Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2024

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Ey dualarımızı duyan ve cevap veren Rabbim, "Ey uykuyu yaratan Rabbim, sana şükürler olsun" gibi içten yapılan dualar Allah'ın nazarında hoş karşılanır. Allah Rasûlü'nün her tavsiyesinde bir hikmet vardır. Mutlaka her gece dua etmeye gayret edelim. Çünkü dua aynı zamanda bir şükür aracıdır. Uyuyamadığınız anlarda hissedersiniz ki uyku büyük bir nimettir. Bir kimse uyumak için yatağına uzandığında günahlarına tövbe edip uyumalıdır, herkese iyilik yapacağına ve uyandığı zaman kimseye fenalık etmeyeceğine niyet ederek yatmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki; hiç kimseye zulüm ve kin hissi duymadan yatanın günahları affolur. Peygamber Efendimiz, yüzükoyun ve örtüsüz yatan birine "Bu Allah'u Teâlâ'nın hiç sevmediği bir yatış şeklidir" buyurmuştur. Abdestli yatana, o gece bir melek sabaha kadar "Ya Rabbi, bu kulunu affet!" diye dua eder. Meleğin duası kabul olur. Bunun üzerine Rasulullah (S.A.V.) Hz. Ali (R.A.)'ya buyurdu ki; "Sizi, istediğinizden daha hayırlı bir şeye sevk edeyim mi? Yatağınıza girdiğiniz zaman otuz üç defa tesbih 'Subhanallah', otuz üç defa tahmid 'Elhamdülillah', otuz üç defa tekbir 'Allah'u Ekber' getirin. Bu sizin için hizmetçiden daha hayırlıdır." Uyku duasını okuyarak dalacağınız uyku ile kalbin rahatlaması ve dinlenmesi daha iyi sağlanır.

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Rahman ve Rahim Olan Allah (C.C.)'ın adıyla;

Allahumme eslemtu nefsi ileyke ve veccehtu vechî ileyke ve fevvadtu emri ileyke ve elce'tu zahri ileyke amentü bikitabik'el-münzili ve nebiyyik'el-mürsel.

Allah'ım! Kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana bıraktım, sırtımı sana dayadım, indirilen kitabına ve gönderilen peygamberine iman ettim. Resulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu ki; Sizden biriniz gece yattığında kalkar da sonra o yatağa yatmak üzere dönerse, o yatağı eteğinin ucu ile üç defa çırpsın. Çünkü insan bilmez ki, kendisinden sonra yerine geçendir."

Yatınca da şöyle denir;

Bismikellahümme veda'tü cenbî ve bike erfa'uhu. İn emsekte nefsî ferhamha ve in rededteha fahfezhâ bimâ tahfezu bihi ibâdeke's-sâlihîn.

Allah'ım, Senin adınla yanım üzere yattım. Onu Senin kuvvetinle kaldırırım. Eğer benim canımı alırsan, ona rahmet et ve eğer onu geri verirsen, uyandırırsan, Salih kullarını koruduğun gibi onu koru. Bizlerin de bu tavsiyeleri yerine getirmesi çok faydalı olacaktır. Bir manevi reçete olan bu dualar, birçok hastalığın oluşma riskini de azaltır. Dolayısıyla kalp daha az yorulur, uykuya dalmak daha kolaylaşır.

Hazreti Huzeyfe (R.A.)'nin Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'den öğrendiği dua;

Allahumme ğaratin nücûmü ve hedeetil uyûnu ve ente hayyun kayyûmun la te'huzüke sinetün ve la nevmün ya hayyu ya kayyûmu ehdî leyli ve enim aynî.

Allah'ım! Yıldızlar battı, gözler sakinleşti. Sen diri ve diriltensin. Seni ne sayıklama ne de uyku tutmaz. Canlı olan ve canlandıran Allah'ım! Gecemi sakinleştir, gözlerimi uyut. İbni Sünnî'nin Zeyd bin Sabit'ten rivayetine göre; Ben de meydana gelen uykusuzluktan Resulullah'a şikâyette bulundum. Resulullah da bu duayı okumamı buyurdu, tavsiyesi üzerine okudum. Allah, benden uykusuzluğu giderdi. Bu dualar Rabbimiz tarafından okunmuştur. Uyku uyuyamayanlara çok tesirli bir duadır.

Hz. Huzeyfe (R.A.)'dan şöyle rivayet edilmektedir;

Allahumme bismike ahya ve emût.

Allah'ım! Senin isminle dirilir, Senin isminle ölürüm. Kurtarış ve himaye ancak Sendendir. Uyuyamayan kişilerin okuyabileceği bir duadır. Resul-i Ekrem (S.A.V.) sabahleyin şöyle dua ederdi;

Allahumme bike asbahna ve bike emseyna ve bike nahya ve bike nemût ve ileyke'n-nüşûr.

Allah'ım! Senin lütfunla sabaha ulaştık. Senin lütfunla akşama erdik. Sen isteyince dirilir, Sen isteyince ölürüz. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da sensin.

Ey Rabbim, şükür yaratan Rabbime, böyle güzel duaları bize göndermiş, o güzel Peygamberin şefaatçi olduğu kullarından eyler inşallah. Amin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

adsız

14 Mayıs 2024 Salı

ben uykuda sayıklama problemi yaşıyorum.Eşim bundan rahatsız bana bir dua gönderirmisiniz adminn...lütfen hangi hocaya sorduysam geçiştirdi..yardımcı olabilirmisiniz bilen birisi yazarmısınız

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Adsız,

Sayıklama problemi yaşıyor olmanız zor bir durum olabilir ve eşinizin bundan rahatsız olması da anlaşılır. Bu konuda belki de bir uzmandan yardım almak faydalı olabilir. Bir psikolog veya bir uyku uzmanına danışmanızı öneririm. Ayrıca, uyumadan önce rahatlatıcı bir rutine sahip olmak, stres seviyenizi azaltmak için meditasyon veya nefes egzersizleri yapmak da faydalı olabilir.

Dualar da manevi olarak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Aşağıdaki duayı gece yatmadan önce okuyabilirsiniz:

"Allah'ım! Göz kapaklarımın ve kalbimin rahatlamasını, benden her türlü kötülük ve şerlerin uzaklaşmasını dilerim. Beni koru ve bana huzur ver. Amin."

Umarım en kısa zamanda bu sorununuzdan kurtulursunuz. Sağlıklı ve huzurlu geceler dilerim.

2. Cevap
cevap

Pektürk

Sayıklama problemi genellikle bilinçaltı dolu olan kişilerde yaşanmaktadır. Bu nedenle psikolojik olarak kendinizi rahatlatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yaşadığınız olayları bilinç altına kaydetmek yerine yüzeysel olarak yaşayıp geçmenizi size öneririz böylece uyku halinde bilinçaltındakileri dışa vurmazsınız diye ümit ediyoruz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aile Duası Okunuşu ve Anlamı

Aile Duası Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hatme Duası Okunuşu ve Anlamı

Hatme Duası Okunuşu ve Anlamı

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

İsmi Azam Duası Okunuşu ve Anlamı

Müşteri Gelmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Müşteri Gelmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Mahkeme Duası Okunuşu ve Anlamı

Mahkeme Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Telkin Duası Okunuşu ve Anlamı

Ferahlık Duası Okunuşu ve Anlamı

Ferahlık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bağışlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Bağışlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Sekine Duası Okunuşu ve Anlamı

Sekine Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabır Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabır Duası Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Ettehiyyatü Duası Okunuşu ve Anlamı

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Salatı Münciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Salatı Münciye Duası Okunuşu ve Anlamı

İnşirah Duası Okunuşu ve Anlamı

İnşirah Duası Okunuşu ve Anlamı

Tesbih Duası Okunuşu ve Anlamı

Tesbih Duası Okunuşu ve Anlamı

Ergenlik Döneminde Okunacak Dualar

Ergenlik Döneminde Okunacak Dualar

Küsleri Barıştırma Duası Okunuşu ve Anlamı

Küsleri Barıştırma Duası Okunuşu ve Anlamı