Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı
10 Temmuz 2024

Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntı, kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden bir durumdur. Sıkıntıdan kurtulmak için Allah-u Teâlâ, nedenlere yapışılması gerektiğini bazı hadis-i şeriflerle açıklamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de her zorluğun bir kolaylığı olduğu buyurulmaktadır. Bu da demektir ki, sıkıntıdan kurtulmanın bir çaresi vardır. Sıkıntıdan kurtulmak için boş kalınmamalı, kişi kendine faydalı uğraşlar edinmelidir. Ayrıca, sabırlı olmak kurtuluşun altın anahtarıdır. Bu nedenle, sabrederek sıkıntıdan kurtulmanın yolları aranmalıdır.

Manevi yönden bazı duaların okunması da kişiye fayda sağlayabilir.

Sıkıntı İçin Okunacak Dualar

İmam-ı Cafer Hazretleri, sıkıntıya düşünce okuduğu ve sıkıntıdan kurtulduğu bir duayı şöyle ifade etmektedir:

"Ya uddeti inde şiddeti veya gavsi inde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamu vekfini birüknike ellezi la yüramu"

Anlamı: Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle bana yardım eyle!

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

İstiğfara devam eden kişiyi, Cenab-ı Allah her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim sıkıntısından kurtararak rahata ulaştırır ve hiç beklemediği anda rızıklandırır.

"La havle ve la kuvvete illa billah" bu dua 99 derde çare olur. Bu dertlerin en basiti ise sıkıntıdır.

Her gün sabah akşam alışkanlık haline getirilerek 7 defa "Hasbiyallahü la ilahe illallahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim" okuyarak dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulmak mümkündür.

Herhangi bir sıkıntı karşısında "Bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim" diyen kişiyi Cenab-ı Allah sıkıntı ve musibetlerden korur.

Sıkıntı yaşayan ve borçlu olan kimse "Hasbünallah ve ni'mel-vekil" desin.

"La ilahe illallah kable külli şey'in, La ilahe illallah ba'de külli şey'in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey'in" diyen kişiyi Allah-u Teâlâ sıkıntıdan kurtarır.

Sıkıntı içinde olan kişi, cuma namazının ardından İhlas, Felak ve Nas surelerini 7'şer kere okursa o hafta sıkıntı, bela ve kazalardan uzak kalır.

Sıkıntı içinde olan kişi, "La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illalahü Rabbüs-sevavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-Kerim" desin.

Ek Bilgiler

Duaların yanı sıra, sıkıntıdan kurtulmak için yapılabilecek diğer manevi ve psikolojik uygulamalar da mevcuttur:

 • Namaz kılmak ve Kur'an okumak, manevi huzur sağlar.
 • Meditasyon ve nefes egzersizleri, stresi azaltır.
 • Sevdiklerinizle vakit geçirmek, moralinizi yükseltir.
 • Doğada vakit geçirmek, ruh halinizi iyileştirir.

Bu uygulamalar, sıkıntılı anlarınızda size destek olabilir ve manevi olarak güçlenmenize katkı sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aysel

03 Haziran 2024 Pazartesi

ALLAH rızası için banada dua edermisiniz eşim yurt dışında geri dönsün ve aramız hep bozuluyor kalbi bana dönsün inşallah.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette Aysel Hanım, dualarım sizinle. Allah yardımcınız olsun ve eşinizle aranızdaki sorunları en kısa zamanda çözmenizi nasip etsin. İnşallah eşiniz sağ salim geri döner ve kalbi size döner.

2. Cevap
cevap

Kayan

Sıkıntı İçin Okunacak Dualar

İmam-ı Cafer Hazretleri sıkıntıya düşünce, okuduğu ve sıkıntıdan kurtulduğu dua;

Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü

bu duayı kalpten okuyun ve hayırlısıyla olmasını dileyin Allahın izniyle her şey yoluna girecektir.

soru

Hüsniye

02 Haziran 2024 Pazar

İçim çok sıkılıyor sebepsiz,ne yapıcam bilmiyorum Allah ım yardım et :( İsmen dua eder misiz arkadaşlar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Hüsniye,

Seni anlıyorum, zaman zaman hepimiz böyle hissedebiliriz. Dualarım seninle, umarım en kısa sürede iç huzurunu bulursun. Yardımcı olabilecek bir şey varsa buradayız.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Merih

Merhaba, hüsniye hanım dualar müşterektir inşallah sıkıntılarınız geçer. Allah’a yönelin çok dua edin namaz kılın.

soru

Özgül

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba bana dua edermisiniz eşim beni aldattı şimdi karşı tarafı savunuyor ikizleri ve beni yok sayıyor lütfen dua edin bu zor durumdan kurtulmak istiyorum Allah razı olsun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Özgül,

Bu zor ve acı verici süreçte yaşadıklarınızı anlamak gerçekten çok güç. Dualarım sizinle, umarım en kısa zamanda bu sıkıntılı durumdan kurtulup huzura kavuşursunuz. Güçlü kalın ve çocuklarınız için her zaman umutlu olun. Allah size sabır ve dayanma gücü versin.

2. Cevap
cevap

Kongurtay

Allahim bir an evvel seni bu vurdum duymaz insandan kurtarip sana ve cocuklarina sahip cikmayi bilen veya ayaklari uzerinde durmayi basaran bir anne olmani saglamasini cani gonulden isterim. Bu tur erkekler bir kere aldattiysa hep yapar eninde sonundada seni birakir. O yuzden sonrasi icin dya ettim.

soru

anıl

27 Mayıs 2024 Pazartesi

slmaelykum arkadaşlar benim bir sorum olcaktı aylardır sıkıntılar yaşıyorum çok dua okuyorum ama üzeirmideki manevi ağırlık geçmiyor inançlı insanlarda bu durumun daha çok olduğunu duydum bana bir tavsiyeniz olurmu ayrıca sıkıntılar artık o kadar ağır geliyor ki kafam hiç kalkmıyor sersem gibi geziyorum gün içinde teşekkür ederim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ve aleyküm selam Anıl,

Öncelikle sıkıntılarının farkında olup çözüm arayışında olman çok önemli. Manevi ağırlık bazen hepimizi etkileyebilir ve bu durumda yalnız olmadığını bilmek seni rahatlatabilir. Dua etmek güzel bir başlangıç, ancak bunun yanında günlük rutinine küçük değişiklikler eklemek de faydalı olabilir. Örneğin:

1. Fiziksel Aktivite: Düzenli olarak yürüyüş yapabilir veya hafif egzersizler deneyebilirsin. Bu, hem bedenine hem de ruhuna iyi gelecektir.
2. Beslenme: Dengeli ve sağlıklı beslenmek, enerji seviyeni ve ruh halini olumlu yönde etkileyebilir.
3. Sosyal Destek: Güvendiğin biriyle sıkıntılarını paylaşmak, seni rahatlatabilir. Bazen konuşmak bile büyük bir fark yaratır.
4. Profesyonel Yardım: Bir uzmandan destek almak da bir seçenek olabilir. Manevi sıkıntılar bazen profesyonel bir bakış açısıyla daha kolay çözülebilir.

Senin için en uygun olan yöntemi denemen ve sabırlı olman önemli. İnşallah en kısa sürede rahatlama bulursun.

Selamlar,

2. Cevap
cevap

Ünverdi

Merhaba, anıl bey en güzel huzur verenlerden biri de Kuranı Kerim okumaktır. İnsanı tüm olumsuz düşüncelerden uzaklaştırıp dünya derdiyle alakasını kestiriyor okumanızı tavsiye ediyorum.

soru

Ismimi vermek istemiyorum

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Eski erkek arkadaşım bana umut verdi güven aşıladı şimdi ise bırakıp gitti hiç bir suçum yokken soğumuş oyle dedi kalbim yüreğim o kadar yandi ki burda oturup anlatsam bile anlayanlayamazsiniz allah rızası icin benim bu dertten kurtulmam icin bana dua edin insanin insana duasi daha cok kabul olur derler hayirli günler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ismimi vermek istemiyorum, üzüntünüzü paylaşıyorum ve düşüncelerinizi anladığımı belirtmek istiyorum. Geçirdiğiniz bu zor dönemde size sabır ve kuvvet diliyorum. Dua etmekten geri durmayacağım ve dilerim ki en kısa zamanda bu üzgün haliniz sona erer ve yüreğiniz ferahlar. Hayırlı günler.

2. Cevap
cevap

Aslınur

Merhaba, içinizdeki sıkıntıyı anlayabiliyorum. Haksızlık yapmış size ama yapacakta bir şey yok yolunuza devam edeceksiniz nihayetinde. Bol bol dua edin içiniz biraz daha rahatlayacaktır.

soru

Elif

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Rabbim bizi sıkıntılarımızdan kurtarsın.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin Elif hanım, Rabbim tüm sıkıntılarınızı hafifletsin ve size huzur versin.

2. Cevap
cevap

Ruzan

Merhaba, elif hanım rabbim sizi de sıkıntılarınızdan kurtarsın inşallah, iyi geceler.

soru

Ceyda

19 Mayıs 2024 Pazar

O kadar dualarınıza ihtiyacım varki lütfen benim için dua edin.allah razı olsun gönlünüze göre versin amin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Ceyda Hanım,

Dualarımız sizinle. Allah yardımcınız olsun ve gönlünüzde ne varsa size hayırlısıyla versin. Amin.

2. Cevap
cevap

Refia

Allah (c.c) yardımcınız olsun. Biz sizin için dua ederizde bizim ettiğimiz dua sizin için kendi duanızdan daha hayırlı olmaz. Aşağıda yazdığımız duayı abdest alarak veya namaz kıldıktan sonra okursanız büyü etkisi olur.

soru

nur

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Mutlu olamiyom başkalarının mutluluğunu cekemiyom

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nur, herkesin zaman zaman böyle hissetmesi normal. Kendi mutluluğunu bulmana odaklan, ki başkalarının mutluluğu seni rahatsız etmesin. Yardım almayı düşünebilirsin, bu konuda uzmanlar çok faydalı olabilir.

2. Cevap
cevap

Direnç

Merhaba nur hanım. Allah(c.c) herkese ayrı bir kader tayin etmiştir. Yani kimsenin mutluluğu veya kederi sizin mutluluğunuza veya kederinize engel veya sebep olan bir vesile değildir. Her insan elbette dünya hayatında problemler yaşar ve çok mutlu olur ancak buranın geçici olduğunu ve esas dünyaya hazırlık yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

soru

EMRE DOĞAN

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba hayırlı akşamlar benim bi sıkıntım var oda ben nişanlandım ve nişanlık sürecinde hiç mutlu olamıyoruz ve nedense isteksiz üzüyorüm kızı v eikimizde üzülüyoruz venişanlanmadan önce çok mutluyduk şimdi ise yüzükleri atma noktasına geldik bi duayla bi herhangi birşeyle yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Emre Doğan,

Öncelikle hayırlı akşamlar. Yaşadığınız sıkıntının sizi ne kadar üzdüğünü anlıyorum. Nişanlılık süreci, çiftler için bazen stresli ve zorlayıcı olabilir. Bu dönemde iletişimi açık tutmak, hislerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmak çok önemli. Sorunuza gelince, manevi destek almak isterseniz, dualar ve ibadetler her zaman kalbinizi ferahlatabilir. Ancak, bu tür sorunlarla başa çıkmak için bir uzmandan, örneğin bir aile terapistinden yardım almanız da faydalı olabilir. Böylece, ilişkinizdeki sorunları daha sağlıklı bir şekilde çözebilir ve tekrar mutlu olabilirsiniz.

Umarım her şey en kısa zamanda yoluna girer.

Sevgilerle,

2. Cevap
cevap

Hüsameddin

Aynı durumla Suan bende karşı karşıya kaldım neden bilmiyoruz ama nisandan sonra bir soğukluk girdi sanki öncesinde daha mutluyduk sebebini merak ediyoruz oda farkinda bende farkindayim ama bi türlü o mesafeyi kapatamadik.

3. Cevap
cevap

Yediveren

Merhaba, birbirinizi seviyorsanız kırmayın bu sizin elinizde olan bir durum. En güzel dönemleriniz ve bir daha bu elinize geçmeyecek kıymetini bilin ve keyif alın. Aranızı bozmak isteyen kişilerle görüşleyin bu süreçte. Sizin şu an desteğe ihtiyacınız var yardımcı olmayan insanları çıkarın hayatınızdan. Rabbime sığının ve bol bol dua edin.

soru

bersi

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Sıkıntıdan uyuyamıyorum nedenini bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bersi, bu durum zaman zaman hepimizin başına gelebilir. Kendini rahatlatacak aktiviteler denemeyi düşünebilirsin; örneğin, meditasyon yapabilir, hafif bir kitap okuyabilir ya da rahatlatıcı bir müzik dinleyebilirsin. Ayrıca, uyku rutinin ve ortamın da uyumana yardımcı olabilir. Umarım bu ipuçları işine yarar ve daha rahat uyursun.

2. Cevap
cevap

Şüca

Merhaba, geceleri sıkıntıdan uyuyamamanız sıkıntılarınızdan dolayıdır. Bunun için Allah’a sıkıntılarınızdan kurtulmak için dua edin. Yaradan sıkıntılarımızı çözmeniz için size yardımcı olur. Allah yardımcınız olsun.

3. Cevap
cevap

Ferah

Merhaba, bersi bence çokça dua edip kuran okuyun sıkıntılarınız geçecektir.

soru

hasan

11 Mayıs 2024 Cumartesi

kardeşlerim büyük sıkıntı içerisindeyim. bi duanıza muhtacım şuan. herkezden allah razı olsun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasan, Rabbim yardımcın olsun, sıkıntıların tez zamanda sona ersin. Dualarım seninle. Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.

2. Cevap
cevap

Nagehan

Merhaba, bol bol dua edin sıkıntınız biraz da olsa içinize ferahlık verecektir. Sadaka verin, sadaka sıkıntılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Rabbim tüm sıkıntı da olan kullarının sıkıntılarını bir an önce feraha çıkarsın inşallah.

soru

Zehra

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Çok sinirliyim.catacak yer ariyom

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tabii, öfkeni anliyorum. Öfkeni kontrol altina almak için derin nefes almayi dene ve sakinleşmek için biraz zaman ayir. Yardimci olabilecegim bir konu varsa, lütfen söyle.

soru

nilay

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Arkadaşlar şu bir haftadır içimde o kadar kötü bi sıkıntı var ki . Ayrıca benim
içimde er kötü bir sıkıntı olduğunda birisi ölüyor. Yeminle kokruyorum. Ayrıca dersler de bi o kadar içimi daraltıyor. Bu da uyku problemlerine yol açıyor bende. Lütfen bi yardım edin bana

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nilay hanım, öncelikle yaşadığınız sıkıntılar için üzgünüm. Bu tür duygusal dalgalanmalar ve stres, uyku problemlerine yol açabilir. Bir uzmana danışmak, size bu süreçte yardımcı olabilir. Ayrıca, kendinize biraz zaman ayırarak rahatlamaya çalışmanız da faydalı olabilir. Umarım en kısa zamanda daha iyi hissedersiniz.

2. Cevap
cevap

Meyrem

Nilay hanım öncelikle kalbinizi ferah tutun. İçiniz daraldığı zaman vesveseden kurtulmak için namaz kılıp dua edin. Sıkıntı yaşayacağınız konulardan kaçının. Dersler konusunda stres yapmayarak sakin bir şekilde çalışmanızı yapın. Yapılan ibadetler ve edilen dualar sonrasında; okul hayatınızın ve sosyal hayatınızın düzene gireceğine inanıyorum.

soru

Yasemin

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Allahım kimin ne derdi varsa sen yardım et. Amin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Amin Yasemin hanım, Allah herkesin yardımcısı olsun.

2. Cevap
cevap

Erhen

Sıkıntı, dert ve kederler Allahın kullarına sunduğu birir imtihan araçlarıdır. Her kul ömrünün her döneminde bir keder anı ve hüzün ile başetmek için çabalar. Hatta fıkıhta şöyle açıklanır ki; dertler, kederler ve sıkıntılar, boş eve girmeyen bir hırsız misali, gönlü Allah aşkı ile yanan kullara nasip olur.

soru

boşverr

03 Mayıs 2024 Cuma

Birsden içime bir sıkıntı giriyor .sebebini bilmiyorum ve o sıkıntı için endişeleniyorum.dua ettigim zaman geçiyor ama bir süre sonra tekrar oluyor.ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba boşverr,

İçine bir sıkıntı giriyorsa ve sebebini bilmiyorsan, bu durum zaman zaman herkesin başına gelebilir. Dua etmek sana iyi geliyorsa bunu yapmaya devam edebilirsin. Ayrıca, bu tür duyguların altında yatan nedenleri anlamak için bir uzmana danışmak da faydalı olabilir. Kendini rahatlatacak aktiviteler bulmak ve stres yönetimi tekniklerini öğrenmek de yardımcı olabilir. Unutma ki, bu tür duygularla başa çıkmada yalnız değilsin ve yardım almak her zaman mümkündür.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Erdem

Allahın rahmeti af ve mağfiret i üzerimizde olsun inşaallah ben yıllardır korkuyla yaşıyorum acaba hastamıyım diye vesveseyle yaşıyorum bana da dua edin inşaallah amentuye inancım tamdır ama bu nefsi bir türlü yenemedim habersiz edilen dua da kabuldur dua eder dua beklerim Allaha emanet olunuz

3. Cevap
cevap

Betik

Merhaba. İnsan bazen anlam veremediği bunalımlar sıkıntılar en önemlisi maneviyat boşluğu oluşuyor içinde. Ama bunun adını bilemiyor ve sürekli bu sendromla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda en güzel yol Allaha tevekkül etmek ve ona yönelmektir. Allah sevdiği kullara sıkıntı verir, musibete uğratır. Bu durumda kul ne olursa olsun Allaha yönelmelidir.

4. Cevap
cevap

İlticaullah

Merhaba. Sıkıntı ve vesvese her insanın müptela olduğu bir durumdur. Dua her durumda gerek sağlıkta, gerek darlıkta gerekse sıkıntıda en büyük silah konumundadır. Dua ettiğiniz zaman geçiyorsa sizin kulluk görevinizi yaptığınızı, sıkıntı başladığında ise aynı durumla karşı karşıya kalıyorsanız şayet Allaha tevekkül ederek aynı şekilde islam hukukuna göre yaşamanız gerekir.

soru

m.y

01 Mayıs 2024 Çarşamba

insan olğuyuzki nefsimize hakim olamıyoruz ayrıca para mal mülk insan oğlunun sapıtıyor bizde sıkıntıdayız allah rızası için bir dua istiyoruz rabbimize şirk koşmak iyi olmaz rabbim tüm Müslüman alemini korusun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba m.y,

Söylediklerinize katılıyorum. Hepimiz zaman zaman nefsimize yenik düşebiliyoruz. Rabbim hepimize sabır ve güç versin. Size duam, Allah'ın rahmeti üzerinize olsun ve tüm sıkıntılarınız en kısa zamanda hafiflesin. Rabbim, tüm Müslüman alemini korusun ve hidayet versin. Âmin.

2. Cevap
cevap

Canbek

Derdi olanın sıkıntısını giderecek dua:Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü

Anlamı: Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle

soru

Hilal

28 Nisan 2024 Pazar

Íçimde büyük sıntılar varhiç bişey yapmak gelmiyor içimden ne yapmaliyim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hilal Hanım,

Öncelikle, yaşadığınız sıkıntıları anlıyorum ve bu hislerle başa çıkmanın zor olabileceğini biliyorum. Kendinize biraz zaman tanımak ve duygularınızı anlamak için küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak, bir arkadaşınızla konuşmak veya doğada yürüyüşe çıkmak size iyi gelebilir. Eğer bu duygular uzun süredir devam ediyorsa, bir uzmandan destek almayı da düşünebilirsiniz. Kendinize karşı nazik olun ve küçük adımlarla ilerleyin.

2. Cevap
cevap

Özbek

Merhaba Hilal bey, içinizdeki sıkıntılar için Allah’a dua edip, kuran-ı kerim biliyorsanız okumanız bürün içinizindeki sıkıntıların geçmesini sağlayacaktır. Huzurlu günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Özengin

Merhaba , Hilal hanım bence namaz kılmalısınız . Gerçekten huzur onda , kuran biliyorsanız onuda okuyabilirsiniz . Sonra birşeylerin yoluna daha çok girdiğini göreceksiniz , bence denemelisiniz tavsiye ediyorum . İyi günler .

soru

bidertli

26 Nisan 2024 Cuma

Benim hayatım allak bullak karışık bir halde. Çoğu zaman boğulacak gibi oluyorum, nereye elimi atsam kuruyor sanki. Tam 7 senedir çok sıkıntılı günler yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum. Artık gücüm tükeniyor iyice kopuyorum hayattan bazen intihar bile aklımdan geçiyor. Ama üzerimde büyük emekleri olan ailemi düşünerek kendimden utanıyorum. Sürekli Allahımdan yardım istiyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili bidertli,

Yaşadığın zor dönemlerin seni ne kadar yorduğunu ve çaresizlik hissini anladığımı umarım. Hayat bazen gerçekten de çok zorlayıcı olabilir, fakat unutma ki her karanlık tünelin sonunda bir aydınlık vardır. Aileni düşünerek bu kadar güçlü kalman ve devam etmen bile büyük bir erdem. Kendine karşı daha nazik ol ve yardım almak için profesyonellere başvurmayı düşün. Allah'tan yardım istemeye devam et ve unutma, her zaman bir çıkış yolu vardır. Senin için dua edeceğim. Kendine iyi bak.

2. Cevap
cevap

Tolgan

Bende aynı sıkıntılar içerisindeyim. Her ne kadar çıkmazların içinde boğuluyor olsamda 1 yaşındaki oğlum benim bütün dertlere sıkıntılara göğüs germemi sağlıyor. Onun sayesinde allahıma dualar ediyorum. Bu süreçte bana dayanma gücü versin diye... Elimden gelenler ancak bunlar sende sıkıntılarınla savaşabilmek için önce allaha sığın sonrada aileni düşün.

3. Cevap
cevap

Kağan

Merhaba, kendini bu kadar çıkmazda hissediyorsan tek yapman gereken allaha sığınmak, yanlış düşüncelere kapılma herşey bir gün mutlaka yoluna girecektir. Herkesin farklı sınavı var bu dünyada seninde çıkmaza girmen normal ama sabredin her zorluğun bir kolaylığı olacaktır. Siz allahtan başka kimseden medet ummayın. Sürekli dua edin içiniz ferahlar.

soru

ihsan krıan

20 Nisan 2024 Cumartesi

ben 12 yaşındayım babam yoktur ben bi işte calısşıyorum ben 2 3 yere borcum var ama odeyemiyorum annemede 3 haftadır para vermiyorum bu sıkıntıdan nasıl kurtulurum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Ihsan Krian,

Öncelikle, yaşadığın durumun ne kadar zor olduğunu anlıyorum ve senin için en iyi dileklerimi sunuyorum. Bu tür sıkıntılarla başa çıkmak için birkaç adım atabilirsin:

1. Destek Ara: Aile büyüklerin, öğretmenlerin veya güvenilir bir yetişkinle konuşarak durumunu paylaş. Onlar sana yol gösterebilir ve destek olabilirler.
2. Bütçe Yap: Gelirini ve giderlerini yazıp, borçlarını önceliklendirebilirsin. Neye ne kadar harcadığını görmek, paranın nereye gittiğini anlamana yardımcı olabilir.
3. Ek Gelir: Mümkünse ek gelir sağlayabileceğin işler araştırabilirsin. Ancak yaşının küçük olduğunu ve eğitimine de zaman ayırman gerektiğini unutma.
4. Borçlar İçin Anlaşma: Borçlu olduğun kişilerle konuşup, ödeme planı yapmayı deneyebilirsin. Bu, borçlarını daha yönetilebilir hale getirebilir.

Umarım bu öneriler sana yardımcı olur. Kendine dikkat et ve pes etme!

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Ecevit

Sıkıntı duasını okuyabilirsiniz. İnşallah faydası görülecektir. Sıkıntıda okunacak dua; Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle Bu duayı imam-ı Cafer Hazretleri sıkıntıya düşünce okuduğu ve sıkıntıdan kurtulduğu söyleniyor.

soru

Serhad

20 Nisan 2024 Cumartesi

İmsaktan mümkünse 1 olmazsa yarım saat önce uyanın ağırlıklarınız kalkacak ve yerine başka gelmeyecektir.Sebebi insan kab gibidir rahmetle dolmazsa zülmetle dolacaktır.O saatlerde rahmet geliyor şartı uyanık olmak.inananmayan arkadaşlar olursa Peygamber efendimiz(S.A.V) in sünnetlerine hadislerine baksın bilgiye ulaşacaksınızdır.Bunu yapamazsanız evinize akşam geldiğinizde gusl alın ama niyetiniz ve inancınız tam olsun ağırlıkların kalkacağına ve sıkıntınızın geçececeğine.Yinede geçmezse evinizde eşyalarınızda ve aile fertlerinden birinde vardır.Ya onlar için dua edin yada sıkıntılarını öğrenip giderin.Başınızdaki ağırlık varsa teravih sonrası tesbihatını okuyun en az 8 kez.Bu yazdıklarım çok önemlidir.Sürekli namaz ibadette etseniz sünnetlerden bazıları yerine getirmemenin bedeli ağırdır.Aslında bedel dememek lazım doğrusu kendimize eziyet olmalı.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette, burada yazdığınız yoruma cevap verebilirim. İşte charset=iso-8859-9 formatında yazılmış bir cevap:

Merhaba,

Yazdıklarınız çok anlamlı ve değerli. Sabah erken saatlerde uyanmanın ve ibadet etmenin ruhsal ve fiziksel faydaları gerçekten büyük. Peygamber Efendimiz'in (S.A.V.) sünnetlerine uymak ve hadislerini dikkate almak, hayatımızda huzur ve denge bulmamıza yardımcı olabilir. Ayrıca, gusül abdesti almak ve niyetimizi sağlam tutmak da ruhsal ağırlıklardan kurtulmamıza vesile olabilir. Evinizdeki eşyalar ve aile fertleri için dua etmek de oldukça güzel bir öneri. İbadetlerin ve sünnetlerin günlük hayatımıza kattığı değeri unutmamak önemli. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Selam ve dua ile.

soru

Dilara

17 Nisan 2024 Çarşamba

Benim içimde hep bir sıkıntı var.Bu sıkıntılar derslerimde düşüş oluyor.Yazılılardan önce çalışıyorum,yaptığım işten çabuk sıkılıyorum Allah rızası için dua edin bana Alahana hepinizden razı olsun...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dilara hanım,

Bu tür sıkıntılar bazen herkesin yaşayabileceği durumlar. Kendi potansiyelinize inanın ve sıkıntılarınızı aşmak için adım adım ilerlemeye devam edin. Dua etmeyi ihmal etmeyin, biz de sizin için dua edeceğiz. Allah kolaylık versin ve başarılarınızı daim etsin.

2. Cevap
cevap

Selin

İçini daima ferah tutmalısın ilerisinde ne olacağını iyi düşünerek yorumlaman daima senin için en iyisi olacaktır. Sıkıldığınızı anladığınız an dikkatinizi toparlamak adına başka şeylerle uğraşmanız ufak bir mola vermenin faydası olacaktır. Allah yardımcınız olsun, sevgiyle kalın...

soru

Aycan

13 Nisan 2024 Cumartesi

Ben çok hata yapıyorum ama yapmak istemiyorum yaptığımda hata yapıp yapmadgimin farkında değilim yaptıktan sonra farkına variyorum ama o zaman geç kaldığımın farkına varıyorum nababilirim ne duası okucam

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, herkes hata yapar ve bu hayatın bir parçasıdır. Önemli olan hatalarından ders çıkarmak ve daha iyisini yapmaya çalışmaktır. Hatalarını azaltmak için şu adımları izleyebilirsin:

1.

  Kendine zaman ver:
   Kararlarını hızlıca almak yerine biraz düşün ve acele etme.
   2.
    Öz değerlendirme yap:
     Gün sonunda, gün içinde yaptığın şeyleri gözden geçir ve nerelerde hata yaptığını bulmaya çalış.
     3.
      Kendini eğit:
       Hata yaptığın konularda daha fazla bilgi edin ve kendini geliştir.
       4.
        Dua
         : İstediğin bir dua edebilir, Allah'tan yardım ve rehberlik isteyebilirsin.

         Örneğin, "Rabbim, yaptığım hatalardan ders çıkarmamı ve daha iyisini yapabilmemi nasip eyle. Beni doğru yola yönlendir ve hatalara karşı daha dikkatli olmamı sağla."

         Unutma, her hata bir öğrenme fırsatıdır. Önemli olan bu fırsatları değerlendirmek.

soru

Levent

13 Nisan 2024 Cumartesi

Ben bu duaları okudum sıkıdan kurtuldum
Allah razı olsun bu yazıları internete atan

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Levent, bu güzel geri bildirimin için teşekkür ederim. Senin adına çok sevindim. Allah, tüm dualarını kabul etsin ve seni her zaman korusun.

2. Cevap
cevap

Ekim

Evet, sıkıntı halelerinde bol bol okuyun gerçekten manevi olarak rahatladığınızı hissedeceksiniz. Ne de olsa yer gök dua demi ya? Birde okuduğunuz duayı içten gelerek okumalısınız. Gerçekten yürekten istemeniz gerekir.

soru

Cemal

07 Nisan 2024 Pazar

Selam aleyküm büyüklerim küçüklerim ben kardeşlerim esrar iciyom cok pişmanım bir türlü bırakamıyorum içim yaniyor cok pişmanim bana Allah rızası. icin bana dua edin .burakabilmek icin hangi duaları okumam lazım . Allaha emanet olun .

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aleyküm selam Cemal bey. Öncelikle bu durumdan kurtulmak için attığınız adım çok önemli ve tebrik ederim. Allah yardımcınız olsun. Esrar gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için dua etmek çok güzel bir adım ama bunun yanı sıra profesyonel yardım almayı da düşünmenizi tavsiye ederim. Bağımlılıktan kurtulmak için okunan dualardan biri de Felak ve Nas sureleridir. Ayrıca bağımlılıkla savaşırken sabır ve güç bulmak için sık sık "La havle ve la kuvvete illa billah" demenizi tavsiye ederim. Allah yardımcınız olsun, dualarımız sizinle.

2. Cevap
cevap

Alp Arslan

Merhabalar Cemal bey, esrarı bırakmak nefis meselesidir. Eğer gerçekten bırakmak istiyorsanız kesin net bir karar verip bunu terketmemiz gerekir. Eğer tek başınıza yapamıyorsanız arkadaşlarınızdan, ailenizden destek alabilir hatta rehabilitasyon merkezlerinden uzman d şekilde yardım alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Umarım bırakırsınız.

3. Cevap
cevap

Sabi

Merhaba Cemal bey, böyle olaylar duydukça çok üzülüyorum gerçekten. Toplum çok kötü bir yola doğru gidiyor. Umarım en kısa sürede kurtulursunuz. Kurtulmayı istemenizde ayrıca çok iyi bir durum. Allah yardımcınız olsun ama tedavi görebilirsiniz. Bırakmanıza daha çok yardımcı olacaktır.

soru

Ahmet

05 Nisan 2024 Cuma

7 ay oldu her gece dua ediyorum sıkıntım git gide içime sığmaz oldu dayanacak gücüm kalmadı yalvarırım bir dua da siz edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette, zor bir durum yaşadığınızı anlıyorum ve size dua edeceğim. Allah sıkıntılarınızı hafifletsin, kalbinize ferahlık versin. Unutmayın ki her zorlukla birlikte bir kolaylık da vardır. Sabırlı ve umutlu olun.

İyi dileklerim sizinle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Cinlerden Korunma Duası Okunuşu ve Anlamı

Cinlerden Korunma Duası Okunuşu ve Anlamı

Tahmidiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Tahmidiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Tuncina Duası Okunuşu ve Anlamı

Tuncina Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Nazar Değene Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazar Değene Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

Pazartesi Duası Okunuşu ve Anlamı

Pazartesi Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar Duası Fazileti

Nazar Duası Fazileti

İşlerin Açılması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

İşlerin Açılması İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Şans Duası Okunuşu ve Anlamı

Şans Duası Okunuşu ve Anlamı

Orucun Mekruhları Nelerdir?

Orucun Mekruhları Nelerdir?

Evlilik İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Evlilik İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Sınav Duasının Okunuşu ve Anlamı

Sınav Duasının Okunuşu ve Anlamı

Sigarayı Bırakmak İçin Dua

Sigarayı Bırakmak İçin Dua

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

Ya Vedud Duası Okunuşu ve Anlamı

Ya Vedud Duası Okunuşu ve Anlamı

Nasip Duası Okunuşu ve Anlamı

Nasip Duası Okunuşu ve Anlamı

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Rızık Duasının Okunuşu

Rızık Duasının Okunuşu

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Hamileyken Okunacak Dualar Okunuşu ve Anlamı

Hamileyken Okunacak Dualar Okunuşu ve Anlamı

Bir Malın Satılması İçin Dua

Bir Malın Satılması İçin Dua