhameti sonsuzdur. Kendini suçlamak yerine, bu duyguların kaynağını anlamaya çalışabilirsin. İçsel bir çatışma yaşıyor olabilirsin ve bu durumla başa çıkmak için profesyonel yardım almayı düşünebilirsin. Belki bir terapist veya bir din görevlisi ile konuşmak sana iyi gelebilir.

Unutma, bu tür duygularla mücadele eden tek kişi sen değilsin ve yardım istemek zayıflık değil, aksine bir güç göstergesidir. Dualarında samimi ol ve kendine daha fazla anlayış ve şefkat göster. Umarım en kısa sürede huzur bulursun.

Selamlar,

2. Cevap
cevap

Payidar

Merhaba , kuranda tek besmele çekmeden okunan sure dir. Çok güçlü bir yakarıştır. Secde anında her durumda rabbine yönelip tövbe istiğfar da bulununuz. Şüphesiz tövbe istiğfar eden her kimse allah katında bağışlanacaktır , diye geçer kuranı kerimde , herkes tövbe etmek için gecikmemelidir .

soru

Pisman

10 Nisan 2024 Çarşamba

Cok kul hakki var uzerimde odemem mumkun degil vicdan azabindan gece gunduz uykusuzum ne yapacagimi bilemiyorum cok caresiz hissediyorum kendimi.insanlarin yuzune bakamiyorum utaniyorum ve korkuyorum yuce rabbim affeder umidiyle kendimi rahatlatmaya calisiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Pisman,

Zor bir durumdayın ve ne kadar çaresiz hissettiğini anlyorum. Öncelikle, bu hislerini paylaşmak bile büyük bir adım. Vicdan azabı insanı rahatsız edebilir, ancak bu durumdan çıkmak için adımlar atmak mümkün. Öncelikle, üzerinde hakkı bulunan insanlarla iletişime geçip helallik istemeyi düşünebilirsin. Eğer bu mümkün değilse, onlar adına hayır işleri yapabilir, başkalarına yardımcı olarak bu durumu telafi etmeye çalışabilirsin. Rabbimiz, samimi bir şekilde tövbe eden ve hatalarını telafi etmek için çaba gösteren kullarını affedici ve merhametlidir. Unutma ki, önemli olan hataların farkında olup, bunları düzeltmek için samimiyetle çaba göstermektir. Kendine zaman tanı ve bu süreçte sabırlı ol.

Sevgiyle,
[Adın]

soru

isimsiz

08 Nisan 2024 Pazartesi

hem kul hakkı yedim, hem de haram para geçti boğazımdan. ALLAH ın yasakladığı birçok şeyi yaptım. ve yaptıklarımın cezasını bir bir çekiyorum şu anda. çok üzgünüm. keşke düzgün bir insan olabilseydim. keşke insanların hakkını yemeseydim. affet beni ALLAH ım. çok pişmanım.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili isimsiz,

Hissettiğin pişmanlık ve üzgünlük, yaptığın hataları fark ettiğinin ve doğru yolu aradığının bir işareti. Her insan hayatında yanlışlar yapabilir, önemli olan bu hataları fark edip bunlardan ders alarak doğru yola dönmektir. Allah, samimi bir şekilde yapılan tevbeleri kabul eder ve kulu için en hayırlısını diler. Geçmişteki hataları telafi etmek ve doğru yolda ilerlemek için çaba göstermen, bu yolda atacağın en önemli adımdır. Unutma ki, her yeni gün yeni bir başlangıçtır ve Allah'ın merhameti sonsuzdur. Kendine olan inancını kaybetme ve doğruyu bulma yolunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam et.

Sevgilerimle,

2. Cevap
cevap

Baytüzün

Tevbe edin ve ibadetlerinizi yerine getirin. Rabbim bağışlayandır. İnsanın hatasını anlayıp dönmesi ne güzel.

soru

şule

07 Nisan 2024 Pazar

ALLAH BÜYÜKTÜR. Bizim günahlarımızı affeder.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette ޞule hanım, Allah'ın merhameti ve affediciliği sonsuzdur. Samimi bir kalple yapılan tövbe ile Allah, günahları affeder ve kullarına yeni bir başlangıç yapma şansı tanır. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmadan, hatalarımızdan ders alarak daha iyi bir insan olmaya çalışmalıyız.

2. Cevap
cevap

Fahamet

Merhaba , Kuran’ı Kerim’de tek besmele çekmeden okunan suredir tövbe suresi , allah tüm günahlarımız karşılığında tövbe etmemizi emretmiştir .

soru

Aaaaa

06 Nisan 2024 Cumartesi

Dua gerçekten kabul oluyor mu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Aaaaa,

Dua konusu inanç ve kişisel deneyimlerle yakından ilgilidir. Kimileri için dua, manevi bir rahatlama ve umut kaynağıdır; zor zamanlarda moral bulmak ve güç toplamak için başvurulan bir yoldur. Bazı insanlar dualarının kabul olduğunu hisseder ve bu onların inançlarını daha da pekiştirir. Ancak, dua eden herkesin deneyimi aynı olmayabilir ve bazen duaların gerçekleşmediğini düşünenler de olabilir. Bu durumda, dua eden kişinin inancı, sabrı ve dualarının gerçekleşme şekli konusunda farklı yaklaşımları olabilir. Önemli olan, dua etmenin kişinin iç huzur ve umut bulmasına yardımcı olup olmadığıdır.

2. Cevap
cevap

Nurperi

İyi günler dilerim. Eğer siz samimi içten bir şekilde dua edecek olursanız Allah duanızı kabul edecektir. Ama duanın kabul şekillleri vardır. Ya duanız aynen kabul olur. Ya başınıza gelebilecek bir bela ortadan kalkar yahut da (duanız sizin için hayırsız olabileceği için belkide) Rabbim ahirete bırakır. Cennette derece olarak karşınıza çıkar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağmur Yağarken Okunacak Dua

Yağmur Yağarken Okunacak Dua

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Salatı Münciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Salatı Münciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzel Görünme Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzel Görünme Duası Okunuşu ve Anlamı

Uzun Ömür Duası

Uzun Ömür Duası

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Abdest Alırken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Abdest Alırken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Zihin Açma Duası Oku

Zihin Açma Duası Oku

Güncel

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

Karınca Duası Okunuşu ve Anlamı

Karınca Duası Okunuşu ve Anlamı

Hacet Duası Hacet Namazı Duası Oku

Hacet Duası Hacet Namazı Duası Oku

Arabaya Binerken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Arabaya Binerken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güzellik Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzellik Duası Okunuşu ve Anlamı

Tesbih Duası Okunuşu ve Anlamı

Tesbih Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzel Rüya Görmek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Güzel Rüya Görmek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

Bismillahillezi Duası Okunuşu ve Anlamı

Bismillahillezi Duası Okunuşu ve Anlamı

Siğil Duası Okunuşu ve Anlamı

Siğil Duası Okunuşu ve Anlamı

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Huzur Duası Okunuşu ve Tefsiri

Huzur Duası Okunuşu ve Tefsiri

Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı

Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı

Kadir Gecesi Duası Okunuşu ve Anlamı

Kadir Gecesi Duası Okunuşu ve Anlamı

Huzur Veren Dua Okunuşu ve Anlamı

Huzur Veren Dua Okunuşu ve Anlamı

Ferec Duası Okunuşu ve Anlamı

Ferec Duası Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Alkolden Kurtulmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Alkolden Kurtulmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Hizbul Bahr Duası Okunuşu ve Anlamı

Hizbul Bahr Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı