Amenerresulü Duası Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Amenerresulü Duası Okunuşu ve Anlamı

Amenerrasulü'nün Fazileti Hakkında Ashabı Kiram, Evliyaullah ve Alimlerin Rivayetleri

Hz. Ömer (Radıyallahü Anh) ve Hz. Ali (Radıyallahü Anh) şöyle buyurdular; "Sure-i Amenerrasulü'nün son iki ayetini okumadan yatan bir adamı, akıl sahibi olarak görmedim."

Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) dedi ki; "Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e Miraç'ta üç hususi şey verilmişti. Birincisi, beş vakit namaz, ikincisi, Amenerrasulü, üçüncüsü, ümmetinden Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölenlerin günahlarına şefaat etme."

Ukbe bin Amir (Radıyallahü Anh) şöyle demiştir; "Bakara suresinin sonundaki iki ayeti, 'Amenerrasulü'yü' başından sonuna kadar sık sık okuyunuz. Çünkü Allah, onlarla Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'i mümtaz kılmıştır."

İmam Nevevi (Rahimehullah) dedi ki; "Bu ayet-i kerimeleri okumak, geceyi ihya etmeye kafidir. Bazıları da kötülüklerden korunmasına kâfi gelir, demişlerdir."

Bedreddin Ayni (Rahimehullah) dedi ki; "Amenerrasulü'yü okuyanlar için, bu ayetler, gece ibadet, vird ve zikir yerine geçer. Sevap ve fazilet olarak yeter. O gece, olması muhtemel afetlerden, şeytanın, insanların ve cinlerin şerrinden korur."

İbni Abidin (Rahimehullah) dedi ki; "Ölüyü defnettikten sonra birkaç dakika oturup sessizce Bakara suresinin başını ve sonunu okumak meyyit için dua ve istiğfar etmek müstehaptır."

Amenerresulü Duası Arapça Okunuşu

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Amenerrasulü bima ünzile ileyhi mirrabbihi vel mü'minun, küllün amene billahi vemelaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadin min rusülih ve kalu semi'na ve ata'na gufraneke Rabbena ve ileykelmesir. La yükellifullahü nefsenilla vüs'aha, leha ma kesebet ve aleyha, mektesebet, Rabbena latüahızna innesiyna ev ahta'na, Rabbena vela tahmil aleyna ısran kema hameltehü alelleziyne min gablina, Rabbena vela tühammilna, mala takatelena bih, va'fü anna, vağfirlena, verhamna, ente Mevlana fensurna alel gavmil kafiriyn."

Amenerresulü Duasının Türkçe Okunuşu

"O peygamber de kendisine Rabbinden indirilene iman etti, müminler de (Onlardan) her biri Allah'a, onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı. 'Onun (Allah'ın) peygamberlerinden hiçbirini diğerlerinin arkasından ayırmayız (Hepsine inanırız), dinledik, kabul ettik, emrine itaat ettik, Ey Rabbimiz, mağfiretini isteriz. Son varışımız ancak sanadır' dediler. Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez. Herkesin kazandığı hayır ifadesine, yaptığı şer kendi zararınadır. 'Ey Rabbimiz, unuttuk, yahut yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelki ümmetlere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz takat getiremeyeceğimizi bize taşıtma. Bizden sadır günahları sil, bağışla, bizi esirge. Sen Mevla'mızsın bizim. Artık kafirler güruhuna karşı bize yardım et.'"

Amenerrasulü'nün Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki; "Dört şey Arş-ı Azam altındaki hazinelerden indirildi: Fatiha, Ayet-el-Kürsi, Amenerrasulü, Kevser Suresi."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki; "Bana Arş'ın altındaki hazineden benden önce hiçbir peygambere verilmeyen Bakara Suresi'nin son ayetleri (Amenerrasulü) verildi."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Her kim bir gece içerisinde Bakara Suresi'nin iki ayeti (Amenerrasulü) okursa, artık o iki ayet ona (ibadet etmek ve belalardan korunmak bakımından) kâfi gelir."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki: "Kur'an'da iki ayet vardır ki, müminler için şifadır ve Allah'ın sevdiği şeylerdendir. O iki ayet Bakara Suresi'nin son iki ayeti (Olan Amenerrasulü) 'dür."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah'u Teala, gökleri ve yeri yaratmadan 2000 yıl önce bir kitap yazdı ve o kitaptan iki ayet indirerek Bakara Suresi'ni bu iki ayetle bitirdi. Bu iki ayet, bir evde 3 gece okunursa, şeytan o eve yaklaşamaz."

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu ki: "Her kim Ayet-el-Kürsi'yi ve Bakara Suresi'nin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa, Allah'u Teâlâ ona yardım eder."

Amenerresulü Duasının Ekstra Faziletleri

  • Amenerresulü duasını okumak, kişinin manevi huzur bulmasına yardımcı olur.
  • Bu dua, kişinin imanını tazelemesine ve Allah'a olan bağlılığını pekiştirmesine vesile olur.
  • Amenerresulü duası, sıkıntılı anlarda rahatlama sağlar ve ruhsal dinginlik verir.
  • Bu dua, sabah ve akşam okunduğunda, kişinin gün boyunca kötülüklerden ve belalardan korunmasına yardımcı olur.
  • Amenerresulü, aynı zamanda kişinin manevi hayatını zenginleştirir ve Allah'a olan yakınlığını artırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Allahin qulu

30 Nisan 2024 Salı

goze gorunmez tek olan Allahim butun insanlari qorusun dualarin qebul etsin korpelerin qorusun ruzilerin yetirsin herkesi saleh qullarinnan eylesin ve menim ureyimdeki arzumu heyata kecirtsin mene yox yerden iw yetirsin.ozumun ozume gore oz halal qazancim olsun meni ozunnen bawqa hec kime mohtac qoymasin amin inwallah

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Allahin qulu,

Yürekten gelen bu güzel dualarına tüm kalbimle katılıyorum. Allah, dualarını kabul etsin ve tüm dileklerini gerçekleştirsin. İnşallah, senin ve sevdiklerinin her zaman yanında olur, sana hayırlı ve helal kazançlar nasip eder. Her zaman O'na sığınarak, güçlü ve mutlu bir yaşam sürmeni dilerim. Amin.

2. Cevap
cevap

Temirhan

En etkilendiğim duadır . Sürekli okunabilir , özellikle yatsı namazından sonra okunması faziletlidir .

soru

Havvs

07 Nisan 2024 Pazar

Ogluma dua ediniz isi yok bunalima girecek cok korkuyom izzizlikden yegenim intahar etti cok

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Havvs, oğlunuzun iş bulma süreci konusunda yaşadığınız endişeyi anlıyorum ve bu zorlu dönemde dualarım sizinle. Umuyorum ki en kısa zamanda oğlunuz için hayırlı bir iş kapısı açılır ve bu sıkıntılı süreç sona erer. Siz de bu süre zarfında ona destek olmayı, moral vermeyi ihmal etmeyin. Olumlu düşüncelerle ve sabırla bu dönemi atlatacağınıza inanıyorum.

2. Cevap
cevap

Yağınalp

Bunalıma girecek birşey yok üzülmesin umarım en yakın zamanda iş bulur. Rızkı veren rabbim umarım ona güzel bir kapı açar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vird-i Settar Duası

Vird-i Settar Duası

Sigarayı Bırakma Duası Okunuşu ve Anlamı

Sigarayı Bırakma Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabah Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabah Duası Okunuşu ve Anlamı

Taziye Duası Okunuşu ve Anlamı

Taziye Duası Okunuşu ve Anlamı

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Yol Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Siğil Duası Okunuşu ve Anlamı

Siğil Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Malın Satılması İçin Dua

Malın Satılması İçin Dua

Güncel

Namaza Başlama Duaları Okunuşu ve Anlamı

Namaza Başlama Duaları Okunuşu ve Anlamı

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

Zihin Açma Duası Oku

Zihin Açma Duası Oku

Başarı Duası Okunuşu ve Anlamı

Başarı Duası Okunuşu ve Anlamı

İmamı Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

İmamı Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Oruçla İlgili Ayetler Hangileridir?

Oruçla İlgili Ayetler Hangileridir?

Uyku Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyku Duası Okunuşu ve Anlamı

Kun Fe Yekun Duası Okunuşu ve Anlamı

Kun Fe Yekun Duası Okunuşu ve Anlamı

Cesaret Duası Okunuşu ve Anlamı

Cesaret Duası Okunuşu ve Anlamı

Yeniçeri Duası Okunuşu ve Anlamı

Yeniçeri Duası Okunuşu ve Anlamı

Nafile Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?

Nafile Oruç Nedir ve Nasıl Tutulur?