Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua
21 Haziran 2024

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

Sabah namazından sonra okunacak dua ve tesbihler, Peygamber Efendimizin (SAV) sünnetlerindendir. Bu dualar ve tesbihler, insanlara hem maddi hem de manevi büyük bir feyz kazandırır. Peygamber Efendimizin (SAV) okuduğu bu tesbihlerin kıymeti büyüktür, çünkü Efendimiz, peygamberlik vazifesi gelmeden önce de velayetin en yüksek derecesindeydi. Bu sebepten dolayı, bu tesbihler tüm tesbihler arasında yüksek bir makamda yer alır.

Sabah Namazından Sonra Okunacak Duanın Manası

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla

Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'a, salat ve selam tahiyyatı ikram, Hz. Muhammed'e (SAV) ve onun bütün ailesine ve ashabının üzerine olsun. Allah'ım, belaların saldırısından, darlık ve azgınlığın ulaşmasından sana sığınırım. Kazalardan, belalardan ve düşmanı sevindirecek sıkıntılardan sana sığınırız. Allah'ım, bizleri bağışla, bize merhamet et, bizleri razı olduğun kullardan eyle, bizden ibadetlerimizi kabul buyur. Bizi cennetine giren ve cehennem ateşinden korkanlardan eyle. Allah'ım, bizim bağışlamadığın hiçbir günah, açıp sevince çevirmediğin hiçbir üzüntü, ödeyemeyeceğimiz hiçbir borç bırakma ya Rabbi. Gerek dünya hayatında gerekse ahiret yurdunda senin hoşnut olduğun her türlü ihtiyacımızı karşıla. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan ey kalpleri çekip çeviren Rabb’im, kalplerimizi dinin üzerine sabit kıl. Allah'ım, bütün işlerimizde sonumuzu güzel eyle ve bizi dünyanın gamlarından ve kederlerinden, ahiretin gazabından koru. Ya Rabbi, bize dünyada da iyilikler ihsan eyle, ahirette de iyilikler ihsan eyle ve bizi cehennem azabından koru. Ya Rabbi, hesap günü, bizi, anamı, babamı ve bütün müminleri rahmetinle koru. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan rahmetinle duamızı kabul eyle. Selam ve salat, bütün peygamberlerin üzerine olsun. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'adır.

Sabah Namazında Okunacak Duanın Fazileti

Gündüz yapılacak olan zikirlerin ve okunacak duaların en faziletlileri, sabah namazından sonra yapılan dua ve zikirdir. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: "Her kim ki sabah namazını cemaat ile kılar, daha sonra oturup da güneş doğuncaya kadar Allah’u Teâlâ'yı (CC) zikreder ve sonra da iki rekât namaz kıldığı zaman, tam bir hac ve umre yapmış kadar sevap kazanacağı bildirilir."

Her kim sabah namazından sonra ayakları iki katlı olduğu şekliyle hiç konuşmadan önce bu zikri söylerse, ona on iyilik yazılır, ondan on günah silinir ve on derece yükseltilir. O gün bütün kötülüklerden muhafaza olur ve şeytandan korunur. O gün ona, Allah'a şirk koşmaktan başka hiçbir günah işlemez. Peygamber Efendimizin (SAV) söylediği zikir şudur: "Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. O birdir, tektir ve O'nun eşi yoktur. Mülk'ün tek sahibi O'dur ve hamd sadece O'nadır. O diriltir ve öldürür. O her daim diridir, asla ölmez. Hayır O'nun elindedir. O her şeye muktedir olandır."

Peygamber Efendimiz (SAV), sabah namazını kıldıktan hemen sonra yerinden hiç kalkmadan ve hiç konuşmadan şu duayı okur: "Allah'ım! Muhakkak ki ben senden yararlı ilim, helal rızık ve makbul olan amel dilerim." Her kim ki yukarıdaki duayı sabah namazının farzını kıldıktan sonra okursa rızkı genişler, sağlığı düzelir, salih ameli artar, ibadet etmesi kolaylaşır ve duaları kabul olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Aile Huzuru İçin Dua

Aile Huzuru İçin Dua

Editörün Seçtiği

Tövbe Duası Oku

Tövbe Duası Oku

Haber Bülteni

Güncel

Adet Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Adet Olma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Azim Duası Okunuşu ve Anlamı

Azim Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Allahümme Salli Duası Oku

Allahümme Salli Duası Oku

Nazara Karşı Okunacak Dualar ve Anlamları

Nazara Karşı Okunacak Dualar ve Anlamları

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kabir Duası Okunuşu ve Anlamı