Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti
15 Temmuz 2024

Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti

Arefe gününün sayısız fazileti vardır. Hakkıyla ibadet edilip yaşandığında ecrimizin kat kat olacağı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından müjdelenmiştir. Efendimiz (S.A.V.) Arefe gününün faziletini şu hadisle müjdeliyor:

“Arefe gününden daha faziletli bir gün yoktur. Allahü Teâlâ o gün, yer ehli ile meleklere karşı övünür ve (Arafat'taki hacıları kastederek) şöyle buyurur: Kullarıma bir bakın. Saçları başları dağınık, toz toprak içinde her uzak ilden bana geldiler. Bu halleri ile onlar, rahmetimi ümit etmekteler, azabımdan dahi korkmaktalar. Şahit olunuz, onları bağışladım. Onların yerlerini cennet eyledim. Arefe günü olduğu kadar, hiçbir gün cehennemden daha çok azat edilen olmaz.”

Arefe gününde yapılan dualar Allah'ın izniyle makbul dualardan olur. Bugünde yapılacak çok sayıda dua vardır. Bu dualardan bazıları şunlardır:

  • “Allah'tan başka ilah yoktur, O tektir, O'nun ortağı yoktur. Mülk sadece O'nundur, hamd da yalnız O'nadır. O her şeye kadirdir.”
Hz. Ali'nin Tavsiyesi

Hz. Ali ise bu gün için şu duanın okunmasını tavsiye etmiştir:

“Allah'ım, bizim dediğimizden hayırlı olarak, Zât'ının buyurduğu gibi hamd sana mahsustur. Allah'ım namazım, sair ibadetlerim, ölümüm, yaşamam senin içindir. Kalan varlığım da Zât'ın içindir. Allah'ım kabir azabından, kalp fitnesinden, işlerin bozulmasından sana sığınırım. Allah'ım esen yelin getirdiği şeyin hayırlısını senden dilerim.”

İhlas Suresi'nin Önemi

Ayrıca bugün içinde İhlas Suresi'nin sürekli okunması gerektiği de vurgulanıyor. İhlas Suresi'nin Arapça okunuşu:

“Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

İhlas Suresi'nin Türkçe çevirisi: “De ki; O Allah bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiçbir şeye muhtaç değildir). (O) Doğurmadı ve doğurulmadı. O'na bir denk de olmadı.”

Arefe Gününde Yapılacak Faziletli İşler
  • Arefe günü sabah namazından Kurban Bayramı'nın dördüncü günü ikindi namazına kadar erkek-kadın herkes cemaatle kılmalı, yalnız kılmalı 23 vakit farz namazda selam verir vermez (Allahümme entesselam) demeden önce bir kere vacib olan teşrik tekbirini söylemeli yani (Allahü ekber Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir. Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

  • Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Arefe günü oruç tutana dem aleyhisselamdan Sûr'a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nasihin] (Arefe günü tutulan oruç bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberani] (Arefede tutulan oruç iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gafilin]
(Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanının günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh] (Arefe günü tutulan oruç geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim] (Şeytan Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik] (Allahü teâlâ Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye] (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani] (Arefe gecesi ibadet eden Cehennemden azat olur.) [S. Ebediyye] İbadet olarak ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmi okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.

  • Bugünü fırsat bilip dua etmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Duanın faziletlisi Arefe günü yapılmasıdır.) [Beyheki]

  • Arefe gününü ibadetle, zikirle, tefekkürle geçirmeli ve insanlara iyilik etmeye çalışmalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Arefe gününe hürmet edin! Arefe Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi] (Hürmet etmek günah işlememekle olur.) (Arefe günü kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani] Kulağına sahip olmak gıybet, çalgı gibi haram olan şeyleri dinlememektir. Eğer biz istemeden kulağımıza gelmişse bize günah olmaz. Gözüne sahip olmak da haram olan şeylere bakmamak ve mubah olarak baktığı şeylerden ibret almaktır. Diline sahip olmak ise yalan söylememek, dedikodu etmemek, laf taşımamak, kötü söz söylememek hatta boş şey konuşmamak, kimseyi diliyle incitmemek demektir. Bunlara riayet eden Arefe gününü değerlendirmiş olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Firazende

12 Temmuz 2024 Cuma

Arefe günü tutulan oruç gerçekten bin gün nafile oruca bedel mi? Bu kadar sevap kazanmak için başka hangi ibadetleri yapmalıyız?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Firazende,

Arefe günü tutulan orucun fazileti gerçekten çok büyüktür. Peygamber Efendimiz (s.a.v), Arefe günü oruç tutmanın bir önceki ve bir sonraki yılın günahlarına kefaret olacağını belirtmiştir. Bu nedenle Arefe günü oruç tutmak, manevi olarak büyük bir kazanç sağlar.

Bu kadar sevap kazanmak için başka hangi ibadetleri yapabileceğinize gelince, ibadetlerin çeşitliliği ve düzenliliği önemlidir. Namazlarınızı kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, sadaka vermek, zikir çekmek ve özellikle Ramazan ayında teravih namazı kılmak, bu sevapları artırabilir. Ayrıca nafile oruçlar tutmak, dualar etmek ve iyilik yaparak Allah'ın rızasını kazanmaya çalışmak da büyük sevaplara vesile olur.

Selamlar,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zenginlik Duası Okunuşu

Zenginlik Duası Okunuşu

Popüler İçerikler

Hz Yunusun Duası Okunuşu

Hz Yunusun Duası Okunuşu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

11 Adım Duası Okunuşu ve Anlamı

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

Lebbeyk Duası Okunuşu ve Anlamı

İhram Namazı Kıldıktan Sonra Umre İçin Yapılacak Dua

İhram Namazı Kıldıktan Sonra Umre İçin Yapılacak Dua

Aileyi İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Aileyi İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Yasin Duası Oku

Yasin Duası Oku

Güncel

Hapisten Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Hapisten Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kayıp Eşya Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Eşya Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Kötülüklerden Korunma Duası

Kötülüklerden Korunma Duası

Orucun Mekruhları Nelerdir?

Orucun Mekruhları Nelerdir?

Birinin Seni Sevmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Birinin Seni Sevmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Ya Vedud Duası Okunuşu ve Anlamı

Ya Vedud Duası Okunuşu ve Anlamı

Muhabbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Muhabbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı