Vesvese DuasıVesvese duası, insanın şüphe, kuruntu ve takıntılar nedeniyle içine düştüğü durumlarda, Allah'a sığınmak için okuması gereken dualardır. Vesvese ona önem verdiğiniz sürece büyür, önem vermezseniz küçülür, korkmazsanız kendiliğinden söner, ondan korkarsanız ağırlaşır ve sizi hasta eder. Mahiyetini bilmediğin takdirde içine yerleşir, onu bilir ve tanırsan geldiği gibi gider. Yüce Rabbimiz vesveseyi şeytanın ve nefsin kullanımına vermiş. Bunu Kuran'ı Kerim'deki ayetlerden, surelerden anlıyoruz. "Andolsun ki, biz insanı yarattık ve nefsinin ona hangi vesveseleri verdiğini biliyoruz, biz ona şah damarından daha yakınız." (Kaf 50/16) ayetinde nefsin vesvesesine dikkat çekerken, "Şeytan Adem'e vesvese verdi." (A'raf 7/20, Taha 20/120) gibi ayetlerde şeytanın verdiği vesveselere dikkat çekilmiş. Nefsin verdiği vesveseler, insanın kendi kendine içinden geçirdiği duygular, kendine söylediği sözler, hatıralar, kararlar gibi durumları içerir. Şeytanın verdiği vesveseye göre, nefsin verdiği vesveseler daha gizlidir. İnsanın nefsi ona şeytandan daha fazla düşmandır. Şeytanın ve nefsin insana verdiği bu vesveseler, kişiyi Hak yolundan alıkoymaya çalışır. Kişinin aklını çelerek, azmini ve iradesini kırarak, salih amellerden vazgeçirmeye, kaprislere düşürerek kişiyi sefilleştirmek isterler.

Vesvese ilk olarak kalpte etkisini gösterir. Buradan diğer organlara yayılır. Kalpte onay gören vesveseler tecelli eder. Kabul görmeyenler ise hayal ürünü olarak kalırlar. Sürekli olarak bunlarla ilgilenen kişi, farkında olmadan kalbini bu vesveselerle doldurur. Vesvese korkulacak bir durum değildir. Aksine kişide imanın olduğunun bir göstergesidir. Çünkü şeytan boş kalplerle uğraşmaz. O kişilere vesveseleri göndermez. İçinde iman olan kalpler onun hedefidir. Bu yüzden kişiler böyle durumlarda Yüce Allah'a sığınmalıdır. Kendisini koruyan sağlam bir kalenin olduğunu bilmelidir.
Vesvese Duası

Allah'ın izniyle kendisine zarar verilmesinin mümkün olmadığını bilmelidir.

Vesvese için okunacak dualar

"Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyke tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym." Meali, "Allah'a güvendim, bana yeter. Ondan başka ilah yoktur. O'na bağlanarak işimi bıraktım. O arşın tek rabbidir." İçinize gelen her türlü vesvese halinde bu zikri söylemeniz, sizler için hayırlı olacaktır. Okurken anlamını da düşünerek okumanız, vesvesenizi bir kenara koyarak, Yüce Allah'a kendinizi teslim etmeniz gerekir.  

"Hasbinallah ve ni'mel vekil ve ni'mel Mevla ve ni'mel nasir." Meali, "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir, ne güzel Mevla, ne güzel yardımcıdır." Her konuda Allah'a güvenirseniz, daima güzel sonuçlara ulaşacaksınız. İnancınızı koruyarak, imanınızla vesveseli anlarınızda Allah'a sığınınız.

Sabahları Müminun suresinin 97. ve 98. ayetlerini okumak, hem vesveselerden kurtulmanıza, hem de bütün kötülüklerden Allah'ın izniyle emin olmanızı sağlayacaktır.

Her gün 100 defa Besmele çekmek, şeytanın vesvesesinden ve şerrinden korunmanıza yardımcı olur. Böyle zamanlarda Kuran okuma, euzü besmele çekme oluşan vesveseyi izale edecektir.

"La ilahe illallah" zikrini çekmek, şeytanı uzaklaştıracaktır. Vesveseyi gideren en faydalı şey, Allah'a zikretmektir. Zikirlerin başı ise bu "La ilahe illallah" sözüdür. Bunu çekebildiğiniz kadar çok çekmeniz faydalı olacaktır.

"Ya Allah ür rakip ül hafiz ür rahim. Ya Allah ül hayy ül halim ül azim ür rauf ül kerim. Ya Allah ül hayy ül kayyüm ül kaimü ala külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvin!" Vesveseden kurtulmak için, her zaman Allahü Teala'ya sığınmalı, bu duayı her gün okumalısınız. 

Yayınlanma Tarihi : 28.2.2014 01:12:09

Vesvese Duası Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

18 Yorum Yapılmış "Vesvese Duası"

taha

Cevap Sayısı: 0
ALLAH razı olsun okurken rahatlıyor insan

2017-11-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehtap

Cevap Sayısı: 0
Çok vesveseli biriyim bu yüzden eşimle aram sürekli açılıyorve tartışma oluyor bu durumdan kurtulmak istiyorum

2017-10-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Yusuf

Cevap Sayısı: 0
Gerçekten okurken rahatladım ALLAH sizden razı olsun

2017-09-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Aybüke

Cevap Sayısı: 0
Sayin Murat Bey kadikoy kusdili caddesinde prof dr Servet Ebrinci ziyaret etmenizi oneririm.kendisi ayni zamanda gatanin psikiyatri anabilimdali baskani.ben de kendisinin hastasiyim.sevgiyle kalin

2017-08-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Hasan

Cevap Sayısı: 0
Murat kardeşim Allah yardımcın olsun Allahdan ümidini kesme şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir Allah doğru yolundan ayırmasın kardeşim

2017-08-13

Kullanıcı oyu: 4,5

Beyza

Cevap Sayısı: 0
Ben çok okudum geçti sorma yeniden başladı korkuyorum konyavi hazretlerine gidicez inşallah geçer

2017-08-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Murat

Cevap Sayısı: 0
Vücudum yanıyor adeta korku telaş kendimi durduramiyorum uyurken bile hep aynı düşüncelerle bogusuyorum nasıl kurtulurum
herşeyi unutuyorum.tedavisi mümkün mü doktor tasviye edermisiniz. ALLAH hepinizden razı olsun.

2017-08-03

Kullanıcı oyu: 4,5

Ali G

Cevap Sayısı: 0
Bende ramazandan omce baslayip daha halen devam ediyor. Dus edelim insaAllah. Allah buyuktur ve kaldiramayacagimiz yuku vermez. Onun icin azim edelim. Mevlam neylerse guzel eyler.

2017-07-10

Kullanıcı oyu: 4,5

m ali

Cevap Sayısı: 0
kardeslerim ramazan ayina girer girmez vesvese beni cok rahatsis ediyo insallah gececek ..zalim nefis

2017-06-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Mihriban

Cevap Sayısı: 0
Bana da. Yardım

2017-05-28

Kullanıcı oyu: 4,5

ali

Cevap Sayısı: 1
BUNU SİZE GERÇEKTEN SÖYLÜYORU İÇİMDE ŞÜPHE VARDI AMA CİDDEN OKUYUNCA GİTTİ

2017-05-13

Kullanıcı oyu: 4,5

Fatma soydere

Cevap Sayısı: 4
İçimde anlamsız bir sıkıntı var hayattan zevk alamıyorum mutsuzum iyi hissetmiyorum ağlıyorum namaz kılarken bile ağlıyorum aklıma saçma sapan düşünceler geliyor sınav haftam ders çalışamıyorum odaklanamıyorum psikiyatrı kaygı bozukluğu dedi Ünv 2.sınıfım ve kendim kabullenemiyorum bu durumu zoruma gidiyor mutlu olamamak düşünmemeye çalışıyorum ama en fazla 2 dk nolur bir yardım edin

2017-04-18

Kullanıcı oyu: 4,5

muhammet gundogdu

Cevap Sayısı: 0
Allah sizden razi olsu kandiliniz mubarek olsun

2017-03-31

Kullanıcı oyu: 4,5

İpek

Cevap Sayısı: 0
İlk defa okudum ve okurken tüylerim diken diken oldu gerçekten rahatladım Allah razı olsun

2017-03-27

Kullanıcı oyu: 4,5

ceyla

Cevap Sayısı: 0
Allah razı olsun bunu paylaşandan cidden bunu okudum ve o kadar rahatladım ki günlerdir kalbimde saklı sızı olan bu pis vesveseymiş ama bunu çok hissederek okuyun ALLAH görür siz yeterki her gün bunu okuyun ve inancınızı eksik etmeyin İnşAllah.

2016-09-06

Kullanıcı oyu: 4,5

gürhan turan

Cevap Sayısı: 0
bu yorumu internete taşıyan vesile olandan allah kat ve kat razı olsun okudum o kadar işe yaradı rahatladım ki anlatamam yer gök dua buna bi kez daha kalbimle kanaat ettim.

2016-04-26

Kullanıcı oyu: 4,5

hakan

Cevap Sayısı: 0
Teşekkürler, gerçekten çok faydalı bir paylaşım

2016-04-13

Kullanıcı oyu: 4,5

yusuf aka

Cevap Sayısı: 1
onun yerine bu dua da okunsa olur mu Bismillahirrahmânirrahîm.
Kul eûzü birabbinnâs. Melikinnâs İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi.Minelcinneti vennas
6- Minelcinneti vennâs

2014-07-29

Kullanıcı oyu: 4,5
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2017