BedduaBeddua bir insanın başına kötü olayların gelmesi için yapılan duadır. Dinimizde Müslümanların birbirlerine kötü şeyler için dua etmeleri uygun değildir. Peygamberimiz bile çoğunlukla İslam karşısında düşmanlık edenlere beddua yerine, o kişilerin hidayete ermeleri için dua etmiştir. Bazı durumlarda zulme uğramış kişilerin, zalimlere beddua etmesi caiz olarak görülmüştür. Nisa suresi 4/148 ve bazı hadislerde bu açıklanmıştır. Böyle kötü dileklere maruz kalan kişiler, olaylar karşısında ya haklıdır, ya da haksızdır. Beddua yapan için de aynı durum söz konusudur.

Beddua yapan kişi haksızsa

Haksız olarak yapılan beddualarla, yapan kişi haddini aşarak, zulüm yapmıştır. Suizanla beslenerek yanlış işlerin peşinden koşmuş, yanlış kararlar almıştır. İnsanın duyduğu şeylerde, şüphelerde muhatap lehine delil olduğunda iyi düşüncelere giderken, delil olmadığında beddua etmek doğru değildir. Hakkında delil varken kişilere karşı iyi niyet beslemek, fazilet değildir. Zaten hakkındaki delil, o kişiyi aklamıştır. Doğru olan delil olmadığında, karşı tarafı yargısız infaz yapmamaktır. Suizan yapmak yerine, hüsn-ü zan yaparak iyi dilekleri korumak gerekir. Suizan sonrası genellikle beddua ile neticelenir. Böyle yapılan ilenmeler, beddualar Allah katında makbul değildir. Suizanla yapılmış, gerçeklerden uzak, haklılığı olmayan bir harekettir.

Beddua

/p>

Beddua yapan kişi haklıysa

Haklı olan kişi insaflıysa bedduaya geçit vermeyecektir. Rencide olmuşsa Allah'ın adaletine sığınacak, karşı tarafın ıslahı için dua edecek, her şeyi Allah'a havale edecektir. Haklı kişilerin havalesini Allah kabul ederek, karşı tarafa misliyle ceza verecektir. Allah'a havale bağırarak, söverek yapılmaz. Bunlar kişiyi haksız duruma düşürebilir. Kişi kendisine dil ile zarar vermiş olur. Dili ile hakkını almış, Allah'ın adaletini istememiştir.

Bir insanın haksız yere kalbinin kırılması, ağlatılması fıtri bedduadır. Asıl beddua budur. Dil ile dile getirilmesine gerek yoktur. Mazlumların, çaresizlerin, masumların, kimsesizlerin, hayvanların çaresizlikte yaptıkları beddualardan sakınmak gerekir. İnsanlar işleri ters gittiğinde, bedduanın varlığını arar. Burada haksız değildirler. İşlerinin ters gitmesi bazı durumlarda bedduadan kaynaklanabilir. Düşünür, hataları bulur, pişman olarak, tövbe ederiz. Haklıyken beddua yapmayarak, karşı tarafın hidayetini istemek, ıslahın için dua etmek iyi ahlakın eseridir. Bizlere sünnet olan davranış budur. Zarar veren kişiye dua ederek ıslahını istemek en güzel davranıştır. Haksızda olsak, haklıda olsak beddua etmek fazilet değil, marifette değil, erdem hiç değil. 

Yayınlanma Tarihi : 08.12.2013 19:14:37

Beddua Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
  

26 Yorum Yapılmış "Beddua"

İrfan

Cevap Sayısı: 0
Bedduadan ziyade kimsenin ahı kimsede kalmıyor.ALLAH herkese hakettiğini yaşatıyor.İyilik yaptıysa iyilik kötülük yaptıysa kötülük..

2018-03-07

Kullanıcı oyu: 4,5

Gamze

Cevap Sayısı: 0
Mazlumun bedduasından kork.Çünkü onun ile Allah arasında hiçbir perde yoktur. Haksızlığa uğradığımda hakkımı helal etmem ve Allahtan bu haksızlığı o kişiden çıkartmasını isterim. ve şimdiye kadar haklı olarak ettiğim bu bedduların hepsi tutmuştur.

2017-10-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Evham

Cevap Sayısı: 0
Beddua ayni anda Siddet dir.Beddua duasi yoktur.Düsünün ve hatirlayin.Her seyde bilhassa kizgin anlarda agizlardan küfürler ve beddua sözleri cikar.Fakat bunun bir duaya dönüsmesi imkansizdir.Müslümanlarda asla böyle bir dualar yoktur.Bunlar seytani isidir.Dostuna ve Düsmanina devamli iyi yüzünü göster ve anlasinki Islamda Seytan taslanir Melekler sevilir.Melek olunuz Seytani yeneseniz.Bu dualar yalandir.
Selamlart

2017-03-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Rıza

Cevap Sayısı: 0
Haklıda , haksızda olsanız ... Asla Beddua edip , Bela okumayın , yapanın üzerine bulaşır , lütfen aklınızdan çıkarmayın ,,
Sadece Allahından bul demeniz kafidir

2017-02-27

Kullanıcı oyu: 4,5

yalçın

Cevap Sayısı: 1
çok eski bir kitaptan çok etkili bir beddua var arkadaşlar sizinle paylaşıyorum
Alahüme Metini bisemi ve basari vecalhüma elvari-sü mini vensurni ala men zalemeni ve huzminhü bisari
Meali :Allahım bana işitme ve görme duyularımın hayrını görmemi sağla,onlardan beni mahrum eyleme, bana zulm edenlere beni muzzafer eyle öcümü al.

2016-06-18

Kullanıcı oyu: 4,5

lucifer

Cevap Sayısı: 0
mantık olarak haklı kısı beddua yerıne ona kotuluk yapan kısıye allah ona ıyılık versın gıbı guzel dua ederse cok sey kazanır yanı beddua bence cok sacma bunu yapsanız hem o kisi icin hemde kendınız ıcın ıyılık edersınız , ama beddua edersenız hıc kımseye ıyılık etmessınız kendınızde dahil :)

2016-05-06

Kullanıcı oyu: 4,5

zühre erdem

Cevap Sayısı: 0
vay be bu bilgileri tunahan üzerinde denicem.

2016-03-18

Kullanıcı oyu: 4,5

irem nehir

Cevap Sayısı: 2
ben ne zaman beddua etsem bana her zaman geri dönüyor bazende ağızımdan kaçıyor çok sinirlendiğim zaman

2016-01-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Azranur :D

Cevap Sayısı: 2
çok güzel mükemmel :D :D :D ELLERE SAĞLIK

(AZRANUR)

2015-12-22

Kullanıcı oyu: 4,5

bedir

Cevap Sayısı: 0
Haksız yapılan beddua, beddua eden kişiye geri döner.

2015-10-28

Kullanıcı oyu: 4,5

anıl

Cevap Sayısı: 0
haklı ise
yaşlının duası veya bedduası
hastanın duası veya bedduası
mazlumun duası veya bedduası
yetimin duası veya bedduası
aglayanın duası veya bedduası kabul olur..

2015-10-21

Kullanıcı oyu: 4,5

İsim Yok

Cevap Sayısı: 1
Beddualar kabul olur mu sorusunun cevabı gelmedi.

2015-09-10

Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz

Cevap Sayısı: 1
Beddua edenin bedduası kabul olur mu

2015-09-10

Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz

Cevap Sayısı: 0
Sınıfta bir kız var.Adını vermeyim.Beddua edecekmiş.Ben beddua kabul olmaz diyorum.O ise kabul olur diyor.Ne konu da beddua edecek bilmiyorum.Hatta edecek mi onu bile bilmiyorum.Beddualar gerçekten de kabul olur mu?

2015-09-09

Kullanıcı oyu: 4,5

cennet

Cevap Sayısı: 2
bedua çok kötu bir sey bedua etmeyelim

2015-07-26

Kullanıcı oyu: 4,5

NİLGÜN

Cevap Sayısı: 2
iyilik yapıp nankörlük gördüyse beddua tutuyor.allah razı gelmediği için ahı yerde kalmıyor iyilik yapanın

2015-07-10

Kullanıcı oyu: 4,5

ece

Cevap Sayısı: 0
Bedduayı eden kişiye geri döner kesinlikle

2014-12-25

Kullanıcı oyu: 4,5

melike subaşı inceyi çak

Cevap Sayısı: 0
abi bize agzın kaysın dediler napalım vallahyi kaydıı

2014-12-04

Kullanıcı oyu: 4,5

bir kul 2700000

Cevap Sayısı: 0
bu siteyi din ve kültür işleri bakanlığı mı hazırladı .yoksa bazı bilen insanlar mı

2014-12-02

Kullanıcı oyu: 4,5

kerem özten

Cevap Sayısı: 0
sevabına,beddualıysam bunun kalkması için bir çare oluşturabilirmisiniz,

2014-08-30

Kullanıcı oyu: 4,5

elıf

Cevap Sayısı: 1
Beddua ettım cunku benı uzdu zamanın da ben de onu uzdumm allahtan benı affetmesını ıstedım ona sıgındımm bedduam tutarmı

2014-08-20

Kullanıcı oyu: 4,5

yanardağ

Cevap Sayısı: 0
ey dini bütün Müslüman kardeşlerim,her yürek acıya ayni şekilde dayanmaz,Allahın yolundan çıkmamış,kuvvet ve kudretine inanmış,elinden lokması alınırken ensesine şamar vurarak ağzından kan kusturulmuş insanlar silaha sarılmadan haklı olmalarına rağmen ses çıkartmayıp sabrediyorlarsa tabii ki şefaati bol gücü yüksek olan tanrım o kulunu koruyacak ve mükafatlandıracaktır.Kul için masum kul harcanmaz,yeterki içinizden haklı olduğunuza inanın ve Allahtan istemesini bilin.Rabbim filancanın bana şöyle şöyle yapmasına dayanamıyorum,ömür boyu içimde yaktıkları ateşin sönmesi için senden başka kimseye inanmadım,kimseye sığınmıyorum,Rabbim sen onlara şöyle şöyle yaptıkları için cezalarını ver ,yarabbim ilahi kuvvet ve kudretine ve adaletine inanıyorum ,eğer onlar haklı ben haksızsam benim cezamı ver,her şeyi sana havale ettim Rabbim dediğinizde haklı iseniz o müsibet yanıp kavrularak erir,çünkü kendinizden eminsiniz ve cezanıza razı olarak Allaha sığınıyorsunuz.

2014-06-10

Kullanıcı oyu: 4,5

meral

Cevap Sayısı: 0
Esim bedduaer ve canim cok sikilirbuduruma allah beddua edenleri islah etsin musluman kardeslerimbeddua ederek allahtanda uzaklasmis olursunuz

2014-05-26

Kullanıcı oyu: 4,5

şiyar

Cevap Sayısı: 0
allahım sen beddua edenleri ayrı köşeye dua edenleri ise ayrı köşeye koy amin

2014-05-10

Kullanıcı oyu: 4,5

şeyma

Cevap Sayısı: 0
selamün aleyküm kardeşlerim benim için lütfen bol bol dua okuyun çok sıkıntılıyım derslerimde başarılı olmam içinde ederseniz çok sevinirim RABBİM benim için dua edenden de etmeyendedn de razı olsun İNSAŞLLAH...

2014-03-22

Kullanıcı oyu: 4,5

Tara

Cevap Sayısı: 1
Beddua edenlere acayip derecede sinirleniyorum. Kim olursa olsun, annem, kardeşim, eşim, sevgilim fark etmez. Bir laf vardır, beddua dönüp dolaşıp sana gelir diye. Gerçekten de öyle. Ne kadar haklı olunursa olunsun asla söylenmemeli. En güzeli, Allah'a havale ediyorum demek ya da Allah'ım sen görüyorsun, beni, bizi vs. mağdur etme, haksız çıkarma gibi dualar etmektir. Bunun bilince hareket etmek en güzeli.

2014-02-22

Kullanıcı oyu: 4,5
#Gizlilik İlkeleri|Güvenlik İlkeleri|İletişim|Site Haritası|RSS Kaynağı|Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018