41 Yasin Duası Okunuşu ve Anlamı
12 Temmuz 2024

41 Yasin Duası Okunuşu ve Anlamı

41 Yasin Duası, herhangi bir hayırlı niyet için okunan, 41 Yasin Suresi'nin ardından yapılan özel bir duadır. Bilinen ve bilinmeyen, görünen ve görünmeyen nimetleri bize gönderen, kurtuluş yolunu gösteren ve bizi çok sevdiği kulu ve Resulü Muhammed Mustafa (S.A.V) ümmeti olmakla şereflendiren Allah-u Teâlâ'ya (C.C.) hamd-u senalar olsun. Burada Peygamberimize salavat getirilir. Daha sonra, Esmaül Hüsna'dan şu isimler zikredilir:

  • Ya Fettah (3 defa söylenir)
  • Ya Rahman
  • Ya Rahim
  • Ya Kerim
  • Ya Aziz
  • Ya Rezzak
  • Ya Vehhab
  • Ya Latif
  • Ya Zel Celali Vel İkram (C.C.)

Ya Rabbim! Mübarek Cuma gününün hürmetine, sevdiğin ve duasını kabul ettiğin kulların hürmetine, kardeşimizin niyeti için okunan 41 defa Yasin-i Şerifi öncelikle Peygamberimiz Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) ruhuna hediye eyledik. Onun âl ve ashabı ile ehli beytinin ruhlarına, bütün peygamberlerimizin, Sadat-ı Kiram ve şehitlerin, ermiş ve evliyaların ruhlarına, kardeşimizin ve arkadaşlarının niyeti için, tüm dostların, ailelerinin ve Müslüman kardeşlerin ruhlarına ayrı ayrı hediye eyledik. Sen vesile eyle ya Rabbim. Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara ödeme kolaylığı, işi olmayana iş, eşi olmayana eş, evladı olmayana sağlıklı ve hayırlı bir evlat, evlat bekleyene sağlıklı bir şekilde kucağına almayı, hapistekine kurtuluş, bekleyene hayırlı sonuçlar, okuyan kardeşlere zihin açıklığı, nakil bekleyene hayırlı tayinler, ölmüşlere rahmet ile bilmediğimiz kimin ne derdi varsa tüm dostlar ve aileleri ile Müslüman kardeşlerimin dert ve sıkıntılarını gider.

Özellikle, kardeşimizin ailesinin maddi sıkıntısını gider, anne baba ve kendilerinin yüreklerine ferahlık nasip et. Daha hayırlı ve bol kazançlar nasip eyle. Sen her şeyi bilensin. Bizim sıkıntılarımızı, dile gelen gelmeyen, içimizden geçenleri sen bilirsin. Senden başkasına muhtaç etme Allah'ım. Hayırlarla sonuçlandır. Umduğumuza nail eyle, korktuklarımızdan aman kıl. Sen her şeye vekilsin, kadirsin. Sen ne dilersen o olur.

Ya Rabbim! Kapına geldik, bizim ve ailelerimizin tüm sıkıntılarını hayırla sonuçlandır, feraha çıkar. İmtihanlarda sabırlar ver. Bizi isyan ettirme ya Rabbim. Şimdi bir durum içindeysek ki mutlaka vardır bir nedeni. Sen hakkımızda hayırla sonuçlandırmayı vesile eyle. Bizim yardımcımız ol. Irak, Filistin ve sıkıntıdaki bütün kardeşlerimizin yardımcısı ol. Ülkemizi ve milletimizi, askerlerimizi ve polislerimizi koru. Dirlik, düzen ve bereketler nasip et. Kim senden ne diliyorsa, ona daha hayırlısını nasip et. Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) senden neyi dilediyse onu diliyor, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) senden neyden sakındıysa biz de ondan sakınmayı dileriz. Sen her şeye kadirsin. Mutlak hüküm sahibisin.

Allah'ım, biz sana layık bir biçimde kulluk yapamıyoruz. Ya Rabbim, amellerimize göre değil, merhametine göre muamele eyle. Senden başka gidecek kapımız yok. Ayaklarımızı din üzere sabit kıl. Bizi hidayete erdikten sonra ayaklarımızı kaydırma ya Rabbim.

Bilinen ve bilinmeyen, görülen ve görülmeyen tüm kaza ve bela, musibet ve felaketten cümle dost ve ailelerini ve Müslüman kardeşlerimi koru. Şeytanın şerrinden ve nefsimizin şerrinden bizleri muhafaza eyle. Yüreğimize inşirahlar indir. Ölmüşlere rahmetinle muamele eyle. Sana layık bir kul, Efendimize layık bir ümmet olmamızı nasip eyle. Hayırlı bir ömür ve hayırlı bir ölüm nasip eyle. Kabir azabından, her türlü dünya ve uhrevi kötü hal ve akıbetlerden cümlemizi muhafaza et. Cümlemize ilim ile takva nasip eyle. Duamız bitmeden tüm dostlarımızın, bu duayı okuyanların dileklerini nasip eyle. Her şeyin en hayırlısı ile karşılaştır, rahmetinle muamele et.

Mealen: “Allah'a güvendim, ondan başka tanrı yoktur, O vardır ki ben de O'na bağlanıp, işimi ona bıraktım; O arşın azim Rabbidir.”
Mealen: “Güç ile kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah'ın yardımı ile elde edilir.”
Mealen: “Senden başka hak mabut yok. Seni tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum.”
Bilinen ve bilinmeyen, görünen ve görünmeyen bize nimetini gönderen, kurtuluş yolunu bize gösteren ve çok sevdiği Resulü Muhammed Mustafa'nın (S.A.V) ümmeti olmakla bizi şereflendiren Allah-u Teâlâ'ya hamd-u senalar olsun.

Ey Yüce Allah'ım, her kimin hatırına duaları kabul ediyorsan, bizim duamızı da kabul et ya Rabbim. Min âmin âmin.

Ya Vehhab (7 defa okunur)

Ya zel celali vel ikram.

Esmaül Hüsna'lar okunur.

Merhametinle ey merhametlilerin en merhametlisi. Âmin, âmin, amin.
41 Defa Yasin Suresi okunmasının ardından bu, 41 Yasin duası okunarak duaya hitam verilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rehayi

12 Temmuz 2024 Cuma

Ya Rabbim, ben de bu duaya katılmak istiyorum ama 41 Yasin Duasını nasıl okuduğumu bilmiyorum. Yardım eder misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rehayi,

41 Yasin Duası, 41 defa Yasin Suresi'nin okunmasıyla yapılan bir ibadettir. Bu duayı yaparken dikkat etmen gereken birkaç noktaya değinmek isterim. Öncelikle, temiz ve sakin bir ortamda olman, abdestli olman önemlidir. Yasin Suresi'ni Arapça olarak okuman makbuldür; ancak Arapça bilmeyenler için meallerinden yararlanmak da mümkündür. Yasin Suresi'ni 41 kez ardı ardına okumak yerine, gün içerisinde belirli aralıklarla da okuyabilirsin. Her okuduğunda dua etmeyi unutma ve niyetini temiz tut. Allah dualarını kabul etsin.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Zihin Açma Duası Oku

Zihin Açma Duası Oku

Haber Bülteni

Güncel

Başarılı Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Başarılı Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kayıp Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Duası Okunuşu ve Anlamı

Mutluluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Mutluluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Oruçla İlgili Ayetler Hangileridir?

Oruçla İlgili Ayetler Hangileridir?

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Zengin Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Zengin Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Birinin Evine Gelmesini İstemiyorsan Okunacak Dua

Birinin Evine Gelmesini İstemiyorsan Okunacak Dua