Sigarayı Bırakmak İçin Dua
22 Haziran 2024

Sigarayı Bırakmak İçin Dua

Nikotin, bağımlılık yapan ve sigara dumanında bulunan oldukça zehirli bir kimyasal maddedir. Bu nedenle, sigara dumanına maruz kalan kişiler de sigara içenler gibi zehirlenir. Bir hafta süreyle sigara bırakıldığında, vücut nikotini tamamen arındırır ve bu maddenin bağımlılığını bir hafta sonunda yok eder. Ancak bu süreçte psikolojik bağımlılık yaratabilir. Psikolojik bağımlılık, aşılması zor ve dayanılması güç bir bağımlılıktır.

Bu noktada güçlü olmak, sigaranın zararlarına dair yazılar okumak, videolar izlemek ve kalbinizle ve beyninizle istişare etmek önemlidir. En önemlisi, yürekten Rabbimize sığınmaktır. O'nun verdiği güçle bu sigara illetinden kurtulacaksınız. Hiç kuşkusuz Allah bağışlayıcıdır, affedicidir. Sigarayı bırakmak için okuduğunuz duaların faydalarını gördükçe, yani başarınızın tadına vardıkça kendinizle gurur duyacaksınız. Kendiniz için çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Bunun için Allah'a olan inancınıza sahip olarak, kendinize, ailenize ve topluma karşı görevinizi yerine getirmiş olursunuz.

Orgeneral Hilmi Özkök'ün sigarayı bırakma anısını şöyle anlatmıştır: "Ben sigarayı bırakamam" diyen birinci ordu komutanı iken, bir gün sabah saatinde kalkar ve "Allah'ım beni bu sigaradan kurtar" diye dua ettiğini ve bu sayede sigarayı bıraktığını söylemiştir. Demek ki, manevi olarak inanmak ve kararlı olmaktır. Böylece kâinatın hakimi olan Allah'a dua ederek yardım isteyin, inanın en büyük yardım O'ndan geliyor. Allah'tan yardım ve kolaylık diliyoruz.

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Rahman ve Rahim Olan Allah (C. C.)'ın adıyla;

"Ya eyyühellezine amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabu vel ezlamü ricsüm min amelüş şeytanifectenibuhü lealleküm tüflihun"
Manası; Ey iman edenler! Aklı örten sigara ve buna benzer şeyler, içki, kumar ve dikili taşlar ancak şeytan işidir. Onlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.

"Ve kezalike evhayna ileyke ruhan min emrina, ma künt tedri melkitabu ve lel imanu ve lakin cealnahu nura, nehdiy bihi men neşaü min ibadina ve inneke letehdiy ila sıratin müstakıyma"
Manası; İşte sana buyruğumuzla Ruh'u gönderdik. Sen kitap nedir, hiç bilmezdin daha önceden. Biz O'nu, kullarımızın arasından dilediğimizi hidayete ulaştıran nur yaptık. Şüphesiz ki, sen de hidayet eylesin.

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Allahumme salli ala Seyyidina Muhammed'in ve ala ali Seyyidina Muhammed'in salaten tüncina biha min-cemi'il-ehvali vel afat ve takdi lena biha cemial hacat ve tutahhiruna biha min-cemii's-seyyiat ve terfe'una biha a'la'd-deracat ve tubellina biha aksa'l-ğayat min cemiil-hayrati fi'lhayati ve ba'del-memat. İnneke ala külli şey'in kadir."
Manası; Allah'ım, Efendimiz Muhammed'e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve afetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacağın, bütün günahlarımızı temizleyeceğin, katında yücelteceğin, yaşamda ve öldükten sonra bütün hayır kapılarına ulaştıracağın şekilde rahmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadirsin. Allah kabul etsin.

Sigarayı Bırakmak İçin Zikir

Uygulama süresi 10 gündür. Yatsı namazından sonra okunur.
  • "La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" 100 defa.
  • "Hasbünallahü ve nimel vekil" 100 defa.
  • "Ya seyyidi ya resulallah" 100 defa.
  • "La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin" 100 defa.
  • "Ya Allah biha ya Allah biha ya Allah bi husnil hatimah" 100 defa.
  • "La ilahe illallah muhammeden resulullah" 100 defa.
  • "Ya erhamerrahimin. Verhamna" 100 defa.
  • "Ya Allah ya selam" 100 defa.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elham Duası Okunuşu ve Anlamı

Elham Duası Okunuşu ve Anlamı

Çocuğun Konuşması İçin Dua

Çocuğun Konuşması İçin Dua

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bir İşin Olması İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Bir İşin Olması İçin Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Aileyi İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Aileyi İkna Etme Duası Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Salavat Duaları Okunuşu ve Anlamı

Hayırlı Kapı Duası

Hayırlı Kapı Duası

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Çoçuk Yaparken Okunacak Dua Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Anne Baba Duası Okunuşu ve Anlamı

Anne Baba Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

İşe Başlama Duası Okunuşu ve Anlamı

İşe Başlama Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı

İstek Duası Okunuşu ve Anlamı