Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı
10 Temmuz 2024

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Haksızlığa uğrayan bir kul, üzülmek, haksızlık edene beddua etmek ya da kendini yıpratarak sinirlenmek yerine, en güzelini yaparak Allah'a dua etmelidir. Çünkü Yüce Allah zulümden şikâyet edenlerin halinden haberdar olandır ve her şeye galip gelir. Her şeyden yüce olan Allah'ın adaleti çok büyüktür. Allah-u Teâlâ, Cebrail (A.S) vasıtası ile Hazreti Peygamber'e (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Kim sana zulüm ve haksızlık yaparsa, kimden bir para alacağın olmasına rağmen alamıyorsan o zaman duanı eksik etme." Buradan da anlaşılacağı gibi dua her dileğin anahtarıdır.

Haksızlık karşısında beddua etmek de iyi bir şey değildir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) kimseye beddua etmezdi. Mekke dönemlerinde İslam'ı tebliğ etmek için gittiği zaman orada birçok kötü davranışa maruz kalmış ve döndüğünde ise taş yağmuruna tutularak ayakları kan içinde kalmıştır. Allah-u Teâlâ o sırada kendisine haksızlık eden kişilere yapacağı bedduayı kabul edeceğini ve kendisi isterse onları helak edeceğini bildirmiştir. Ancak Hz. Muhammed (S.A.V) "Onların zürriyetinden sana ibadet edecek çocuklar doğar ya Rabb." diyerek haksızlığa uğramasına rağmen beddua etmemiştir.

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua

  • Haksız yere zulüm görmüş birisi cuma günü yatsı namazından sonra kıbleye karşı oturarak 100 defa Ya Latif esmasını okuyup ardından Salavat-ı Fatih'i de 100 defa okursa, haksızlık yapan kişi Allah'ın izniyle hatasını anlar ve kalbi yumuşar.
  • Her kim haksızlığa uğradıysa ve kötü birine çatarsa, onun zulmünden korunmak için günde 100 defa Ya Müntakim Celle Celalüh esmasını okumaya devam etmelidir. Bu esmayı okumak alışkanlık haline getirilirse, Allah-u Teâlâ haksızlığa uğrayan kişinin hakkını haksızlık eden kişiden alır. Haksızlık ile karşı karşıya kalındığında, bu esma ile hakkının alınması için Allah'a şikâyet eden yani haksızlık edeni Allah'a havale eden kişi kısa zamanda Allah'ın izniyle haksızlıktan kurtulur. Cenab-ı Allah haksızlık edene cezasını tecelli eder.
  • Zulme uğrayan, haksızlığa maruz kalan ve hakaret gören kişiler gücünün yettiği kadar salavat okuyarak dua etmelidir.
  • Haksızlık ve zulmetmeyi meslek haline getirmiş olan birine Ya Guddûs esmasını okumak, o kişiyi kötü huylarından kurtarır ve ahlakını güzelleştirir.
  • Her şeye gücü yeten anlamına gelen Ya Müheymin esmasını 145 defa okuyan kişi haksızlık eden kişiye galip gelir ve hakkını kazanır.

Ekstra Bilgiler

Haksızlık karşısında sabırlı olmak ve dua ile Allah'a sığınmak, insanın ruhunu dinlendirir ve huzur bulmasına vesile olur. Ayrıca haksızlık karşısında dua etmenin yanı sıra, yasal yollarla da hakkını aramak önemlidir. Adaletin sağlanması için hukuki yollara başvurmak, haksızlığa karşı durmanın önemli bir parçasıdır.

Unutulmamalıdır ki, Allah sabredenlerle beraberdir ve her türlü zorluğun üstesinden gelmek için en büyük güçtür. Dua etmek, sabır göstermek ve adaletin peşinde koşmak, haksızlık karşısında yapılacak en doğru davranışlardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

zeynep

03 Haziran 2024 Pazartesi

Eşim bana sürekli sen haksız annemgir haklı diyor elimizde avcumuzda ne varsa hep el koyuyorlar çocuğumun bez parasından beri hepsini alıyorlar düğün borçlarını hep bize odettiler durumları çok iyi olmasına rağmen araba ev diğer oğluna verdi ama yinede esim hep onların tarafını tutuyor onlar haklı sen haksizsin onlara canim feda sen evde ac kal diyor ben kaynanam goruncem ve eltimden supheleniyorum buyulettiklerinden ne olur dua edin bana bir pazar bile evde durmaz ya onlarla ilgilenir ya da kahve gider cocugumla ben varmiyim yok uyum belli bile değil

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Zeynep hanım, yaşadığınız durum gerçekten çok zor ve üzücü. Eşinizle bu konuyu açık bir şekilde konuşmayı denediniz mi? Belki de hissettiklerinizi ve yaşadığınız sıkıntıları ona daha net anlatmak, bir çözüm yolu bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir aile danışmanından veya terapi almayı da düşünebilirsiniz. Bu tür profesyonel yardımlar, ilişkilerdeki iletişim sorunlarını çözmede etkili olabilir. Umarım en kısa sürede huzur bulursunuz.

2. Cevap
cevap

Eda

Allah yardımcın olsun aynı şeyleri bende yaşadım bireysellesememis kemdi kararı olmayan uzaktan kumandalı bu tipler evlenmesin kızları yakmasınlar böyle tipler köşe yastığı olsun anası babası turşu kursun başka bi işe yaramıyorlar olan kadına oluyor malesef;(

soru

Sema aydın

03 Mayıs 2024 Cuma

Kayınpederim bana haksızlık yapıyor ona nekadar iylik yapsam o beni sevmiyor ona yapmıyan ları daha cok seviyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sema Aydın Hanım, kayınpederinizle olan ilişkinizde yaşadığınız zorlukları anlıyorum. Maalesef bazen insanlara ne kadar iyi davransak da, onlar bizi anlamakta zorlanabilirler. Bu durumu değiştirmek her zaman elimizde olmayabilir. Önemli olan, sizin kendi duruşunuzu ve iyi niyetinizi korumanız. Belki de kayınpederinizle açık bir iletişim kurarak, duygularınızı paylaşmayı deneyebilirsiniz. Umarım zamanla aranızdaki ilişki düzelir.

2. Cevap
cevap

Senay

Merhaba sena hanım. Muzdarip olduğunuz konu bir çok kişinin başına gelmiş durumdur. Doğanın kanununda bu mevcuttur. Siz iyilik yapıp ve sonuçlarına katlanırsanız, evren sizin isteklerinize cevap verecektir. Hele bayan olmanız sizi duygusal yönden daha da kahretmektedir. O yüzden beklemeniz gerecek ve kayınpederinizin bazı gerçekleri gördüğünde size zeytindalı uzatacaktır.

3. Cevap
cevap

Samahat

Sema hanım nefretin hemen kazanıldığı sevginin ise uzun bir zaman diliminde elde edildiğini unutmamalıyız. Siz iyilik yapmaya devam edin. Kendi menfaati için yanında duran insanlardan tiksineceği ve hakettiğiniz geciken sevgiyi elbette sabrınız sayesinde elde edeceksiniz. Siz zaten onurlu duruşumuz ve davranışlarınız mukabilinde kazanacaksınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nur Duası Okunuşu ve Anlamı

Nur Duası Okunuşu ve Anlamı

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Birinin Evine Gelmesini İstemiyorsan Okunacak Dua

Birinin Evine Gelmesini İstemiyorsan Okunacak Dua

Miraç Kandili Gecesi Okunacak Dualar

Miraç Kandili Gecesi Okunacak Dualar

Amenerresulü Duası Okunuşu ve Anlamı

Amenerresulü Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Elham Duası Okunuşu ve Anlamı

Elham Duası Okunuşu ve Anlamı

Büyü Bozma Duası Okunuşu ve Anlamı

Büyü Bozma Duası Okunuşu ve Anlamı

Zengin Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Zengin Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Duası Okunuşu ve Anlamı

Çıban Duası Okunuşu ve Anlamı

Çıban Duası Okunuşu ve Anlamı

Panik Atak İçin Okunacak Dua

Panik Atak İçin Okunacak Dua

Vakfe Duası Okunuşu ve Anlamı

Vakfe Duası Okunuşu ve Anlamı