Hastaya Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı
12 Temmuz 2024

Hastaya Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Hastalara dua etmek, onların iyileşmesine katkıda bulunmak ve moral vermek için önemli bir ibadettir. Peygamber Efendimiz (S.A.V), hastalar için şifa duası edilmesini tavsiye etmiştir. Allah her şeyi gören ve duyan, duaları kabul eden yüce bir varlıktır. Bu nedenle hastalar için dua ederken, onların iyileşmesi için Allah’tan hayırlısını istemek gerekir.

Şifa Duasının Önemi

Peygamber Efendimiz (S.A.V), hastalar için özellikle bazı duaların okunmasını önermiştir. Bu dualar, hastaların iyileşmesine vesile olabilir ve Allah’ın izniyle şifa bulmalarına yardımcı olabilir.

Hastalar İçin Okunacak Şifa Duası

"Bismillahirrahmanirrahim. Bismillahi, ergikellahu yeşfike, ezhibil be'se Rabben nasi ve eşfi, ente'ş-şafi, la şifae illa, şifaüke, şifaen la yügadirü, segamen amine birahmetike ya erhamerrahimin. Min külli şey'in yu'zike ve min külli aynin ve hasidin, Allahu yeşfik."

Anlamı: Ey Allah'ım, tüm şifa bekleyen hasta kullarına, dertli kullarına Hüsün-ü Hatime ve Şafi isminle şifalar ihsan eyle. Sen rahman ve rahimsin. Biz kullarına rahmetinle muamele eyle. Habibin Muhammed Mustafa (S.A.V) vesile kılarak sana niyaz ediyoruz. Dualarımıza icabet eyle. Ey Zülcelal vel ikram Hayy ve Kayyum olan Allah'ım (C.C) Amin.

Bir Diğer Şifa Duası

Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından okunan bir diğer şifa duası ise şöyledir:

"Allahümme rabbi'n-nasi ezhibi'l-be'se işfi. Ente'ş-şafi. La şifae illa şifaekü. Şifaen la yügadirü sekamen. Allahümme işfi abdeke yenke'leke adüvvem ev temsil leke ila salatin"

Anlamı; Allah'ım, şu kuluna şifa ver ki senin bir düşmanına acı versin veya senin rızanı kazanmak için namaz kılmak üzere yürüsün.

Başka Bir Hastaya Okunacak Dua

Bir başka hastaya okunacak dua ise şöyledir:

"Bismillahi erkike min külli şey'in yü'zike min şerri külli nefsin ev aynü hasidin. Allahümme yeşfike bismillahi erkike"

Anlamı: Sana ıstırap veren her şeyden, her kıskanç nefisten, her hasetçi gözden Allah'ın adıyla sana şifa dilerim. Allah sana şifa versin.

Hastanın Şifası İçin Tesirli Bir Dua

Hastanın şifası için çok tesirli bir dua, bir miktar suya okunarak yapılır. 100 defa 'Ya Rahman', 41 kere 'Ya Şekür', 21 kere 'Ya Selam' ve 786 defa 'Bismillahirrahmanirrahim' okunur. Sonra şu dua edilir:

"Ya Rabbi, Hz. Muhammed sallallahualeyhi ve sellem ve ehli beyti Muhammed Rıdvanullahi Teâlâ aleyhim ve ecmainin hürmetine beni şu hastalıklardan, bütün dertlerden halas eyle." Ardından su içilir. Allahümme ente'l-melikü'l-hakku'llezi la ilahe illa ente ya Allah ve Selamü ya Kafi 3 kere de 'Ya Şifa-el Kulüb' denir. Allah'ın izniyle hastanın hastalığı sıhhate dönüşür.

İbni Abbas (R.A)'dan Rivayet

İbni Abbas (R.A)'dan rivayete göre Rasulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

"Kim eceli yaklaşmış bir hastayı ziyaret eder ve onun yanında yedi (7) defa:

(Es-Elullahel-Azim Rabbel Arşil Azim en yeşfike)
{O pek büyük Arş'ın Rabbi olan, Azim Allah'tan sana şifa vermesini dilerim}

diyecek olursa mutlaka Allah o hastaya o hastalıktan şifa verir" (Ebu Davud. III.187)

Allah'ım beni hastalıklardan, rahatsızlıklardan ırak tut, ailemi, eşimi, dostlarımın ağrılarını gider, onlara sağlık sıhhat ihsan eyle. Sen yücesin, istersen iyileştirir, istersen hasta edersin. Hastalıklara dua ederken şuna dikkat edelim: Yiyecek rızkı bitmiş olan ve Allah'ın izniyle can teslim eden kişilere iyileşmesi için dua edilmez fakat rahat kabir geçirmesi için dua edilir.

Sonuç

Allah dermansız hastalık vermez; hastalığı verirse, dermanı da verir. Bu yüzden hasta için dua edilmeli ve hayırlısı istenmelidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) hastalara dua ederken elini sürdüğü yer iyileşirmiş. Allah dermansız dert vermişse onu hayırlı görmüştür. Ancak şikayet etmeyin ve şükrederek dualar edin. Allah gören ve duyandır; mutlaka Allah'ın izni ile hasta iyileşir. Dua, cennet kapıları açık olduğunda kabul edilir, dua edeni Allah görerek şifasını da verir, huzurunu da. Namaz kılın ve dua edin; bunlar karşılıksız kalmayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Resai

12 Temmuz 2024 Cuma

Peygamber Efendimiz (S.A.V) hastalar için dua edilmesini tavsiye etmiş. Peki, bu duaların gerçekten hastaların iyileşmesine etkisi oluyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Resai,

Dua etmenin manevi anlamda büyük bir gücü olduğuna inanılır. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) bu konuda tavsiyede bulunması da duaların önemini vurgular. Bilimsel olarak dua etmenin doğrudan fiziksel iyileşmeye etkisi üzerine kesin kanıtlar olmasa da, birçok kişi dua etmenin moral ve motivasyon üzerinde olumlu etkiler yarattığını belirtir. Manevi destek, hastaların zihinsel ve duygusal durumlarını iyileştirerek, iyileşme süreçlerine katkıda bulunabilir. Özetle, duaların manevi anlamda büyük bir değeri olduğu ve hastaların moralini yükselterek dolaylı yoldan iyileşmelerine katkı sağlayabileceği söylenebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hızır Aleyhisselam Duası

Hızır Aleyhisselam Duası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cevşenül Kebir Okunuşu ve Anlamı

Cevşenül Kebir Okunuşu ve Anlamı

Kurban Duası Okunuşu ve Anlamı

Kurban Duası Okunuşu ve Anlamı

Gelin Duası Okunuşu ve Anlamı

Gelin Duası Okunuşu ve Anlamı

Elif Duası Okunuşu ve Anlamı

Elif Duası Okunuşu ve Anlamı

Yasin Duası Oku

Yasin Duası Oku

Güncel

Salaten Tuncina Duasi Okunuşu ve Anlamı

Salaten Tuncina Duasi Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Tahmidiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Tahmidiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Teheccüd Namazı Duası Okunuşu ve Anlamı

Teheccüd Namazı Duası Okunuşu ve Anlamı

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Akika Kurbanı Duası

Akika Kurbanı Duası

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Sözün Tesirli Olması İçin Dua

Sözün Tesirli Olması İçin Dua

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Celcelutiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Celcelutiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Evlilik Duası Okunuşu ve Meali

Evlilik Duası Okunuşu ve Meali