Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı
10 Temmuz 2024

Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Dua, insanın Rabbine niyazda bulunmasıdır. Yüce Allah, "Duanız olmasaydı ne kıymetiniz vardı?" buyurmuştur. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem, aklınıza gelen her şeyi dua ile Yüce Allah'tan isteyin, hatta pabucunuzun kaybolan ipini bile buyurmuştur. Bu sebepten dolayı biz Müslümanlar için duanın önemi çok fazladır. Her zaman büyüklerimizin söylediği gibi, üstüne düşeni yap, sırtını Allah'a ver. Yani hayırla gerçekleşeceğine önce kendin inan daha sonra Yüce Allah'a tevekkül et. Kul, kabul olacağına inanarak dua ile istediği zaman olmayacak şey yoktur. Çünkü Yüce Yaratan'ın gücünün yetmeyeceği iş yoktur.

Yeni doğmuş bazı bebekler, hasta veya başka bir sebep olmaksızın çok ağlayabilirler ve bir türlü uyumak bilmezler. Bu durum anne ve baba için son derece yorucu ve üzücü olabilir. Bütün ihtiyaçlarını giderdikleri halde bebeklerini bir türlü susturmayı ve uyutmayı başaramazlar. İşte bu gibi durumlarda okunması gereken bazı dualar vardır. Yukarıda belirttiğimiz gibi gönülden inanarak dua edildiği takdirde kabul olunmayacak hiçbir dua yoktur. Yeter ki gerektiği gibi dua etmesini bilelim.

Uyumayan Bebeği Uyutmak İçin Okunacak Dualar

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem, uyumayan ve çok ağlayan çocuklara sabah ve akşamları üçer defa okunmasını tavsiye etmiştir. Ayrıca yalnızca ağlayan değil, bir bela ve musibet, hastalık veya çocuğunuzun başına gelebilecek her türlü kötü hal için okuyabileceğiniz bir duadır. Çocuğunuz okula veya başka bir yere giderken arkasından üç defa okumanız, akşama kadar Allah'ın izniyle korunmasını sağlayacaktır. Bu dua şudur:

Bismillahillezi la yedurru me asmihi şey'un fil ardı vela fis semai ve huves semiul aliyyul azim

Anlamı: İsminin anıldığı yerde ne yerdeki ne de gökteki hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah'ın (Celle Celaluhu) adıyla. O yüce Allah, her şeyi en iyi işiten ve her şeyi hakkı ile bilendir.

Bazen küçük bebekler uykularında sıçrarlar ve ağlamaya başlarlar. Böyle bir durum yaşanmaması ve yaşandığında bebeği sakinleştirerek yeniden uyumasını sağlamak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem bu duayı tavsiye etmiştir. Bu dua şudur:

Euzu bikelimetillahit tammati min kulli şeytanin ve hammetin ve min kulli aynin lemmah

Anlamı: Sizi her türlü şeytan ve haşereden, her kötü gözden Allah'ın noksansız kudretine sığınırım.

Çocuğunuzu nazardan kaynaklanan huzursuzluk ve uykusuzluktan korumak için aşağıdaki kısa duayı okuyabilirsiniz:

Euzu bi kelimetillahit tammati min şerri ma halak

Anlamı: Bütün yarattıklarının şerrinden Allah'ın (Celle Celaluhu) kelamına sığınırım.

Bebekler nazar değdiği zaman uyumazlar. Nazarın etkisinden kurtulması ve nazar değmemesi için, Ayetel Kürsi, 11 İhlas, Felak ve Nas sureleri ve 11 adet Tebbet suresi okunarak bebeğe üflenir ise, inşallah nazarın ağırlığından kurtularak uyuyacaktır.

Ekstra Bilgiler ve Tavsiyeler

1. Bebeklerin uyuma alışkanlıklarını oluşturmak için düzenli bir uyku rutini oluşturmak önemlidir. Bu, bebeğinizi her gün aynı saatte yatırmak ve uyandırmak anlamına gelir.

2. Bebeğinizin uyku ortamını rahat ve güvenli hale getirin. Oda karanlık, sessiz ve serin olmalıdır.

3. Bebeklerin uyku düzenini olumsuz etkileyebilecek dış etkenleri minimize edin. Örneğin, yüksek sesler ve parlak ışıklar bebeğinizi rahatsız edebilir.

4. Bebeğinize hafif bir masaj yapmak veya ninni söylemek, bebeğinizi sakinleştirerek uyumasına yardımcı olabilir.

5. Bebeğinizin huzurlu bir uyku için karnının tok ve altının temiz olduğundan emin olun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zeynep özkılıç

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Bu duaların çok faydasını gördüm. Çok güzel huzursuz olan kızım ağlama krizlerine girerdi. Bu duaları okuduktan sonra sakinleşip uyur. Allaha şükürler olsun.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zeynep Özkılıç Hanım,

Yorumunuzu okumak beni çok mutlu etti. Duaların kızınız üzerindeki olumlu etkisini görmek gerçekten sevindirici. Umarım huzur ve sakinlik hayatınıza daim olur. Allah'tan kızınız ve sizin için sağlık ve mutluluk diliyorum.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Bikem

Zeynep hanım dua herzaman kurtarıcı bir kuvvettir. Özellikle bebeklerin üzerine okunan duaların faydası herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu nedenle özellikle bebeği rahatlatmak amacıyla uyuyacağı anlarda daha uykuya dalmadan önce üzerine okunur ve sıkıntılarının Allah tarafından giderilmesi beklenir. Bebeğin edilen dualar sayesinde sakinleştiği uykusuzluğunun giderildiği anneler tarafından hemen farkedilir.

soru

naz

27 Mayıs 2024 Pazartesi

oğlum 25 aylik bende kafayi yemek uzereyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Naz, sabırlı ol. Bu dönemlerin zor geçtiğini biliyorum ama zamanla her şey düzelecek. Biraz destek almak istersen, bir uzmana danışmayı düşünebilirsin.

2. Cevap
cevap

Baykurt

Merhaba, naz hanım Allah yardımcınız olsun ağlayınca ne istediğini bilemezsiniz, neresi ağrıyor bilmezsiniz.

soru

Nur

17 Mayıs 2024 Cuma

Bebeğim geceleri hiç uyumuyor sürekli ağlıyor gece uyuyuncada gündüz ağlıyor ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olun lutfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nur Hanım, bebeğinizin gece ve gündüz uyku düzeniyle ilgili yaşadığınız zorlukları anlıyorum. Öncelikle, bu tür durumların oldukça yaygın olduğunu bilmelisiniz. Bebeğinizin uyku düzenini oluşturmak için birkaç öneri sunabilirim:

1. Rutin Oluşturun: Her gün aynı saatte uyumasına ve uyanmasına özen gösterin. Yatmadan önce rahatlatıcı bir rutin (örneğin, banyo yapmak, ninni söylemek) oluşturun.
2. Ortamı Hazırlayın: Bebeğinizin uyuyacağı odanın karanlık, sessiz ve serin olmasına dikkat edin.
3. Beslenme Düzenine Dikkat Edin: Bebeğinizin karnının tok olduğundan emin olun ama yatmadan hemen önce aşırı beslenmesini de önleyin.
4. Gündüz Uykuları: Gündüz uykularını belirli saatlerde ve kısa tutarak gece uykusunu etkilemeyecek şekilde planlayın.
5. Doktora Danışın: Eğer bu durum uzun sürerse ve çok zorlanıyorsanız bir çocuk doktoruna danışmak iyi olabilir.

Umarım bu öneriler sizin için faydalı olur. Sabır ve sevgiyle bu dönemi aşacağınıza inanıyorum.

2. Cevap
cevap

Sinem Akay

Nur hanım bebeklerde uyku problemi oldukça fazla görülmektedir. Çoğunlukla gündüz uykusuna alışan bebekler geceleyin uyumak nedir bilmez. Bu süreçte bebek sürekli anne sütüne ihtiyaç duymaktadır. Ancak merak etmeyin bu durum ilerleyen süreç bitecektir. Şayet bebeğinizde bir ağrı ve sürekli ağlama gözlemlerseniz konuyu uzman hekime bildirin.

3. Cevap
cevap

Ersan

Nur hanım merhaba. Yeni doğan bebeklerde malesef ki uyumama ciddi bir problemdir. Öncelikle bebeğinizin bir sağlık problemi olmadığına emin olun. Gerekli kontrolleri yaptırın ve sizde yiyip içtiklerinize dikkat edin. Gaz yapıcı besinlerden eğer emzirme cağına devam ediyorsanız kesinlikle uzak durun. Onun dışında nas ve felak dualarını kesinlikle okuyun.

soru

Seda

12 Mayıs 2024 Pazar

2 aylık kızım hic uyumuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Seda Hanım,

Öncelikle yeni bebeğinizle ilgili yaşadığınız bu zorlu dönemde sabır ve güç diliyorum. 2 aylık bebeklerde uyku düzeni henüz oturmadığı için bu durum sıkça karşılaşılan bir sorun olabilir. Bebeğinizi rahatlatarak uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela, uyku öncesi banyo yaptırmak, karnını doyurmak ve hafif bir ninni söylemek gibi rutinler oluşturabilirsiniz. Bebeğinizin gazı olup olmadığına da dikkat edin. Eğer sorun devam ederse, bir çocuk doktoruna danışmanız faydalı olabilir.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Selamet

Merhaba seda hanım yeni doğan bebeklerin uykuya çok ihtiyacı vardır. Çünkü uyuyarak büyür ve gelişir. Ancak bebeklerde uyku sorunu çok kötüdür. Çünkü bebekler sebepsiz şekilde ağlamaz. Uyku düzeninin bozulması uyumamasına neden olabilir. Nazar değmiş olabilir. O yüzden her gün en az 3 kere uyuması için dua etmenizin çok faydası olacaktır.

soru

Dilan

11 Mayıs 2024 Cumartesi

2yaşındaki kardeşim hiç uyumuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Dilan,

2 yaşındaki çocukların uyku düzeni zaman zaman bozulabilir. Bu durum genellikle geçici olur ve birçok sebebi olabilir. Kardeşinizin uyku rutinini gözden geçirip, uyku öncesi sakinleştirici aktiviteler eklemeyi deneyebilirsiniz. Eğer durum devam ederse bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda var. Umarım en kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Uğraş

uyumayan çocuğu uyutmak için dualar vardır.Bismillahillezi laa yedürrü me asmihi şeyün, fil ardı vela fis semai vehüves semiul aliyyül azıym.

( İsminin anıldığı yerde ne yerdeki nede gökteki hiç bir şeyin zarar veremeyeceği Allahın Celle Celalu adıyla. yüce Allah her şeyi en iyi işiten ve her şeyi hakkı ile bilendir.)

soru

Sinem

10 Mayıs 2024 Cuma

Yorum yapan arkadaslar. Dua ile sonuç aldinizmi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sinem Hanım,

Evet, birçok kişi dua ile huzur bulduğunu ve olumlu sonuçlar aldığını paylaşmıştı. Umarım siz de aradığınız cevabı ve huzuru bulabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Ayse

Dua sonuçta içtenlikle Allaha inanarak edilirse neden olmasin okusan ne kaybedersin

soru

Emine

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Oğlum uykuya dalamiyor bir türlü uyutmaya calistigimda bir saatten fazla onu yatirmayla uğraşıyorum sürekli ağlıyor çok huysuzluk yapıyor yorgunluktan mahfoluyorum onunla ilgilenmekten ...2 yaşını geçti ama hala duzelmedi ...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Emine hanım, anladığım kadarıyla oldukça zor bir süreçten geçiyorsunuz. Çocuğunuzun uyku düzeninin bu şekilde olması gerçekten yorucu olabilir. Belki de bir çocuk doktoruna veya bir uyku danışmanına danışmak iyi bir fikir olabilir. Onlar size daha spesifik tavsiyeler verebilirler. Umarım en kısa zamanda bu sorunu çözebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

2. Cevap
cevap

Tekrime

Çocuğunuza nas, felak ve ihlas surelerini okuyabilirsiniz bunlar koruyucu surelerdir. Peygamber efendimiz her gün uyumadan önce avucunu açıp bu sureleri okurmuş ve elleriyle bütün vücudunu sıvazlarmış. En önemlisi de çocukları melekler koruyor aslında ama suret olan yere melekler gelmediği için çocuğunuzun odasında suret olan oyuncaklar var ise üzerini örtüyle kapatmalısınız.

soru

Pınar

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Benim kızım iki aylık gundüZ toplaan iki saat uyuyodur o da parça parça ayaklarım kopacak artık sallamaktan
Gecede elli kez kalkıyorum perişanım kafam sersem gibi ne yapacagımı bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pınar,

Öncelikle yaşadığınız zorlukları anlıyorum ve bu durumu yaşamak gerçekten çok yorucu olabilir. Bebeklerin uyku düzeni zamanla oturur ancak bu süreçte bazı şeyler deneyebilirsiniz. Bebeklerin uyku düzenini oluşturmak için rutine sadık kalmak önemlidir. Gündüz uyku sürelerini artırmak için bebeğinizi rahatlatan bir ortam yaratmayı deneyin. Ayrıca, gece uykusunu bölmemek için beslenme ve alt değiştirme gibi ihtiyaçları önceden planlayabilirsiniz. Bazen bir uzmandan yardım almak da faydalı olabilir. Sabırlı olun, bu süreç geçici.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Ünver

Sevgili pınar öncelikle bebeğin hayırlı uğurlu olsun güle güle büyütesin. Çocuk büyütmesi çok güzel olduğunu kadar çok da meşakkatli bir şey. Bebekler dertlerini anlatamadığı için bütün dertlerini ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Bebekleri en iyi anneleri anlar. Eğer altını değiştirdiysen mamasını veya emzirdiysen hâlâ ağlıyorsa bir doktora götürmenizde fayda vardır. Kolay gelsin.

3. Cevap
cevap

Çinuçin

Oncelikle annelerin ilk bilmesi ve dikkat etmesi gereken bebegin aç kalıp kalmamasıdır. Emziren bir anne iseniz bebeğinizin sizi emdiğinden emin olunuz. İlk akla gelen aç olmasidir. Yeteri kadar ememediği için bu kadar uyanır. Bunun dışında aç kalmadiğina eminseniz gaz ve diğer sağlık problemleri varmi diye bebeğinizin hekimine götürüp muayene ettiriniz.

soru

Uyumayan prens annesi

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Normalde benim oğlumda uyumaz ama bir mucizeyle şıp deyip uyudu ;)

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Uyumayan prens annesi, ne şanslısınız! Bazen böyle küçük mucizeler gerçekten hayatı kolaylaştırıyor. Umarım bu uyku rutini devam eder ve size de biraz dinlenme fırsatı tanır. Sevgiler!

2. Cevap
cevap

Tesmi

Yeni doğan bebeklerde genellikle görülen bir problemdir. Bu hem bebek hemde anne için ziyadesi ile sorun yaratır. Dini inançlara göre 7 ayet-el kürsi okuyup bebeğin yüzüne ve etrafına üflemek iyi gelecektir. Bunun dışında alacağınız fiziksel tedbirler de vardır. Mesela bebeğin gazına ve aç olmamasına dikkat ediniz.

soru

Semanur

27 Nisan 2024 Cumartesi

İyi geceler. Saat gecenin 5.26 ve oğlum uyumadı en erken saat sabah 8 de yatıyoruz. Yani gecemiz gündüz gündüzümüz gece aslında ben rüyamda cin gördükten sonra oğlum böyle oluyo hocaya gidiyoruz okunuyoruz Elhamdülillah düzeliyoruz 10 gün düzene giriyor tekrar rüyama girdiklerinde tekrar uyuyamıyoruz ve çok sinir bozucu bi durum hoca da uzak olduğu için herzaman gidemiyoruz bende artık ne yapsam diye düşünüyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Semanur hanım, bu durum çok zor ve yorucu olmalı. Belki de alternatif olarak bir uyku rutinine başlamak ve profesyonel bir uyku uzmanından destek almak faydalı olabilir. Ayrıca, stres ve kaygılarınızı azaltmak için rahatlatıcı aktiviteler yapmayı deneyebilirsiniz. Umarım en kısa zamanda rahatlarsınız ve oğlunuzun uyku düzeni düzelir. Geçmiş olsun.

soru

İlayda

24 Nisan 2024 Çarşamba

Benim kardeşim hala uyumuyo. Yardımcı olur musunuz acaba sizler bebekleriniz hangi duayı okuyupda hangisi iyi geliyosa lütfen banada onu tavsiye edin...yardımlarınızı ve dualarınızı bekliyorum iyi günler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İlayda Hanım,

Kardeşinizin uyku sorunu için anne-babaların sıkça okuduğu ve iyi geldiği bilinen dua Ayetel Kürsi'dir. Bu duayı kardeşinizin uyuması için okuyabilirsiniz. Ayrıca, yatmadan önce sakinleştirici bir rutin oluşturmak da faydalı olabilir. Umarım en kısa zamanda rahat bir uyku düzenine kavuşur.

İyi günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Kays

Bebeğinizin üzerine Ayetel kürsi, Nas, Felak surlerini bol bol okursanız bebeğinizin rahatladıüını göreceksiniz uykusunada etkisi olacaktır.

soru

rabia kahriman

20 Nisan 2024 Cumartesi

Kizim biturlu yatmiyo hep agliyo doktorada goturdum sadece fitil verdi ama yine ayni neyapabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rabia Kahriman Hanım,

Öncelikle yaşadığınız durumun ne kadar zor olduğunu anlıyorum ve size sabırlar diliyorum. Bebeğinizin uyku sorunları devam ediyorsa, fitil haricinde başka yöntemler de deneyebilirsiniz. Bebekler bazen gaz sancısı, açlık ya da diş çıkarma gibi nedenlerle huzursuz olabilirler. Bebeğinizin gazını çıkardığınızdan, karnının tok olduğundan ve rahat bir ortamda uyuduğundan emin olun. Ayrıca, bir çocuk doktoruna ya da bir çocuk gelişimi uzmanına başvurmanız faydalı olabilir. Profesyonel bir destek almak her zaman en iyi seçenektir. Umarım bebeğiniz en kısa sürede rahatlar ve siz de biraz dinlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Sevgilerle.

soru

ayşe

19 Nisan 2024 Cuma

bebeğim hiç uyumuyor uykusu var ama bir türlü dalamıyor bu duayı alıp üstüne koydum inşallah işe yarar.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayşe hanım, bebeklerin uyku sorunları gerçekten zorludur. Umarım bu dua ile rahatlık bulur ve bebeğiniz rahat bir uyku çeker. Sabırlı olun, zamanla düzelecektir. Sevgi ve sabırla her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Hanım Kaya

Ayşe hanım bebeklerde uyku problemi uzun süre devam ediyorsa ciddi bir sağlık problemi olabilir. Tedavi için öncelikle uzman bir hekime başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ayrıca dualar mana aleminde gizemli tılsımlara sahiptir. Allaha dua ederek sıkıntının gitmesi için dua etmenizde fayda bulunuyor. İnşallah bebeğiniz kısa süre içinde sağlığına kavuşur.

soru

İlayda

18 Nisan 2024 Perşembe

Benim erkek kardeşim var. Geceleri çok fazla uyuyamıyo hatta uyuması 1 saniye bile sürmüyo uyuyup hemen geri uyanıyo o yüzden 7 kez ayetel kürsiyi okudum 1 kez felak sutesini okudum 3 kez maun suresini okudum çok iyi geliyoo... Tüm bebeklerimize allahtan şifa dilerim. İçlerinde de beni kardeşimee.. İyi geceler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İlayda hanım,

Dualarınızın kardeşinize şifa getirmesini dilerim. Allah'tan tüm bebeklerimize sağlık ve huzur vermesini temenni ediyorum. İyi geceler.

2. Cevap
cevap

Aksel

İlayda hanım uykuda korkanlar için Peygamber efendimizin tavsiye ettiği dua var okuduklarınız ile beraber isterseniz Euzü bikelimatillahit tammeti min gadabihi ve şerri ibadihi min hemazatiş şeyatini ve en yahduruni duasını okuyunuz

soru

Sema

17 Nisan 2024 Çarşamba

Benim oglum da 1 yasinda uyumuyor uyumuyor ne yapacagimi sasirdim okumadigim dua sure kalmadi allah kabul etsin ama cok kotu haldeyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sema Hanım, öncelikle sabır diliyorum. Bebeklerin uyku düzeni bazen gerçekten zorlayıcı olabiliyor. İsterseniz bir çocuk doktoruna veya uyku danışmanına başvurabilirsiniz. Onlar, bu konuda size daha spesifik ve etkili önerilerde bulunabilirler. Allah yardımcınız olsun.

2. Cevap
cevap

Ahad

Bebeklerde uyku bozukluğu, bazen de az hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Bebeğiniz ile gün içerisinde bol bol oynayarak vücudunu hareket ettirmeye çalışın. Bu şekilde bebeğiniz yorularak uyuyacaktır. Bebeklerde uyku düzensizliği normal koşullarda da zaten sık görülmektedir.

3. Cevap
cevap

Yenisey

Merhaba, sema hanım çok zor bir durum bebeğin sürekli ağlaması ne yapacağınızı bilmessiniz o ağlarken neden ağlıyor bilemezsiniz, ne istiyor acaba anlayamazsınız. Elem neşrah leke duasını okumanızı tavsiye ediyorum. Kendinizi yıpratmayın geçici bir durum olduğunu unutmayın size birşey olursa Allah korusun bebeğinizi düşünün durumun düzeleceğini aklınızdan çıkarmayın Allah yardımcınız olsun.

soru

Eliff

17 Nisan 2024 Çarşamba

Bebegimle sabahliyorum uyumuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Eliff, bebeklerin uyku düzeni bazen düzensiz olabilir. Sabırlı olun ve bu sürecin geçici olduğunu unutmayın. Yardımcı olabilecek bir rutin oluşturmayı deneyin.

2. Cevap
cevap

Bahire

Merhaba, elif hanım anneler çık fedakar boşuna demiyorlar cennet annelerin ayaklarının altında diye mutlaka bir rahatsızlık sebebiyle uyumuyor belliki dua okuyun başında çörek otu yağıyla masaj yapın rahatlayacaktır.

soru

Çilek

14 Nisan 2024 Pazar

Merhaba kızlar inanın aynu sorun bende de var oğlum 1 buçuk yaşında hâlâ aynı inanın evlendğimize pişman etti bizi sürekli bi uykusuzluk ağlamalar hayatımızı bitirdi resmen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Çilek,
Anlattığınız durum gerçekten çok zorlayıcı görünüyor. Bu süreçte sabırlı olmanız ve destek almanız çok önemli. Umarım zamanla her şey düzelir ve daha rahat bir döneme geçersiniz.

2. Cevap
cevap

Şadiye

Bazı bebekler yapısı itibari ile daha huysuz bir bebeklik geçirebilirler. Bu gibi durumlarda bol bol bakım yağarak bakımı eksik etmemeniz gerekmektedir. Özellikle diş çıkardığı dönemlerde uslu olan bebekler bile uyku uyuyamayacak kadar ağlamakta ve aileyi zor duruma düşürmektedir.

soru

Uykuu

13 Nisan 2024 Cumartesi

Benim kızım 5 yaşında hala herşeye ağlıyor ve hiç uyumuyoruz. Gece 1den önce asla yatmıyor ve gece sürekli uyaniyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uykuu,

Kızınızın uyku düzeni konusundaki zorluklarınızı anlıyorum. Bu yaşlarda çocuklar bazen uykuya dalmakta ve uyumakta zorluk çekebilirler. Öncelikle, bir uyku rutini oluşturmak faydalı olabilir. Her gece aynı saatte yatmaya özen göstermek, yatmadan önce sakinleştirici aktiviteler yapmak (masal okumak, hafif bir müzik dinlemek gibi) yardımcı olabilir. Kızınızın gece sürekli uyanmasının sebeplerini anlamak için bir çocuk doktoruna veya bir uyku uzmanına danışmanız da önemli. Ayrıca, ağlamaların altında yatan duygusal veya fiziksel nedenleri araştırmak faydalı olabilir. Umarım kısa sürede bir çözüm bulabilirsiniz.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Mücmel

Merhaba, bu tamamen kızınızın psikolojisi ile allakalı olabilecek bir durumdur. Son derece önemli bir etken olan psikolojik durumun sağlıklı ve iyi olabilmesi için stres ve üzüntüden uzak tutulması gerekebilmektedir. Ayrıca isterseniz doktora giderek detaylı sağlık muayenesi yaparak herhangi bir hormonal olumsuzluk var mı diye kontrol yapılabilir.

3. Cevap
cevap

Bozbey

Uyku düzensizliği bazı çocuklarda kalıcı olabiliyor. Devamlı olarak huzursuzluk yaşamak gece geç yatmak veya uykudan hemen uyanmak bazı çocuklarda normalleşen bir durumdur. Hastalığa veya vücutta herhangi bir yerin ağrımasına gösterge değildir. Bu durumda annenin sabırlı olması ve bu duruma anlayışlı davranması gerekir. İyi günler diliyoruz.

soru

Aslı

12 Nisan 2024 Cuma

İyişallah iyi gelir kızım uyuyamıyor kısa kısa uyuyor çok sıçrıyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aslı Hanım, bu durum gerçekten zor olabiliyor. Özellikle bebeklerde uyku problemleri sıkça görülebiliyor. Bir çocuk doktoruna danışmanızı tavsiye ederim, belki de altında yatan bir neden vardır ve çözüm bulmak için profesyonel yardım almak en iyisidir. Umarım kısa sürede rahat bir uyku düzenine kavuşur.

soru

Aynur

09 Nisan 2024 Salı

Benim 1 aylık oğlum sürekli sütsüz uyumuyor duaları okuyorum gene aynı napmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aynur hanım, bebeklerin bu dönemde sık sık beslenme ihtiyacı olabilir. Doktorunuza danışarak bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizi rahatlatmak için uyku rutini oluşturmayı deneyebilirsiniz. Sabırlı olun, zamanla düzen oturacaktır.

soru

merve

09 Nisan 2024 Salı

Benim kizim 16 aylik benimkode aynı rabbim yardimcimiz olsun 15 dakikada bir uyaniyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merve Hanım, Allah kolaylık versin. Küçük çocukların uyku düzenleri bazen gerçekten zorlu olabiliyor. Umarım en kısa zamanda uyku düzeni oturur ve siz de rahat bir nefes alabilirsiniz. Sabır ve güç diliyorum.

2. Cevap
cevap

Mana

Merhaba, merve hanım o dönemlerde çok normal ağrılarını söyleyemez, sürekli gaz sancısı olur. Karnı acıksa söyleyemez geçici dönemler fakat biraz yorabilir, bolca dua okuyun süt verirken uyuturken daha sitressiz olacaktır.

soru

Fazilet sahan

09 Nisan 2024 Salı

Benşm oğlum 57 günlük kullanmadığım gaz damlası kalmadı gece gunduz uyku yok sürekli ağlıo delirmek üzereyim onun öle ağlamasına da dayanamıyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Fazilet sahan,

Öncelikle yaşadığınız durumu anlıyorum ve çok zor bir süreçten geçtiğinizi biliyorum. Bebeklerin gaz sancıları gerçekten hem onlar hem de ebeveynler için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Gaz sancılarını hafifletmek için birkaç önerim olabilir:

- Bebeğinizin beslenme pozisyonunu gözden geçirebilirsiniz. Dik pozisyonda beslemek gaz oluşumunu azaltabilir.
- Beslenme sonrası gazını çıkarmak için sırtına hafifçe vurabilirsiniz.
- Ilık bir banyo ya da karın bölgesine hafif masaj yapmak rahatlatıcı olabilir.
- Bebeklerin gazını çıkarmak için bisiklet hareketi yaptırabilirsiniz.

Eğer bu yöntemler de işe yaramazsa, bir çocuk doktoruna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin sağlığı ve sizin huzurunuz için profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Sabırlı olun, bu zor günler de geçecek.

Sevgilerimle,

2. Cevap
cevap

Merve

Emziriyosaniz anason cayi için hem bebegin gazına hemde anne sütünü arttırıyor bizdede aynı durum vardı benim oğlunda 49 günlük çok şükür çok faydasını gördüm ben inşallah sizde faydasını görürsünüz

soru

Esra

05 Nisan 2024 Cuma

Benim iki oğlum var ve çok yaramazlar küçüğü daha çok yaramaz geceleri uyumuyor kayınvalidem de diyor fotoğraflarını interneten paylaştığın için oluyor nazara geldiler diyor ben şimdi ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Esra Hanım,

Anlıyorum, çocuk yetiştirmek gerçekten zorlayıcı olabiliyor, özellikle de enerjik ve hareketli çocuklarınız varsa. Kayınvalidenizin söylediği nazar konusu kültürel bir inanç ve bu tür durumlarda özellikle anne olarak siz neye inanıyorsanız, o doğrultuda hareket etmek en doğrusu olacaktır. Eğer nazara inanıyorsanız, çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmamayı tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında, çocukların uyku düzenini sağlamak için bazı rutinler oluşturabilirsiniz. Yatmadan önce sakinleştirici aktiviteler yapmak, belirli bir uyku saati belirlemek ve bu saati tutarlı bir şekilde uygulamak faydalı olabilir. Ayrıca, çocuk doktorunuzla görüşerek uyku sorunları hakkında profesyonel tavsiyeler alabilirsiniz.

Sabır ve sevgiyle bu sürecin üstesinden geleceğinize inanıyorum. Umarım her şey kısa zamanda düzelir.

2. Cevap
cevap

Deniz İmge

Merhaba, nazar dinimize göre var olan bir durumdur. Bu nedenle nazar durumu bazı insanların bakışları ile verdikleri kötü enerjiden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda her zaman fotoğraf atmamanız daha sağlıklı olacaktır. Özellikle çocuğunuzun kilosunun fazla olduğu ya da buna benzer fotoğrafları yüklememeniz daha iyi olacaktır.

soru

Esengül

05 Nisan 2024 Cuma

Benim kızımda 7 aylık ama hiç uyumuyor ne gece nede gündüz anlamıyorum neden uyumuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Esengül Hanım,

Bebeklerin uyku düzenleri zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bu dönemde diş çıkarma, gelişim aşamaları veya farklı nedenlerle uyku problemleri yaşanabilir. Bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda var. Ayrıca, sakinleştirici bir gece rutini oluşturmak ve rahat bir uyku ortamı sağlamak da yardımcı olabilir. Umarım kızınız en kısa zamanda daha iyi uyumaya başlar.

2. Cevap
cevap

İbiş

Merhaba, bebeğinizin yaşı itibari ile uyku sorunları yaşaması normaldir. Bunun için çok rahat bir beşik ya da yatak tercih etmenizi öneririz. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde uyutmaya özen gösterirseniz. En azından uyku saati belli olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Evlilik Duası Okunuşu ve Meali

Evlilik Duası Okunuşu ve Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muhafaza Duası Okunuşu ve Anlamı

Muhafaza Duası Okunuşu ve Anlamı

Ticaret Duası Okunuşu ve Anlamı

Ticaret Duası Okunuşu ve Anlamı

Sekine Duası Okunuşu ve Anlamı

Sekine Duası Okunuşu ve Anlamı

Birinin Evden Gitmesi İçin Dua

Birinin Evden Gitmesi İçin Dua

Salaten Tuncina Duasi Okunuşu ve Anlamı

Salaten Tuncina Duasi Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Bir Malın Satılması İçin Dua

Bir Malın Satılması İçin Dua

Güncel

Hamile Kalmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Hamile Kalmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Büyük Tövbe Duasi Okunuşu ve Anlamı

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Mevlit Duası Okunuşu ve Anlamı

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti

Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti

Zalimlere Karşı Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Zalimlere Karşı Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kalem Duası Okunuşu ve Anlamı

Kalem Duası Okunuşu ve Anlamı

Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Atina Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Atina Duası Okunuşu ve Anlamı

Bağışlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Bağışlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Nasip Duası Okunuşu ve Anlamı

Nasip Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

Mübin Duası Okunuşu ve Anlamı

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Düğün Duası Okunuşu ve Anlamı

Düğün Duası Okunuşu ve Anlamı

Veysel Karani Duası Okunuşu ve Anlamı

Veysel Karani Duası Okunuşu ve Anlamı

Ölüm Korkusu İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Ölüm Korkusu İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Rızık Duasının Okunuşu

Rızık Duasının Okunuşu

Nazar Değene Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazar Değene Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Para Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Para Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Halsizlik ve Yorgunluk İçin Dua

Anne Duası Almanın Önemi

Anne Duası Almanın Önemi

Amentü Duası Okunuşu ve Anlamı

Amentü Duası Okunuşu ve Anlamı