Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Hayırlı Eş Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbim herkese hayırlı eşler ihsan etsin, çünkü hayırlı eş huzurun başlangıcıdır. Hayırlı bir eşe sahip olmak Allah'ın bize bir lütfudur. Bu makalede, hayırlı eş ve sevdiğiyle evlenmek isteyenler için bazı dua tavsiyelerinde bulunacağım. Allah, bütün erkek ve kadınlara hayırlı bir eş nasip etsin.

Hayırlı Eş Duası Nasıl Yapılır?

Hayırlı eş duası etmeden önce abdest alınmalı, kıbleye yönelmeli ve besmele çekilmelidir: "Bismillahirrahmanirrahim". Tövbede bulunulmalı ve günahların affı istenmelidir. En kısa tövbe şu şekildedir:

"Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyümü ve etübileyh"

Allah'a çokça hamd edilmeli ve Peygamber Efendimize salavat getirilmelidir. Hamd şu şekildedir: "Elhamdülillah" (3 kere). Salavat şu şekildedir:

"Allahümme salli ala seyyidina Muhammed'in ve ala ali seyyidina Muhammed"

Her ikisini şu şekilde okuyabilirsiniz:

"Elhamdülillahi rabbil alemiyn, vessalatü vesselamü ala Resuline Muhammed'in ve ala alihi ve sabhibi ecmaiyn"

Daha sonra "Subhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab" denmeli ve okuyup bitirdikten sonra Allah'tan dilediğiniz ne ise istenmelidir. Duayı bitirmek için şu şekilde okunur:

"Subhane Rabbike Rabbil-izzeti amma yesifun ve selamun alel-mürseliyn. Velhamdülillahi Rabbil alemiynel Fatihah ve messalavat"

Evlilik ve Hayırlı Eş

Evlenmek, bir Müslüman için tüm peygamberlerin ortak sünnetine uygun olarak yapılan bir ameldir. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: "Evleniniz, çoğalınız; çünkü ben sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere övüneceğim." Evlenmenin amacı, İslam'a uygun huzurlu bir aile yapısı ile Allah yolunda insanlara hizmet etmeyi gaye edinmiş hayırlı nesiller bırakmaktır. Yoksa kadın ve erkek cinsel duygularını tatmin etmekten ibaret değildir. Amaç hem haramdan korunmak hem de İslam yolunda hayırlı bir evlilik ile bu dine ve topluma hayırlı evlatlar yetiştirmektir.

Ey aşık, sen eşini hayırla bekle ve dua et ki Rabbin de sana bunun karşılığında hayırlı bir eş ihsan etsin ve bu hayır geleceğe kalsın. Unutulmamalıdır ki siz neyseniz eşiniz de odur. Hayırlı eş için hayırlı olmak gerekir. Arı arar isen gül bahçesine git; ne ararsın çöplükte? Hiç gördün mü sen bir arı, dolaşırken pislikte? İffet ararsan iffetli ol, ahlak ararsan ahlaklı ol. Sadakat ararsan sadık ol; ne ararsan önce sen o ol.

Hayırlı Evlilik İçin Dualar

Hayırlı evlilik isteyenler ve hayırlı eş duası edenler, Furkan Suresi 74. Ayeti kerimeyi çokça okuyup tekrar etmelidirler. İnşallah ayetin yüzü suyu hürmetine Rabbimizden, ayetteki gibi ahirette göz aydınlığı olacak eş nasip etmesi için dua etmelidirler:

"Ve yec'alne lil müttegine imama"

Biz insanlar başımız sıkıştıkça dua ederiz; fakat dualarımızı her zaman eksik etmemeliyiz. Dua ederek içimizdeki duygu ve düşüncelerimizi Yüce Rabbimizle paylaşırız. Ne istiyorsak Ona iletiriz. Onunla içten ve samimi bir şekilde dua vasıtası ile iletişime geçeriz. Dua ile Rabbimizden bir şeyler istemenin yanı sıra, istediğimiz şeylerin gerçekleşmesi için elimizden geleni de yapmalıyız. Allah gören ve duyan bir varlıktır, duaları kabul eder ve iyisini, temizini ihsan eyler. Ancak dua edip kenara çekilmek yerine, elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Her insan mutlu olacağı bir eş aramaktadır. Rabbim, bir insanı koy kalbime ama o insan Senin de sevdiğin bir insan olsun ve beni öyle bir insana sevdir ki, o insanın kalbinde Sen olasın. Ki ben o insanın kalbinde Seni bulayım. Beni öyle bir insanla buluştur ki, benden önce onunla buluşmuş Sen olasın. Onunla el ele tutuştumda ikimizin elinin üstünde Senin elin olsun. Bana öyle gözler göster ki ben o gözlerden Seni göreyim. Bana öyle bir sevgili ver ki bakışında cenneti göreyim. Onunla öyle bir yolda yürüyelim ki kılavuzumuz Sen olasın Yüce Rabbim. Öyle bir sevgili ver ki bana, ona sarıldığımda kainat bize bakıp birbirine sarılsın. Bize öyle bir sevgili ver ki Rabbim, sevgimizden Hz. Muhammed (sav) sevilsin.

Sonuç

Son olarak, tüm bekarların söylemesi gereken dualardan biri de şudur:

"Allah'ım, gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle."

Rabbim dualarınızı kabul etsin, inşallah.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serap

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Züleyha deilim ama Yusufumu diliyorum Rabbimden

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Serap, düşüncelerin çok anlamlı ve derin. Dilerim ki, kalbindeki dileklerin en kısa zamanda gerçek olur. Sabır ve inancınla, umduğun mutluluğa ulaşacaksın. Her şeyin en hayırlısını dilerim.

2. Cevap
cevap

Koray

Tanışmak isterdim

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Barışmak İçin Dua

Barışmak İçin Dua

Editörün Seçtiği

Şahmeran Duası Oku

Şahmeran Duası Oku

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Güzelliği İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Yüz Güzelliği İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Tefriciye Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzellik Duası Okunuşu ve Anlamı

Güzellik Duası Okunuşu ve Anlamı

Hızır Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur?

Hızır Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur?

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Borçtan Kurtulma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Rahman Duası Okunuşu ve Anlamı

Rahman Duası Okunuşu ve Anlamı