İş Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

İş Bulma Duası Okunuşu ve Anlamı

İş bulma duası, uzun süre iş bulamayanlar veya mevcut işini değiştirip daha iyi imkanlarda bir iş arayanlar için okunabilecek önemli bir duadır. Günümüzde insanlar iş seçimi konusunda oldukça dikkatli davranmaktadırlar. Ancak, rızkın nerede olacağını belirlemeye çalışmak yanıltıcı olabilir.

İş bulma duası, sadece çok iyi bir iş bulmak amacıyla okunmamalıdır. Rızkı kazanabileceğiniz bir iş bulduğunuzda bu işten memnun olmalı ve elinizdekine şükran duymalısınız. Bu işte çalışırken başka bir iş aramaya devam etmelisiniz. Sürekli olarak "Burası güzel değil, şurası şöyle değil" gibi düşüncelerle kendinizi yıpratmamaya dikkat etmelisiniz. İş bulma duası öncesinde niyet çok önemlidir. Siz samimi olarak iş bulma gayreti içinde olursanız, Allah'ın izniyle gerisi hallolacaktır.

İş Bulma Duaları

1. Dua

'Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.' (Kehf/10)

Manası: "Ey Rabbimiz, bize katından rahmet et, işlerimizde bizler için başarılar hazırla."
İş bulmak isteyen kişiler bu duayı sabah namazını kılmadan önce, evden çıkmadan evvel, iş görüşmesine girerken ve iş aramaya devam ettikleri sürece günde 70 defa okurlarsa, Allah'ın yardımı ile iş bulacaklardır.

2. Dua

'Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bir kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe tacile ma ahhartehu ve te'hira ma acceltehu.'

Manası: "Allah'ım, malımı, mülkümü, nefsimi ve dinimi sana emanet ettim. Vereceğin hükme beni razı kıl. Bunu bana mübarek et ki sonraya bıraktığının acelesini ve acele ettiğinin geciktirilmesini senden istemeyeyim. Nefsimin isyan etmesine engel ol, teslimiyetimi sağla."
Bu dua, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) tarafından sıkıntıda kalmışlara ve iş bulamayanlara tavsiye edilmiştir.

3. Dua

'Allahü yü'ti mülkehu men yeşa.'

Anlamı: "Allah mülkünü dilediği kişiye bahşeder."
Bu dua, işsiz kalındığı zamanlarda ve iş bulmak için 990 defa okunması tavsiye edilir.

4. Dua

'Malikü'l mülki tü'til mülke.'

Manası: "Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir."
Bu duanın, iş bulma sürecinde 1150 defa okunması durumunda hayırlı bir iş sahibi olunacağına inanılır.

5. Dua

'Allahümme hirli vahterli.'

Manası: "Allah'ım, yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eyle."
Bu duanın, işsiz kalınan dönemlerde sıkça okunması tavsiye edilir.

6. Dua

'Allahümme salli ala seyyidina Muhammed'in ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy ya Rasullullah.'

Anlamı: "Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol ya Rasullullah."
Bu Salavat-ı Şerife, Cuma günlerinde 100 defa okunduğunda fayda sağlar. Eğer bu duayı 40 Cuma okursanız, hayırlı ve iyi bir iş sahibi olursunuz inşallah. Aynı duayı işinizin hayırlı bir şekilde devam etmesi için de okuyabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cengiz

01 Haziran 2024 Cumartesi

Arkadaşlar işsizim dardayım iki çocuğum var üniversiteye giden eşim çalışmıyor ev yok iş arıyorum Allah rızası için bana dua edin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cengiz Bey, durumunuzu anlıyorum ve gerçekten zor bir süreçten geçtiğinizi hissediyorum. Umarım en kısa zamanda iş bulur ve ailenizle birlikte rahata kavuşursunuz. Dualarım sizinle, Allah yardımcınız olsun.

2. Cevap
cevap

Tözüm

Merhaba, cengiz bey inşallah bir an önce iş bulursunuz. Sabredin mutlaka rabbim bir kapıyı kapatıyorsa bir kapıyı açar rabbim hiç bir kuluna kaldıramayacağı bir yük vermez buna inanarak sabredin, sabrın sonu selamettir.

soru

KOSOVALI

28 Mayıs 2024 Salı

Onbes yıldır pazarlama ve bayi yöneticiliği yaptım simdi bir yıldır işsizim çok bunaldım çıkar yol bulamıyorum ben dua ediyorum sizde tüm işsizlere allah yardım etsin bana da dua edermisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kosovalı, umarım en kısa zamanda yeni bir iş bulursunuz ve bu süreçte sabır ve güç bulursunuz. Size en iyi dileklerimi gönderiyor ve dualarımızın sizinle olduğunu bilmenizi istiyorum. Allah yardımcınız olsun.

soru

Hafi

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Is bulamiyorum banada dua edin arkadaslar cok ihtiyacim var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette Hafi, iş bulma süreci bazen zorlu olabilir ve moral bozabilir. Ancak, pes etmemek önemli. Umarım en kısa zamanda istediğin gibi bir iş bulursun. Dualarım seninle. Unutma, sabırlı ol ve çabalarını sürdür. İyi şanslar!

2. Cevap
cevap

Erhen

İşsizlik hem maddi hem manevi insanı çökerten bir durumdur. Fakat güçlü olun ve umudunuzu kaybetmeyin. Allah en kısa zamanda bir kapı açacaktır inşallah. Sizin ve ailenizin rızkını Allah mutlaka gönderecektir. Kalbinizi ferah tutun. Sıkıntıda olan tüm Müslüman kardeşlerimizin Allah sıkıntısını gidersin diyoruz. İyi günler diliyoruz

soru

leyla

21 Mayıs 2024 Salı

Hayırlı kalıcı iyi bir istiyorum dua edin ihtiyacım var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Leyla hanım, dileğinizin kabul olması için en içten dileklerimle dua ediyorum. Umarım hayırlı ve kalıcı olan her şey sizinle olur. Kendinize iyi bakın ve umudunuzu kaybetmeyin.

2. Cevap
cevap

İstem

Merhaba, leyla hanım rabbim kimseyi işsiz güçsüz bırakmasın inşallah sizde hayırlı ve sevebileceğiniz bir iş bulursunuz.

soru

deniz

05 Mayıs 2024 Pazar

Çok kötü hissediyorum kendimi işimi hiç sevmedim hiç rahat hissetmiyorum.Sevebileceğim severek gideceğim bir iş bulmayı çok istiyorum. Allahım sen yardım et...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Deniz, bu zor durumu yaşadığın için üzgünüm. İşini sevmediğin ve rahat hissetmediğin bir ortamda bulunmak gerçekten zor olabilir. Kendine uygun ve severek yapabileceğin bir iş bulmanı dilerim. Sabır ve azimle bu süreci atlatacağına inanıyorum. Allah yardımcın olsun.

2. Cevap
cevap

Yalçın

Toplumuzun büyük bir bölümü sevmediği bir işte çalışmaktadır. Mesela ben sürekli masa başında çalışmak istiyorum ve istemediğim sevmediğimi silah işine denk geldim. Ama zamanla hem işime hem silaha alıştım. Zaman insan için en iyi ilaçtır. Kendinizi işinize odaklamaya çalışırsanız inanın siz işinize bağlanırsınız. En iyisine değil. Bulunduğunuz konum çok önemlidir.

3. Cevap
cevap

Gün Su

İş ve rızık kavramları islam dininde defalarca değinilen bir meseledir. Özellikle rızkın peşinden koşmak gerektiğini ve elinden gelen tüm gayretle yapılan işe sarılmak gerektiğine değinilir. Kul olarak görevimiz kul hakkını göz ardı etmeden rızkımızı aramak ve elimizden gelen tüm imkanları kullanmaktır.

soru

Kamil

20 Nisan 2024 Cumartesi

122 gündür işsizim.3 çocuğum var istekleri bitmiyor.her baba dediklerinde birşeyler isterler.yüreğim yanıyor içim yaşlandı içime akıta akıta gözyaşlarımı.Allahım emanetlerine nimetler ver senden istiyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kamil bey, sizin için çok zor bir dönemden geçtiğinizi anlayabiliyorum. İş bulma konusundaki çabanızı sürdürürken, ümidinizi kaybetmemeye çalışın. Ailenizin ve çocuklarınızın desteğiyle bu süreci atlatacağınızı umuyorum. Allah yardımcınız olsun.

soru

şifaye

12 Nisan 2024 Cuma

Eşim işiz iş ariyor 6 aydır bende ücünçü cocuguma hamileyim sizden dua istiyorum id bulsun Allah herkese yardım etsin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

ޞifaye, Allah eşinize en kısa zamanda hayırlı ve bereketli bir iş nasip etsin. Hamileliğinizin de sağlıklı ve huzurlu geçmesini dilerim. Dualarım sizinle, inşallah tez zamanda güzel haberler alırsınız. Allah herkese yardım etsin ve zor durumdaki herkese ferahlık versin.

2. Cevap
cevap

Şefkat

Merhaba, şifaye hanım inşallah eşiniz bir an önce iş bulur.

soru

Genç

10 Nisan 2024 Çarşamba

Üniversite mezunuyum 27 yaşındayım işsizm insanlar beni adam yerine koymuyor askerlik yok evlilik yok acınacak haldeyim Allah aşkına banada dua edin bende iş sahibi olmak istiyorum bende eş koca baba olmak istiyorum banada değer verilsin istiyorum :((((

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Genç,

Öncelikle, içinde bulunduğun durumu paylaştığın için teşekkür ederim. Kendini değersiz hissetmen çok üzücü, ancak unutma ki her insanın hayatında zor dönemler olabilir. İş bulmak ve hayatını düzene sokmak zaman alabilir, ama bu süreçte kendine inanmayı bırakmamalısın. Dua etmekten de vazgeçme, çünkü iç huzuru bulmanda yardımcı olabilir. Senin için en iyisini diliyorum ve umarım en kısa zamanda arzu ettiğin iş ve hayat şartlarına kavuşursun. Sabırlı ol ve mücadeleye devam et.

2. Cevap
cevap

Kisra

Merhaba daha hayatınızın başınızdasın öncelikle kendinizi sevin kendinize değer verin bunun için öncelikleüniversite okuduğunuz bölümden iş bulamasanız bile herhangi bir işe girin bu arada mezun olduğunuz bölümle ilgili iş aramaya devam edin biraz para kazanmak size özgüven sağlayacaktır. Siz kendiniz nasıl görürseniz başkaları da öyle görür önce kendinize inanın

3. Cevap
cevap

Hidayeddin

Merhabalar. Öncelikle Allah herkese bir rızk tayin etmiştir. Yani şurası kesin ki rızkı devamlı olarak aramak ve onun peşinde koşmak lazımdır. Ayrıca da elbette Allaha olan duamızı ve yakarisimizi her şekilde yapmak lazımdır.

soru

Tevfik Hoca

05 Nisan 2024 Cuma

Ben iş Bulma için Ne yapma Lazım Hocam

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Tevfik Hoca,

İş bulma sürecinde öncelikle kendinizi ve yeteneklerinizi tanımanız önemli. Hangi sektörde çalışmak istediğinizi belirleyin ve bu sektörde gereklilikleri araştırın. Özgeçmişinizi güncel tutarak, kendinizi en iyi şekilde ifade eden bir özgeçmiş hazırlayın. Özellikle ilgi alanınızdaki pozisyonları hedef alarak iş ilanlarına başvurun. Ayrıca, LinkedIn gibi profesyonel ağlar üzerinden bağlantılar kurarak, sektördeki kişilerle iletişimde kalın. ޞirketlerin kariyer sayfalarını ve iş ilanı sitelerini düzenli olarak takip edin. Mülakatlar için hazırlıklı olun ve kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye özen gösterin. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

İbrahim

Hayat işler olsun inşallah

3. Cevap
cevap

Turatekin

Merhaba tevfik bey. İlk olarak şunu bilin ki rızık sizin onu aradığınızdan daha çok sizi arıyor. Yani muhakkak şekilde peşinde koşun ve iş kovalayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve kesinlikle iş seçmeyin. Aklı olmayan bir kuşun bile yemeği hazırken Allah emin olun hepimizin rızkını bir şekilde verir

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Ağrı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Yüz Güzelliği İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Yüz Güzelliği İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

52 Gece Duası Okunuşu ve Anlamı

52 Gece Duası Okunuşu ve Anlamı

Adak Duası Okunuşu ve Anlamı

Adak Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Güç Kuvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Kuvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Hatme Duası Okunuşu ve Anlamı

Hatme Duası Okunuşu ve Anlamı

İftar Duası Okunuşu ve Anlamı

İftar Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Malın Satılması İçin Dua

Malın Satılması İçin Dua

Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti

Arefe Duası Okunuşu ve Fazileti

Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Uyumayan Bebek İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Vaaz Duası Okunuşu ve Anlamı

Vaaz Duası Okunuşu ve Anlamı

Rüyada Dua Okumak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Dua Okumak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüzgar Eserken Okunacak Dualar

Rüzgar Eserken Okunacak Dualar

Adet Olmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Adet Olmak İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Güç Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Huzur Veren Dua Okunuşu ve Anlamı

Huzur Veren Dua Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Rızık Açma Duası Okunuşu ve Anlamı

Rızık Açma Duası Okunuşu ve Anlamı

Korkan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Korkan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Beladan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Sınavda Başarı Duası Oku

Sınavda Başarı Duası Oku

Akika Kurbanı Duası

Akika Kurbanı Duası

Hac Duası Okunuşu ve Anlamı

Hac Duası Okunuşu ve Anlamı

Secde Duası Okunuşu ve Anlamı

Secde Duası Okunuşu ve Anlamı

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Haksızlık Karşısında Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Rızık Duasının Okunuşu

Rızık Duasının Okunuşu

Esmaül Hüsna Duası Okunuşu ve Anlamı

Esmaül Hüsna Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Hasta İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Büyük Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Büyük Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı