Eşler Arasında Muhabbet Duası
09 Temmuz 2024

Eşler Arasında Muhabbet Duası

Eşler arasında sevgi ve muhabbetin artırılması amacıyla yapılabilecek birçok dua ve uygulama bulunmaktadır. Bu yazıda, tecrübe edilmiş bazı ayetler ve değerli esmalar üzerine odaklanacağız. Allah hepimizin dualarını kabul etsin ve eşler arasındaki muhabbeti artırmayı nasip etsin.

Duaların Amacı ve Önemi

Allah, birbirine helal kıldığı kadınla erkeğin birbirini sevmesini murad etmiştir. Eşler, biraz çaba gösterdiklerinde Allah aralarındaki sorunları düzeltebilir. Çünkü birbirlerinden nefret eden eşlerin öncelikli sebebi, Allah'a isyan etmeleridir. Aralarının düzelmesini isteyenler, önce Allah ile sonra da birbirleriyle aralarını düzeltmeye çalışmalıdırlar.

Sevgi ve Muhabbet Duaları

İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp, aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının belgelerindendir. Bunlar, düşünen toplum için derslerdir. Sevgi eksikliği veya anlaşamama durumlarında muhabbet duaları yapılabilir. Bu dualar sayesinde sevdiğiniz kişinin size daha çok ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. Kadın ve erkek evlendiklerinde, Allah tarafından aralarına üstü ve tarif edilemez bir sevgi yerleştirilir.

Önerilen Dualar ve Zikirler

  • Vedud ismi: "Çok seven ve çok sevilen" anlamına gelir. Sevdiğine kavuşmak isteyenler bu ismi sık sık tekrarlamalıdır: "Ya Vedud ya Vedud ya Vedud."
  • La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyül Azim: Bu dua, sıkıntıları azaltmak ve ferahlamak için sürekli okunmalıdır.
  • Besmele-i Şerif: 86 defa bir bardak suya okuyup, suya üfler ve eşine içirirse, Allah'ın izniyle muhabbet kazanılır.
  • Duhan Suresi'nin 25. Ayeti: "Kem terakü min cennatin ve u'yün" kavga eden eşlere 21 ya da 71 defa okunmalıdır.
  • Sabah ve akşam 7 defa: "Hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü'l-Arşi'l-Azim."
  • Ta-Ha Suresi'nin 39. Ayeti: "Ve alkaytü aleyke mehabbeten minni" 41 defa okunursa muhabbet oluşur.

Duanın Anlamı

Allah'tan başka ilah yoktur. Yalnızca O'na inanırım. O, bütün evrenin Rabbidir.

Resulullah'ın Tavsiyeleri

Resulullah Efendimiz (S.A.V), geçimsizliğe karşı her gün 3 İhlas ve 1 Fatiha Suresi okumanın çok faydalı olacağını buyurmuştur.

Örnek Hadisler ve Tavsiyeler

  • Ebu Hurayra anlatıyor ki: Sahabelerden biri Allah Rasulunun yanına gelerek, "Kadınların en hayırlısı hangisidir?" diye sorduğunda, Allah Rasulu şöyle buyurdu: "Yüzüne baktığında kocasını sevindiren, emrettiği zaman itaat eden, namusu ve malı hususunda kocasına isyan etmeyen kadındır."
  • İmam Sadık (A.S) şöyle buyuruyor: "En mutlu kadın, eşine saygı gösteren ve onu incitmeyen kadındır."
  • İmam Cafer-i Sadık (A.S): "Sizin en iyi kadınlarınız, kokusu güzel ve yemeği yapması güzel olan kimsedir."

Rabbim bizlere salih ve saliha eşler nasip eylesin. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. O zaman inşallah merhametli Allah affeder ve aralarındaki muhabbeti yeniden diriltir. Amin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yusuf

16 Mayıs 2024 Perşembe

Aynı durum bendede mevcut allahu teala hakkımızda hayırlısını versin.yer gök dua ile inşÃ¢Ã¢llah hanımımla aram düzelir.20 yılın ardından bu soğukluk bu aramızdaki muhabbet ALLÂHımın izniyle düzelecek inşÃ¢Ã¢llah. Bu yorumu okuyan herkesten aramızın düzelmesi için hayır dualarınızı bekliyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yusuf Bey, Allah sizin ve eşinizin yardımcısı olsun. İnşallah dualarınız kabul olur ve aranızdaki soğukluk gider. Dualarım sizinle, Allah huzurunuzu daim etsin.

2. Cevap
cevap

Bahsız

Şu an boşanma aşamasındayım elbet hatalarım oldu ama bu sefer kesin boşanacagımı diyerek geldim karşımdan hiç yeşil IŞIK alamıyorum geri birleşelim diyemem hayatım mahvolur ailesi kendisi cok ezerler bir kızım var ne yapmalıyım bilmiyorum ne olur bana dua edin

3. Cevap
cevap

İfşa

Rabbim tez zamanda yuvanızı yaz bahcesine cevirsin..

soru

Gulfidan

14 Mayıs 2024 Salı

İkinci evliligim olduğu için asla dönüş olmasın istiyorum rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah diğer evlatlarimida anneli babalı yetim büyüdüler bu yavrumdda öyle olsun istemiyorum ama çok kıskandım için kaybetme korkusu ile bide inkâr ettikler görüşmeleri eşime çok hakaret ettim küfürler ettim resmen yuvama kara bulutlar çöktü saygı değer kalmadı daha önceki evliligmin yarım kalmış hikayesi gibi aynı kaderiimi yaşıyorum sadece kişi değişik karekterleri aynı oyleki eşimle evlendigmiz de bizi tanıyan herkes bu eşimi diğer eşime çok benzetmislerdi karekteride aynı çıktı yemin ederim ki yıllar önce mı yaşıyorum zamanı resmen rabbim geri sarmış ne yapacağımı bilemiyorum çok yoruldum artık bıktım usandım dayanılmaz hale geldi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Anlattıklarınız gerçekten çok zor. Kendi içinizde yaşadığınız bu çatışmalar ve korkular sizi çok yıpratmış. Belki bir uzman yardımı almak, hem sizin hem de eşiniz için faydalı olabilir. Kıskançlık ve güvensizlikler üzerine çalışarak, daha sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. Rabbim yardımcınız olsun.

soru

yeşil

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Aldatildim ve kimse bilmiyor şans verdim ama ne icimde unutup afedebiliyorum nede hayatımı düzene koyabiliyorum boşluktayim bunalimdayim...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba yeşil,

Yaşadığın durumun ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. İhanetin yarattığı acı ve kafa karışıklığı zamanla azalabilir, ancak bu süreçte kendine zaman tanıman ve duygularını yaşamaktan kaçınmaman önemli. Destek almak istersen, bir uzmana danışmak da sana iyi gelebilir. Kendine iyi bak.

Sevgiler,
[Senin ismin]

2. Cevap
cevap

Semra

affetmelisin kızım yuvani kurtarmak adına unutmalısın hele bide çocuk varsa çok acı cok zor; yasamayan bilmez ama affedip unutmak en iyi çözüm

3. Cevap
cevap

Nasihat

Kardeşim Yaradana sığın

Sabah namazından sonra 400 ya Hadi esmasını zikret.

Rabbim yardımcın olsun.

soru

Nevruz

14 Nisan 2024 Pazar

Eşim bana cik hayatımdan diyor durup dururken uzak dur benden diyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nevruz, bu durum gerçekten üzücü olabilir. Eşinizle açık bir şekilde konuşmayı denediniz mi? Belki de bu sözlerin ardında farklı bir sebep vardır. Duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışmak iyi bir adım olabilir.

2. Cevap
cevap

Uğurtay

Merhaba Nevruz Hanım, bu durumda eşinizin üzerine gitmemenizin tavsiye ediyorum nacizane. Öncelikle bu durumun sebebini öğrenmeye çalışın ve eğer sabredebilirseniz bu konuda eşinize hiç cevap vermeyin. Çünkü ne cevap verirseniz verin ters tepeceğini düşünüyorum. Bol bol dua edin Ayetel kürsi okuyun gece namazları kılın. Allah yardım edecektir. İnşaAllah yuvanız düzelir.

soru

Gül

10 Nisan 2024 Çarşamba

Eşim evde benimle hiç konuşmuyor ben konuşmaya çalışıyorum ama hep kestirip atıyor bu seferde benim konuşasım gelmiyor ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gül Hanım, eşinizle iletişim sorunları yaşıyor olmanız gerçekten üzücü. Bu durumun üstesinden gelmek için, belki de bir çift terapistine başvurmayı düşünebilirsiniz. Aynı zamanda, eşinizle sessiz ve sakin bir ortamda, duygularınızı ve düşüncelerinizi açıkça paylaşarak, bu konuyu konuşmayı deneyebilirsiniz. Onun da hislerini anlamaya çalışmak ve birlikte çözüm yolları aramak, ilişkinizi daha sağlıklı bir hale getirebilir.

2. Cevap
cevap

Cihanfer

Merhabalar Gül hamım, konuşarak çözülmeyecek hiçbirşey yoktur. Eşler arasında anlaşamama ve inat olayları olabilir. Her iki tarafta sakin bir şekilde gurur yapmadan konuşmayı denerse çözülmeyecek hiçbirşey yoktur. Allah yardımcınız olsun.

3. Cevap
cevap

Efrasiyap

Merhaba, gül hanım son dönemlerin en çok duyduğum şikayetlerinden birisi bu benim eşimde telefonla oyuna alışmıştı sürekli bir muhabbetsizlik sizin gibi bende konuşmaya çalışıyorum ilgilenmeye çalışıyorum, baktım olmuyor artık bende kendisinin yaptığı gibi telefona odaklanıp ilgiyi alakayı kesmiştim sonra bi baktım hatasını anladı, bence sizde çok üzerine gitmeyin sakin kalsın.

soru

ümran

07 Nisan 2024 Pazar

Aslında eşimle aramda hiç bi sıkıntı yok ama eşimin annesi sürekli huzurumuzu bozuyo hamileyim ve eşim beni bırakıp bir aylığına izne çıkıp annesinin yanına gitti ne yapayım ister istemez huzursuz oluyorum ne yapmam gerekiyo bu durumda

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ümran Hanım,

Öncelikle yaşadığınız durumun ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Hamilelik süreci zaten başlı başına hassas bir dönem. Eşinizle bu durumu açık bir şekilde konuşmanız önemli. Duygularınızı ve endişelerinizi paylaşarak ortak bir çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca, kendi sağlığınızı ve bebeğinizi düşünerek stresten uzak durmanız çok önemli. Destek alabileceğiniz başka aile üyeleri veya arkadaşlarınız varsa onlarla da bu süreçte daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Kendinize ve bebeğinize iyi bakın.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Kürümer

Bu durumda gerekli tolerans sağlanmalıdır. Eşinizi sıkıştırmamalı zaman içinde adil dengeyi sağlayacağından emin olabilirsiniz. Gelin ve kaynana arasındaki sürtüşme eski zamanlardan beri devam etmektedir. Eşinizin annesine hürmette bulunun kendinizi ona sevdirin, ellerini öpün. Beni ister sevin ister sevmeyin evlendikten sonra bir annem de siz oldunuz. İnanin değiştiğini farkedeceksiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Nazar Duası Meali

Nazar Duası Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Berhetiyye Duası Okunuşu ve Anlamı

Berhetiyye Duası Okunuşu ve Anlamı

Alacağını Almak (Tahsil Etmek) İçin Dua

Alacağını Almak (Tahsil Etmek) İçin Dua

Zalimlere Karşı Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Zalimlere Karşı Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Cinsel İlişki İçin Okunacak Dua

Cinsel İlişki İçin Okunacak Dua

Uzun Ömür Duası

Uzun Ömür Duası

Güncel

Cinlerden Korunma Duası Okunuşu ve Anlamı

Cinlerden Korunma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sabır Duası Okunuşu ve Anlamı

Sabır Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısmet Duası Okunuşu ve Anlamı

Kısmet Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Kuvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Güç Kuvvet Duası Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Birlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Zayıflama Duası Okunuşu ve Anlamı

Oruçla İlgili Kavramlar Nelerdir?

Oruçla İlgili Kavramlar Nelerdir?

Mutluluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Mutluluk Duası Okunuşu ve Anlamı

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Dua

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Dua

Hayır Duası Okunuşu ve Anlamı

Hayır Duası Okunuşu ve Anlamı

Rukiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Rukiye Duası Okunuşu ve Anlamı

Dil Bağlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Dil Bağlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Uyumak İçin Dua Nasıl Yapılır?

Veysel Karani Duası Okunuşu ve Anlamı

Veysel Karani Duası Okunuşu ve Anlamı

İşlerin Rast Gitmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

İşlerin Rast Gitmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kenzül Arş Duası Oku

Kenzül Arş Duası Oku

Allahümme Salli Duası Oku

Allahümme Salli Duası Oku

Yağmur Yağarken Okunacak Dua

Yağmur Yağarken Okunacak Dua

Sağlık Duası Okunuşu ve Anlamı

Sağlık Duası Okunuşu ve Anlamı

Para Duası Okunuşu ve Anlamı

Para Duası Okunuşu ve Anlamı

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Boğaz Ağrısı İçin Dua

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Çocuğu Olmayanlar İçin Dua

Altını Islatan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Altını Islatan Çocuğa Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Ashabı Bedir Duası Okunuşu ve Anlamı

Müşteri Gelmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Müşteri Gelmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı