Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı

Vesvese ve Vesvese Duası

Vesvese, insanın şüphe, kuruntu ve takıntılar nedeniyle içine düştüğü durumlarda, Allah'a sığınmak için okuması gereken dualardır. Vesvese, ona önem verdiğiniz sürece büyür; önem vermezseniz küçülür, korkmazsanız kendiliğinden söner, ondan korkarsanız ağırlaşır ve sizi hasta eder. Mahiyetini bilmediğiniz takdirde içine yerleşir; onu bilir ve tanırsanız geldiği gibi gider. Yüce Rabbimiz vesveseyi şeytanın ve nefsin kullanımına vermiştir. Bu durumu, Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerden ve surelerden anlıyoruz.

Vesvesenin Kaynağı

Kur'an-ı Kerim'de vesvesenin hem nefisten hem de şeytandan kaynaklandığı belirtilmektedir. "Andolsun ki, biz insanı yarattık ve nefsinin ona hangi vesveseleri verdiğini biliyoruz, biz ona şah damarından daha yakınız." (Kaf 50/16) ayeti, nefsin vesvesesine dikkat çekerken, "Şeytan Adem'e vesvese verdi." (A'raf 7/20, Taha 20/120) gibi ayetler de şeytanın verdiği vesveselere dikkat çeker. Nefsin verdiği vesveseler, insanın kendi kendine içinden geçirdiği duygular, kendine söylediği sözler, hatıralar ve kararlar gibi durumları içerir. Şeytanın verdiği vesveselere göre, nefsin verdiği vesveseler daha gizlidir. İnsanın nefsi ona şeytandan daha fazla düşmandır. Şeytanın ve nefsin insana verdiği bu vesveseler, kişiyi Hak yolundan alıkoymaya çalışır. Kişinin aklını çelerek, azmini ve iradesini kırarak, Salih amellerden vazgeçirmeye ve kaprislere düşürerek kişiyi sefilleştirmek isterler.

Vesvesenin Etkileri

Vesvese ilk olarak kalpte etkisini gösterir ve buradan diğer organlara yayılır. Kalpte onay gören vesveseler tecelli eder, kabul görmeyenler ise hayal ürünü olarak kalır. Sürekli olarak bu vesveselerle ilgilenen kişi, farkında olmadan kalbini bu vesveselerle doldurur. Vesvese korkulacak bir durum değildir. Aksine, kişide imanın olduğunun bir göstergesidir. Çünkü şeytan boş kalplerle uğraşmaz; o kişilere vesveseleri göndermez. İçinde iman olan kalpler onun hedefidir. Bu yüzden kişiler böyle durumlarda Yüce Allah'a sığınmalıdır. Kendilerini koruyan sağlam bir kalenin olduğunu bilmelidirler. Allah'ın izniyle kendilerine zarar verilmesinin mümkün olmadığını bilmelidirler.

Vesvese İçin Okunacak Dualar

  • "Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azim." Meali: "Allah'a güvendim, bana yeter. Ondan başka ilah yoktur. O'na bağlanarak işimi bıraktım. O arşın tek Rabbidir." İçinize gelen her türlü vesvese halinde bu zikri söylemeniz, sizler için hayırlı olacaktır. Okurken anlamını da düşünerek okumanız, vesvesenizi bir kenara koyarak, Yüce Allah'a kendinizi teslim etmeniz gerekir.
  • "Hasbunallahu ve ni'mel vekil ve ni'mel Mevla ve ni'mel nasir." Meali: "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir, ne güzel Mevla, ne güzel yardımcidir." Her konuda Allah'a güvenirseniz, daima güzel sonuçlara ulaşacaksınız. İnancınızı koruyarak, imanınızla vesveseli anlarınızda Allah'a sığının.
  • Sabahları Müminun suresinin 97 ve 98. Ayetlerini okumak hem vesveselerden kurtulmanıza hem de bütün kötülüklerden Allah'ın izniyle emin olmanızı sağlayacaktır.
  • Her gün 100 defa Besmele çekmek, şeytanın vesvesesinden ve şerrinden korunmanıza yardımcı olur. Böyle zamanlarda Kur'an okuma, euzü besmele çekme oluşan vesveseyi izale edecektir.
  • "La ilahe illallah" zikrini çekmek, şeytanı uzaklaştıracaktır. Vesveseyi gideren en faydalı şey, Allah'a zikretmektir. Zikirlerin başı ise bu "La ilahe illallah" sözüdür. Bunu çekebildiğiniz kadar çok çekmeniz faydalı olacaktır.
  • "Ya Allah ür rakib ül hafiz ür rahim. Ya Allah ül hayy ül halim ül azim ür rauf ül kerim. Ya Allah ül hayy ül kayyum ül kaimu ala külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne aduvvin!" Vesveseden kurtulmak için, her zaman Allahü Teâlâ'ya sığınmalı ve bu duayı her gün okumalıyız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

nur

20 Mayıs 2024 Pazartesi

bende cok sikintiliyim asıri vesevesliymm dua istiyorumm sizden

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nur,

Sikintili oldugunuzu ve vesveselerle mücadele ettiginizi anliyorum. Bu tür zamanlarda dua etmek iç huzuru bulmak için güzel bir yöntem olabilir. Sizin için dua edecegim ve umarim en kisa zamanda rahatlama bulursunuz. Kendinize iyi bakin ve güçlü kalin. Yardima ihtiyaciniz olursa buradayim.

2. Cevap
cevap

İzem

Vesvese ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey şudur. Vesvese toprağa atılmış kötü bir tohum gibidir. Siz onun iyi olduğunu veya ehemmiyetli bir şey olduğunu sanıp önem verirseniz, tohum büyür ve filiz verip iyice içinize yerleşir. Vesvese bir hastalıktır ve tek çaresi kesinlikle ehemmiyet ve önem vermemektir.

soru

Murat

19 Mayıs 2024 Pazar

Vücudum yanıyor adeta korku telaş kendimi durduramiyorum uyurken bile hep aynı düşüncelerle bogusuyorum nasıl kurtulurum
herşeyi unutuyorum.tedavisi mümkün mü doktor tasviye edermisiniz. ALLAH hepinizden razı olsun.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Murat bey, yaşadığınız durumu anladım ve bu konuda yardım almak çok önemli. ޞiddetle bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim. Psikiyatrist veya psikologla görüşerek rahatlık bulabilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

soru

Fatma soydere

30 Nisan 2024 Salı

İçimde anlamsız bir sıkıntı var hayattan zevk alamıyorum mutsuzum iyi hissetmiyorum ağlıyorum namaz kılarken bile ağlıyorum aklıma saçma sapan düşünceler geliyor sınav haftam ders çalışamıyorum odaklanamıyorum psikiyatrı kaygı bozukluğu dedi Ünv 2.sınıfım ve kendim kabullenemiyorum bu durumu zoruma gidiyor mutlu olamamak düşünmemeye çalışıyorum ama en fazla 2 dk nolur bir yardım edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fatma hanım, yaşadığınız bu duygusal zorluklar gerçekten çok zorlayıcı olabilir. Üniversite hayatı zaten başlı başına bir stres kaynağıyken, kaygı bozukluğu gibi sağlık sorunlarıyla başa çıkmak daha da güçleşebilir. Öncelikle, bu duyguları yaşamanızın anormal olmadığını ve yardım almanızın önemli olduğunu bilmelisiniz. Psikiyatrınızın önerilerini dikkate alarak, terapi veya ilaç tedavisine devam etmek faydalı olabilir. Ayrıca, kendinize karşı daha nazik olmalı ve bu sürecin zaman alacağını kabul etmelisiniz. Küçük adımlarla ilerlemek, meditasyon veya nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini denemek de odaklanma ve rahatlama konusunda size yardımcı olabilir. Unutmayın, yalnız değilsiniz ve bu süreçte destek almak çok önemlidir.

2. Cevap
cevap

Duruhan

Öncelikle sakin olun ve kaygıları bir kenara bırakın. Kaderin üstünde bir kader vardır. Rabbim her şeyin en doğrusunu bilir. O, koruyan ve gözetendir.

3. Cevap
cevap

Seda nur

Ayyyyni şeyleri yaşıyorum banada kaygı bozukluğu dedi bende üniv 2 sinifim devamlı endişe vesveseden var bende gecmiycek gibi korkuyorum insAllah geçer yalvarıyorum hergun aniden bı hayalde gibi herşey sahteymis gibi oluyor

soru

Mehtap

18 Nisan 2024 Perşembe

Çok vesveseli biriyim bu yüzden eşimle aram sürekli açılıyorve tartışma oluyor bu durumdan kurtulmak istiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mehtap, vesveselerle başa çıkmak gerçekten zor olabilir ve ilişkilerde gerilim yaratabilir. Bu durumu aşmak için öncelikle eşinizle açık ve samimi bir iletişim kurmayı denemelisiniz. Duygularınızı ve endişelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca, bir uzmandan destek almak vesveselerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun. Unutmayın ki, bu sorunlar çözülebilir ve daha mutlu bir ilişki mümkün.

2. Cevap
cevap

Umran

Merhabalar Mehtap Hanım. İçinize bir şüphe düşmesi halinde kendinizi yatıştırmak için bol bol Hasbinallahu ve nimel vekil çekmenizi öneririm. Hem sakinleşmenizi sağlar hem de vesveseden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Vesvese sorununa karşı bol bol dua edin ve Allahtan yardım dileyin.

soru

kurtulamıyorum yardım

05 Nisan 2024 Cuma

çok vesvese geliyor hatta şirk bile koşuyor kimseyle paylaşamıyorum.içimden gecen vesveseleri kurtulamıyorum Allah rızası için dua edin şimdiden benim ve diğer vesveseden rahatsız olanlar için dua edenlerden Allah razı olsun teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba kurtulamıyorum,

Yaşadığın vesveseler ve şirk düşünceleriyle ilgili endişelerini anladım. Bu tür düşüncelerle başa çıkmak gerçekten zor olabilir. Öncelikle, bu durumun yalnızca senin başına gelmediğini bilmeni isterim. Bu tür düşüncelerle mücadele eden başka insanlar da var ve senin gibi onlar da yardım arayışındalar.

Bu tür vesveselerle başa çıkmak için bir uzmandan yardım almanı tavsiye ederim. Bir psikolog veya ruhsal danışman, bu düşüncelerle başa çıkma yolları konusunda sana rehberlik edebilir. Ayrıca, dua etmek ve kendini daha güçlü hissetmek için ibadetlerine yoğunlaşmak da faydalı olabilir.

Senin ve benzer sorunlar yaşayan herkesin huzur bulmasını diliyorum. Allah yardımcın olsun.

2. Cevap
cevap

Bahar kaplan

Kurtuldun mu kardeşim peki

3. Cevap
cevap

Nermin

Arkadaşlar öncelikle bu hayatta kendinize güvenin hıcbırseyı kafanıza takmayın çünkü bu yaşadığımız hayat hepimize birer imtihan en büyük ımtıhanımız da ahiret sürekli ayetel kursi okuyun çok faydasını gördüm

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Barışmak İçin Dua

Barışmak İçin Dua

Haber Bülteni

Popüler İçerik

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

Hizbul Masum Duası Okunuşu ve Anlamı

Hizbul Masum Duası Okunuşu ve Anlamı

Enfeksiyon İçin Okunacak Dua

Enfeksiyon İçin Okunacak Dua

Çıban Duası Okunuşu ve Anlamı

Çıban Duası Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Sinirlenince Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Sinirlenince Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Akika Kurbanı Duası

Akika Kurbanı Duası

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Şans Duası Okunuşu ve Anlamı

Şans Duası Okunuşu ve Anlamı

Kara Büyü

Kara Büyü

Hayırlı Kapı Duası

Hayırlı Kapı Duası

Borç Duası Okunuşu ve Anlamı

Borç Duası Okunuşu ve Anlamı

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

Salatı Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Salatı Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Atina Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Atina Duası Okunuşu ve Anlamı

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Cenaze Duası Okunuşu ve Anlamı

Cenaze Duası Okunuşu ve Anlamı