Sakinlik Duası Okunuşu ve Anlamı
09 Temmuz 2024

Sakinlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Birçok insan, sinirlerine hakim olamayıp istemeyecekleri şeyler yapmaktadır. Bu nedenle çareyi doktorlarda ve psikologlarda arayarak sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Yapılan birçok hatanın, huzursuzluğun ve aile sorunlarının temelinde sinir kontrolü eksikliği yatmaktadır. Sinirlerini kontrol edemeyen insanlar, bu nedenle ailelerinin dağılmasına ya da karşılarındaki insanların kalplerinin kırılmasına sebep olmaktadır. Sinirlerine hakim olmak için birçok yöntem denemenin yanı sıra Allah'a dua etmenin de büyük faydası vardır.

Allah'a Yönelmenin Önemi

Allah'a dua ederek çareyi O'nda arayın. O'nun her şeye gücü yeter ve O, dilediği her şeyi saniyeler içinde gerçekleştirebilir. O, yaratandır ve yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Böyle bir çare kaynağı varken, hastalıklarınıza başka yollardan çözüm aramak mantıksızdır. Tabii ki, sorunlarınıza tıbbi olarak da uğraşlar verin, ancak dualarınızı ve yalvarışlarınızı eksik etmeyin. Şimdi, birçok insanın büyük problemlerinden biri olan kontrol edilemeyen sinirler için eski kaynaklardan elde edilmiş sakinlik dualarını kısaca ele alacağız. Ancak, bu makalede sadece birkaçını paylaşacağız.

Allah'a yönelin, "Allah'ım sana yöneldim. Senin sonsuz kudretine ve senin sonsuz rahmetine sığındım. Sen bana sabır ver, sen beni muvaffak eyle! Sen, karanlıklarımı aydınlatan, buz tutmuş yerlerimi eriten, umuduma umut katan. Kapına geldim ya Rabbim. Huzurunla donat yüreğimin her yerini, beni yolundan ayırma, tut ellerimi."

Sakinlik duası, genel olarak Türkçe yapılan bir duadır. Bu duaların sık sık okunması tavsiye edilmektedir. Sinirlerinize sahip çıkın ve olabildiğince sakin olmaya çalışın. Allah, sabredenlerle birliktedir. Bol bol Allah'a el açın ve bu duaları edin. İşte başka bir dua:

Rabbena Efirğ Aleyna Sabran

"Rabbena efriğ aleyna sabran ve sebbit ekdemena vensurna alel kavmil kafirin." Bu dua, Arapça olarak kısa olmasına rağmen oldukça etkilidir. Türkçe anlamı ise: "Ey Allah'ım! Sen üzerimize bereketini yağdır, ayaklarımızı yere sağlam bastır ve şu kafir kavme karşı bizi sabırlı kıl ve bize yardım et."

Bu duanın yanında, sürekli olarak siniriniz yatışana kadar şu duayı da okuyabilirsiniz: "La hevle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim." Anlamı: "Güç ve kuvvet, büyük ve yüce olan Allah'ın yardımı ile elde edilir."

Ekstra Dualar ve Bilgiler

Sakinlik duası olarak, bu makalede kısa ve etkili bir duayı daha paylaşmak istiyorum. Bu dua, sinirli iken en çok okunan dualardan biridir. Bol bol okuyun ve siniriniz yatışana kadar tekrarlayın.

Hasbiyallahü La İlahe İllahü

"Hasbiyallahü lailahe illahü aleyhi tevekkültü ve hüve Rabb-ül arşil azim." Bu dua, 99 derde deva olarak bilinmektedir ve bol bol okunmasında fayda vardır. Sizler de bu duayı sık sık okuyun ve sinirlerinizin yatıştığını göreceksiniz. Sinirlenmek, insanın kontrolden çıkmasına neden olabilir. Böyle durumlarda istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Bu tür problemleriniz varsa, bu duaları bol bol ederek Allah'a yalvarın. Sinirlenen kişilere Peygamber Efendimizin hadislerinden bol bol okuyun. Allah'a içten bir şekilde edilen dualar hiçbir zaman karşılıksız kalmamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Meryem

23 Mayıs 2024 Perşembe

Eşimle evime alkol geçirdiği icin cok büyük tartistim ve sinirlerime hakim olamayarak esimin 2 muhabbet kuşunu karesiyle birlikte balkona attim. Amacım kuşlara zarar vermek degildi alkol konusu benim en kati kuralimdi evime geçirmesi benim gözümü karartti aldığı alkolleri kapıdan attim eşimi ite kalka evden cikardim tam o sırada kuslar tartışmamızdan huzursuz olmuş olacakki kafeste cirpinmasiyla dikkatimi çekti evde hayvan istemiyordum tüy dökmelerinden hep rahatsiz oluyordum ama 11 aydir onlara hic zarar vermemiştim esim yokken suları ile yemleri ile ben ilgileniyordum. Kafesi atinca kafes açıldı kuslar uçup kaçtı ve ben çok vicdan azabi cekiyorum günahsız iki canlıyı yuvasından ettim sinirime yenik düşerek ama kafesi fırlatırken kacabileceklerini düşünmedim öldürme amaçlı atmadım onlar doğada yasayamiyormus 3 5 gun yaşasa bile karga yermiş ve burda karga cok bu günahın telafisi varmıdır nasil tövbe etmeliyim ben gercekten kendimi cani bi katıl gibi hissetmeye başladım cok duygusal biriydim zaten bu olay beni aşırı yipratti lutfen bana yardımcı olacak içimi ferahlatacak günahımın gazabını azaltacak bi dua bi istiğfar tavsiye edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Meryem Hanım,

Öncelikle yaşadığınız olaydan dolayı ne kadar üzgün olduğunuzu anlıyorum. Hepimizin hayatında öfke kontrolünü sağlamakta zorlandığı anlar olabilir. Ancak, önemli olan bu hatadan ders çıkararak daha dikkatli ve anlayışlı olmayı öğrenmektir.

Vicdan azabı çekmeniz, aslında iyi bir kalbiniz olduğunu ve hatanızı fark ettiğinizi gösterir. Bu tür durumlar için İslam'da tövbe etmek ve Allah'tan af dilemek önemlidir. Tövbe ederken samimi bir kalple pişmanlık duymak ve bir daha aynı hatayı yapmamaya niyet etmek gerekmektedir.

İçinizi ferahlatacak ve günahınızın affedilmesi için okuyabileceğiniz bazı dualar ve istiğfarlar şunlardır:

- "Estağfirullah el azim ve etubu ileyh" (Büyük Allah’tan bağışlanma dilerim ve O’na tövbe ederim)
- "Rabbim! Beni bağışla, bana merhamet et ve beni doğru yola ilet."

Ayrıca, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için öfke kontrolü üzerine çalışabilir, gerekirse bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Eşinizle de iletişiminizi güçlendirmek ve birbirinizin hassasiyetlerine saygı göstermek adına konuşmalar yapmak faydalı olacaktır.

Umarım bu süreçte kendinizi daha iyi hissedersiniz. Unutmayın, hatalar insanlara mahsustur ve önemli olan bu hatalardan ders alıp daha iyi bir insan olmaya çalışmaktır.

Sevgilerle,

2. Cevap
cevap

Meryem

Mantikli oldugumu iddia etmesin hanımefendi aksine pişmanlığımı ve vicdan azabımi dile getirdim. Eleştirmek için elestirmeyin

3. Cevap
cevap

Dilara

Esinize kızıp hayvanlara eziyet bayagi mantikliymis evet sizi kınıyorum dua edin de Rabbim affetsin sizi

soru

Zekiye

23 Nisan 2024 Salı

Esimle aram hic iyi degil ikimizde cok fevri davranıyoruz ne olur yardim edin yuvam yikilacak

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zekiye,

Öncelikle, yaşadığınız zorlukları anlıyorum ve sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. İlişkinizdeki sorunları çözmek için her iki tarafın da istekli olması çok önemli. İşte birkaç öneri:

1. İletişim Kurun: Duygularınızı ve düşüncelerinizi sakin bir şekilde ifade etmeye çalışın. Eşinizin de aynı şekilde hissetmesine izin verin.
2. Empati Yapın: Karşılıklı olarak birbirinizin bakış açısını anlamaya çalışın. Bu, öfkeyi ve fevriliği azaltabilir.
3. Profesyonel Destek Alın: Bir aile terapistine başvurmak, sorunlarınızı daha sağlıklı bir şekilde ele almanıza yardımcı olabilir.
4. Kendinize Zaman Ayırın: Bazen biraz ara vermek ve bireysel olarak düşünmek de faydalı olabilir.

Umarım bu öneriler size yardımcı olur. Unutmayın, her ilişki emek ister ve bazen dışarıdan destek almak da gereklidir.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Şermende

Zekiye hanım eşinizle etkileşiminizi arttırın. Daha çok karşılıklı konuşmaya sohbet etmeye çalışın. Sürekli alttan alarak yada sürekli üste çıkmaya çalışarak birliktelik yürümez. Evlilikte temel üç Kural vardır: sevgi, saygı, anlayış.

3. Cevap
cevap

Firazende

Merhaba zekiye hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Yeni dönem, kendisiyle birlikte bir takım rahatsızlıkları da beraberinde getirdi. Bunların başında da azalan sadakat, anlayış ve hoşgörü geliyor. Her insanın fıtratı ve yapısı kendine hastır. Yani kimisi fazla asabi veya çok yumuşak olabilir. Eşinizin huyunu iyi bilmek ve ona uygun davranmak çıkar yoldur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Bir Malın Satılması İçin Dua

Bir Malın Satılması İçin Dua

Aşık Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Aşık Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sözün Tesirli Olması İçin Dua

Sözün Tesirli Olması İçin Dua

Güncel

Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua

Akşam Namazından Sonra Okunacak Dua

Güncel

Tebbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Tebbet Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Duası Okunuşu ve Anlamı

Besmele Duası Okunuşu ve Anlamı

Besmele Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebek Duası Okunuşu ve Anlamı

Bebek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hz Yunusun Duası Okunuşu

Hz Yunusun Duası Okunuşu

Yasin Suresinden Sonra Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Yasin Suresinden Sonra Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Korku Duası Okunuşu ve Anlamı

Korku Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Eşya Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Kayıp Eşya Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Saç Duası Okunuşu ve Anlamı

Saç Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahatlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahatlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Ergenlik Döneminde Okunacak Dualar

Ergenlik Döneminde Okunacak Dualar