Cünüpken Oruç Tutulur mu?
11 Temmuz 2024

Cünüpken Oruç Tutulur mu?

İslam dininde oruç, müminlerin yerine getirmesi gereken önemli ibadetlerden biridir. Ancak, cünüpken oruç tutulup tutulamayacağı konusu zaman zaman merak edilmektedir. Bu makalede, cünüpken oruç tutmanın dini hükmü ve bu durumla ilgili yapılması gerekenler ele alınacaktır.

Cünüpken Yapılmaması Gereken Şeyler Nelerdir?

Cünüp olan bir kişinin yapmaması gereken bazı dini ve sosyal faaliyetler bulunmaktadır. Bu faaliyetler şunlardır:

  • Cünüp olan insan namaz kılamaz.
  • Camiye ve insanların toplu olarak ibadet ettikleri küçük mescitlere giremez.
  • Kâbe'de tavaf yapamaz.
  • Türbe ve mezarlık ziyareti yapamaz.
  • Kuran-ı Kerim ve ayet yazılı olan hiçbir kağıt parçasına elini süremez.
  • Kuran-ı Kerim'deki hiçbir ayeti başından sonuna kadar okuyamaz.
  • Cünüp olan annelerin gusül abdesti almadan bebeğine süt vermesi doğru değildir. Dinen bir sakıncası olmadığını söyleyen alimler de vardır ama uygun olan budur. Çünkü çocuğun içtiği süt dahi takvasının ve ahlakının düzgünlüğü için çok büyük önem taşır.
  • Sakalı Şerif, Hırka-i Şerif gibi hiçbir kutsal emaneti ziyaret edemez.
  • Dinen bir sakıncası olduğuna dair bir fetva yoktur ama, yeni doğmuş bir bebeğin odasına, babası dahi olsa girmesi yeni doğmuş bebeğin yüzüne bakması halk arasında yanlış olduğu düşünülür ve yeni doğmuş bebekler cünüp olan insanlar bebeklerin yanına kırk günlük oluncaya kadar yaklaştırılmaz.
Oruç ibadetini yerine getirirken namazda olduğu gibi, gusül veya namaz abdestinin olması zorunlu değildir. Ramazan ayında veya herhangi bir zamanda oruca niyetlenip sabah kalktığında cünüp olduğunu anlayan insan orucuna devam edebilir. Çünkü istemeden bu hal başına gelmiştir. Uyandığında bir namaz vakti dahi geçirmeden kalkıp gusül abdesti almalıdır. Dini açıdan uygun olan budur. Eğer namaz kılmıyorsa, akşama kadar dahi yıkanmasa orucu olur ama hiç hoş olmaz orucun şuuruna yakışmaz. Ayrıca gusül abdesti alırken ağzına ve burnuna su kaçırmamaya çok dikkat etmelidir. Eğer su kaçarsa orucu bozulur.

Oruçlu Olan Kimse Bilerek Cünüp Olursa Orucu Bozulur mu?

Oruçlu olan insan eşi ile oruçluyken, cünüp olacak girişimlerde bulunmaktan kaçınmalıdır. Çünkü oruçlu insan şehvet hali ile, eşi ile cinsel bir yakınlaşma olmadan dahi cünüp olsa orucu bozulur. Eğer Ramazan ayında ise 61 gün oruç tutması gerekir. Şayet Ramazan ayı dışında bir oruç ise orucunu kaza etmesi gerekir. Zira cinsel yakınlaşma ile gelen meni de kasıt vardır ve aynı yemek içmek gibi orucu bozan durumlardandır.

Banyo Yapmak Gusül Abdesti Yerine Geçer mi?

Hanefi mezhebine göre, gusülden maksat temizliktir. Yani yıkanan kişi ağzını ve burnunu yıkamış ise gusül abdesti almış sayılır. Cünüplükten temizlenmiş olur. Çünkü Hanefi mezhebine göre gusül abdestinde niyet etmek şart değildir, sünnettir. Diğer mezheplere göre ise gusül abdesti alırken niyetlenmek farzdır. Biz inançlı Müslümanların yapması gereken ise şüpheye mahal vermemek için sünnetlerine riayet ederek gusül abdestimizi almaktır.

Ekstra Bilgiler

İslam dininde temizlik imanın yarısı olarak kabul edilir. Bu nedenle, cünüp olan bir kişinin en kısa sürede gusül abdesti alarak temizlenmesi önemlidir. Ayrıca, cünüpken yapılmaması gerekenler listesine dikkat etmek, dini vecibeleri yerine getirirken hassasiyet göstermek anlamına gelir. Oruçlu iken cünüp olma durumunda ise, niyetin bozulmaması ve orucun geçerliliği için dikkatli olunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gizli

16 Mayıs 2024 Perşembe

Hocam gün içinde boşalmak orucu bozarım Hocam sahura kalktığımız zaman boşalmışız niyet etsek oruç tutmak için kabul olurmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gizli,

Gün içinde bilerek boşalmak orucu bozar. Orucun bozulması durumunda kaza orucu tutman gerekir. Sahura kalkıp niyet etmeden önce boşalmak orucu bozar; bu durumda niyet etsen bile orucun geçerli olmaz. Bu nedenle, bu gibi durumlarda dikkatli olmak önemlidir. Kafanda soru işareti kalırsa, bir dini otoriteye danışmanı tavsiye ederim.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Mustafa Mir Ömer

Merhaba oruçlu ilken masrurbasyon yapmak orucu bozar. Uyku halinden sahura uyandığınızda boşalmışsanız niyet ermeden önce duş alıp gusül abdesti almanız gerekir. Aksi halde orucunuz kabul olmaz. Allah bütün oruçlarımızı kabul etsin.

3. Cevap
cevap

Alangoya

Merhaba, oruçken meydana gelen boşalma durumları tamamen orucun bozulmasına neden olmaktadır. Ancak oruçken uykuda boşalma durumunda uyandıktan sonra abdest alınmalıdır. Bunun yanında sahura uyandığınızda da cünüplük meydana gelmiş ise oruç tutulamaz. Bunun için de banyo yaparak abdesti yenilemeniz gerekmektedir.

soru

İçinizden biri

09 Mayıs 2024 Perşembe

Ben 15 yaşındayım bu zamana kadar iftardan sonra istimnada bulundum ama bunun sonrasında gusül alınacağını hatta cünüp olarak dile getirildiğini dahi bilmiyordum.O yüzden gusül abdesti almadan orucumu tutuyordum.Bunu öğrendiğimde gusül abdesti alıp devam ettim orucuma.Ama önceki tuttuğum oruçlar ne olacak?Geçersiz mi oldu yani?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İçinizden biri,

Öncelikle, yaşadığınız durumu anlıyorum ve bu konuda endişelenmenizi istemem. Oruç tutarken cünüp olmak, orucunun geçerliliğini etkilemez. Yani, cünüp olduğunda bile oruç tutmaya devam edebilirsin. Ancak, gusül abdesti alman gerektiğini öğrendiğinde hemen alman, ibadetlerini daha düzgün yapman açısından önemli. Geçmişte bu durumu bilmediğin için oruçlarının geçersiz sayılması söz konusu değil. Dolayısıyla, önceki tuttuğun oruçlar geçerlidir ve onları tekrar tutmana gerek yok. Dini konularda merak ettiklerini öğrenmeye devam etmen güzel bir şey. Bu tür durumlarda bir din görevlisinden ya da güvenilir kaynaklardan bilgi almak her zaman iyi bir yol olacaktır.

İyi günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Aysuna

Hayırlı günler ergenlik çağının getirmiş olduğu bu adrenalin ve unutkanlık zaman zaman herkesin yaşadığı bir durumdur. Bunun için sen neyin nasıl yapılacağını bilmediğin için yaptıkların günah olarak sayılmaz. Zaten sen hatanın farkına vardığın zaman gerçeği doğruyu görüp uygulamızsın. Allahu teala rahmeti geniş affeder ve affetmeyi sevendir. Bunun için müsterih olabilirsin.

3. Cevap
cevap

Berra

Güzel kardeşim bunu araştırıp ya da bunun sohbetinde bulunup öğrenmişsen hiçbirşey olmamış gibi tuttuğun oruçlar Allah-u teala katında makbuldur. Daha önce bilmediğin için bu durumla karşı karşıya kalmıştın ama öğrendin ve alışkanlığı terkettin. Allahın rahmetinin ve mağfiretinin geniş olduğunu unutmaman gerekir. Bu yüzden aklındaki soru işarete çözüm olmuştur inşallah.

soru

Birsorumvar

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Ben 15 yaşındayım bu zamana kadar iftardan sonra istimnada bulundum ama bunun sonrasında gusül alınacağını hatta cünüp olarak dile getirildiğini dahi bilmiyordum.O yüzden gusül abdesti almadan orucumu tutuyordum.Bunu öğrendiğimde gusül abdesti alıp devam ettim orucuma.Ama önceki tuttuğum oruçlar ne olacak?Geçersiz mi oldu yani?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Birsorumvar,

Öncelikle bu konuyu öğrendiğin ve doğru adımı attığın için tebrik ederim. Dini konularda bilgi sahibi olmak ve öğrendikçe uygulamak çok önemli. Geçmişteki oruçlarına gelince, İslam dini niyet, iyi niyet ve bilmeden yapılan hatalarda Allah’ın affına sığınmayı teşvik eder. Gusül abdesti almadan oruç tutmuş olman oruçlarını geçersiz kılmaz. Ancak bu durumdan haberdar olduktan sonra doğru şekilde hareket etmen önemliydi ve sen de bunu yapmışsın. Allah niyetine ve samimiyetine göre değerlendirir. Eğer içini rahatlatmak istiyorsan, geçmişteki o günler için kaza orucu tutabilirsin, ancak bu zorunlu değil, tamamen senin vicdanına kalmış bir durum. Her zaman daha fazla bilgi edinmeye çalış ve dini konularda şüpheye düştüğünde güvenilir kaynaklara danış.

2. Cevap
cevap

Fermend

Merhaba , öncelikle doğru yolu bulmanız çok iyi bor durum , herkez yanlış yapabilir yanlış düşünebilir o yüzden şu an yaptığın çok doğru , diğer yaptıklarım geçersiz diye düşünme sonuçta bilmeden yaptığın için allah katındakini bilemeyiz , eğer ki içinizde şüphe varsa mutlaka o oruçlarınızın yerine kaza yapın şüphe olmasın.

soru

behlül değirmenci

30 Nisan 2024 Salı

yaklaşık 1 gündür cünüp tüm bunun bilincindeydim . fakat bu geceki yediğim sahur yemegine kadar unutmsutum bu ezandan yaklasık 2 - 3 saat sonra aklıma geldi. orucu tutmaya devam mı etmelıyım yoksa bıseyler yıyıp ıcebılır bununda kazasını yapabılır mıyım. bu arada sözle nıyet etmedım sadece yarın oruc tutacagımın bılıncındeydım buda nıyet yerıne gecıyor dıye bılıyorum. şimdiden cevaplarınız ıcın tesekurler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, bu durumda orucunuzu bozmadan devam etmelisiniz. Cünüp olmak orucu bozmaz, ancak mümkün olan en kısa sürede gusül abdesti almanız gerekmektedir. Ayrıca, sahurda niyet etmeyi unutmuş olmanız orucunuzu geçersiz kılmaz, çünkü niyet kalben yapılmış kabul edilir. Orucunuzu tamamlayın ve bir dahaki sefere daha dikkatli olun. Allah kabul etsin.

soru

GİZLİ

20 Nisan 2024 Cumartesi

Hocam geceleyin bilerek menimisin gelmesini sağladık,oruç tutabilirmiyiz hiç gusul almadan

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gizli, eğer geceleyin cünüp olduysanız, sabah namazı vaktine kadar gusül almanız gerekiyor. Gusül almadan oruç tutmanız, orucunuzu geçersiz kılmaz; ancak namazlarınızı kılabilmek için temizlenmeniz şarttır. Gusül abdesti alarak hem ibadetlerinizi düzgün bir şekilde yerine getirmiş olursunuz hem de ruhen ve bedenen temizlenmiş olursunuz.

2. Cevap
cevap

Deniz İmge

Merhaba. Oruç ibadetini yerine getirirken namazda olduğu gibi, gusül veya namaz abdestinin olması zorunlu değildir. Ramazan ayında veya herhangi bir zamanda oruca niyetlenip sabah kalktığında cünüp olduğunu anlayan insan orucuna devam edebilir. Ama kendi iradesiyle ya da elle temas etmesi sonucu gelen meni olursa gusül gerekir. Aksi halde oruç tutulamaz.

soru

Arif cingöz

17 Nisan 2024 Çarşamba

Hocamben sahura uyandım ve cünüp olmuşum ve evde su kesintisinden dolayı duş alamadım oruç tutabilirmiyim acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Arif cingöz, bu durumda orucunuzu tutabilirsiniz. İslam'da cünüp olma durumu orucu bozmaz, ancak gusül abdesti almak farzdır. Su olmadığı zamanlarda teyemmüm yapabilirsiniz. Su geldiğinde ise gusül abdesti almalısınız. Allah orucunuzu kabul etsin.

2. Cevap
cevap

Boğaçhan

Merhaba, sabah uyandığınızda oruçken cünüplük gerçekleştiğinde oruç bozulmadığı için bu durumda da oruç kabul olabilir. Ancak net olarak bunun için kesin kabul olur demek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda bir zorunluluk hali olduğundan orucu yine tutmaya devam edin. Ancak mümkünse sonrasında orucunuzu kaza edebilirsiniz.

soru

Gizli

06 Nisan 2024 Cumartesi

Iftardan sonra bilerek bosalmak ve gusul almadan bilerek cunupken oruca niyet edip oruc tutulur kabul olurmu iftara kadar gusel almazsan bilerek cunupken orucunu acmak kabul olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gizli,

Oruç tutarken cünüp olmak, orucun kabul edilmesine engel değildir. Ancak, İslamiyet'te temizlik önemli bir konudur ve bu nedenle en kısa sürede gusül abdesti almanız tavsiye edilir. Gusül abdesti almadan oruca niyet edebilir ve orucunuzu tutabilirsiniz, bu orucun geçerliliğini etkilemez. Ancak, iftara kadar mümkün olan en kısa sürede gusül abdesti almanız gereklidir. Ayrıca iftarı açarken de gusül abdesti almadıysanız, bu durum orucunuzu bozmaz ama en kısa sürede temizlenmek dini açıdan önem kazanmaktadır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Melisanur

Merhaba oruçlu iken cünup olmak, cünup ilken niyet edip oruç tutmak hiç bir şekilde kabul olmaz. Bunun için kaza orucu tutulması gerekir. Allah kabul etsin.

3. Cevap
cevap

Yalın

Bilerek yapılan tüm yanlış davranışlar orucunuza büyük zarar verir. Bilmeyerek yapılan yanlışlara dinimizde çoğu zaman tölörans tanınırken bilerek yapılan yanlışlardan kişi sorumlu tutulur. Bu nedenle bu davranışta bulunmanız uygunsuz olur. Kabul olmaz orucunuz diyemeyiz bunu bilecek olan bir tek Allahtır. Fakat size tavsiyemiz gusül abdestli oruç tutmanız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Şahmeran Duası Oku

Şahmeran Duası Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hacet Duası Hacet Namazı Duası Oku

Hacet Duası Hacet Namazı Duası Oku

Sabah Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabah Duası Okunuşu ve Anlamı

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Heyecanlanmamak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Telbiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Telbiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Besmele Duası Okunuşu ve Anlamı

Besmele Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Güncel

Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua

Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua

Güncel

Hıdırellez Duası Nasıl Yapılır?

Hıdırellez Duası Nasıl Yapılır?

Akika Kurbanı Duası

Akika Kurbanı Duası

Hayırlı Kapı Duası

Hayırlı Kapı Duası

Sınavda Başarı Duası Oku

Sınavda Başarı Duası Oku

Sevgi Duası Okunuşu ve Anlamı

Sevgi Duası Okunuşu ve Anlamı

Sofra Duası Okunuşu ve Anlamı

Sofra Duası Okunuşu ve Anlamı

Uzun Ömür Duası

Uzun Ömür Duası

41 Yasin Duası Okunuşu ve Anlamı

41 Yasin Duası Okunuşu ve Anlamı

İstemediğin Birinden Kurtulmak İçin Okunacak Dua

İstemediğin Birinden Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Rahman Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahman Duası Okunuşu ve Anlamı

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Yardım Duası Okunuşu ve Anlamı

Yardım Duası Okunuşu ve Anlamı

Büyü Bozan Dualar Okunuşu ve Anlamı

Büyü Bozan Dualar Okunuşu ve Anlamı

Sigarayı Bırakmak İçin Dua

Sigarayı Bırakmak İçin Dua

Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

İmamı Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

İmamı Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

Atanma Duası Nasıl Yapılır?

Hz Musanın Duası Okunuşu ve Anlamı

Hz Musanın Duası Okunuşu ve Anlamı

Allahümme Salli Duası Oku

Allahümme Salli Duası Oku

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebeğin Erkek Olması İçin Okunacak Dua

Bebeğin Erkek Olması İçin Okunacak Dua

Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı

Vesvese Duası Okunuşu ve Anlamı