Unutkanlık DuasıUnutkanlık duası, kişilerin olayları ve önemli konuları sıkça unutması, hafızasının zayıflaması halinde Allah'tan yardım istemesi ve dua etmesi gerekir. Okuduklarını anlayamayanlar, öğrenmekte güçlük çekenler, öğrenciler bu dualar yoluyla Allah'a yalvarmalı, unutkanlık sorunlarının giderilmesini istemelidir.

Dua etmek Allah ve kul arasındaki köprünün kurulmasını sağlar. Siz isterseniz, Yüce Rabbiniz size dilediğinizi verecektir. 

 • Unutkanlık duası örnekleri

  "Allahümmerzukna hıfzal mürselin ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bi keramike ya ekramel ekramin ve bi rahmetike ya Erhamerrahimin." Bu duayı okumak hafızayı güçlendirecek, derslerde başarılı olmayı sağlayacaktır. 40 gün boyunca sabah namazı vakti gelmeden yani seher vaktinde 7 defa Fatiha suresi okuduktan sonra, 70 defa okunduğunda, unutkanlık sorunundan kurtularak hafızanın güçlendiğini göreceksiniz. 
 • Perşembe gecesini Cuma gecesine bağlayan gecenin son üçte birlik kısmında kalkarak, dört rekat namaz kılınmalıdır. Namazın ilk rekatında Yasin ve Fatiha süresini, ikinci rekatında Fatiha ed-Duhan ve Hamim suresini, üçüncü rekatında Fatiha ve Eliflammim Tenzilü' s secde, dördüncü rekatında ise Fatiha ve Tebareke'l - Mufassal okunmalıdır. Tüm mümin insanlar için istiğfar ederek şu dua edilmelidir; "Allah'ım beni hayatta kıldığın sürece bana günahları terk ettirip, merhamet et. Ey arzın yaratıcısı, ey izzet sahibi ikramına dil uzatılmayan izzet sahibi olan Allah'ım! Ey Rahman! celalin hakkı için, kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına kalbimi icbar eyle.
  Unutkanlık Duası

  Seni bana razı olacak biçimde okumama yardım et! Ey semavat ve arzı yaratan, kitabınla benim gözlerimi nurlandırmanı, dilimi açmanı, göğsüme ferahlık vermeni, bedenimi yıkamanı diliyorum. Hakkı bulmam için bana sadece yardım edebilirsin. Bana her şeye ulaşmak için gereken kuvvet ve gücü verecek olan sadece yüce Allah'tır!"
   Bu duayı bu şekilde edenlerin hafızası güçlenecek, unutkanlık sorunu kalmayacaktır. Bu dua Hıfz duası olarak bilinmektedir. Peygamberimiz tarafından, Kuranı hafızasında tutamayan Hz Ali'ye tavsiye edilmiştir.
 • Sabah güneş doğmadan önce, 786 defa "Bismillahirrahmanirrahim" okunmuş olan bir bardak suyu içmek faydalı olur. Buna 7, 11 ve 21 gün süreyle devam edilmelidir. 
 • Gün içerisinde herhangi bir saatte Kalem suresini bir bardak suya okuyarak, bu suyu içmek gerekir. "Nun ve'l -kalemi ve ma yestrun. Ma ente bini'meti Rabbike bi-mecnun. Ve inne leke le-ecren ğayre memnun. Ve inneke le ala hulükın azim. Fesetübsirü ve yübsirun. Amin"
 • Her şeyi çabuk unutan, zihni kapalı olan kişiler sabahları bu zikirleri yapmalı, suya okuyarak aç karnına içmelidir. 150 defa "Ya Alim", 148 defa "Ya Muhsi", 786 defa "Besmele", 198 defa "Ya Allah, Ya Hayy, Ya Cami, Ya Kafi."

Yayınlanma Tarihi : 22.2.2014 23:07:16

Unutkanlık Duası Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Unutkanlık Duası"

Hatice

Cevap Sayısı: 1
Ben çok unutkan bir insanım hem de fazla derecede bazen kendi kendime diyorumki bnce ben ayzamır hastası olmuşum bnce, inş bi faydası olur okula gittiğimde okul çıkışı çantami almayi bile unutuyorum o derece ( Zehra ve Gülcan ) olmasa kim bilir naparım &128534;&128542; inş bi faydası olur

2017-02-03

Kullanıcı oyu: 4,5

Hatice

Cevap Sayısı: 1
Benim de annem acayip derecede unutkan Allah unutkanların yardımcısi olsun (amin)

2016-05-12

Kullanıcı oyu: 4,5

damla

Cevap Sayısı: 1
Bu aralar çok unutkanım sınavlarım düştü allah kimseye unutkanlık vermesin zor zamanlarda

2016-04-30

Kullanıcı oyu: 4,5

yeşim

Cevap Sayısı: 0
sınav duası ve unutkanlık duasını çocugum için okuyabilirmiyim yoksa kendisimi okumalı

2016-04-19

Kullanıcı oyu: 4,5

deniz

Cevap Sayısı: 0
Son zamanlarda iyice unutkanlaştım fakat dua herşeyin anahtatıdır bende Rabbime sığınarak dua ediyorum.Unutkanlık duasınıda çokça okuyorum Allahın izniyle daha az unutkan oldum

2016-04-17

Kullanıcı oyu: 4,5

cansu karaca

Cevap Sayısı: 0
Hocam inşALLAh etkili olur çünkü teog sınavından çok korkuyorum

2016-04-13

Kullanıcı oyu: 4,5

boşver :)

Cevap Sayısı: 1
bende unutkanım inşallah bu dua başarılı olur

2015-11-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Eryal

Cevap Sayısı: 1
bende çok unutkanlık var ve çok sıkıntım var allah için bana dua edin.

2015-11-05

Kullanıcı oyu: 4,5

vatandaş rıza

Cevap Sayısı: 1
Allahümmerzukna hıfzal mürselin ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bi keramike ya ekramel ekramin ve bi rahmetike ya Erhamerrahimin. duasının türkçesini yazınca ölüyor musunuz? Neden yazmassınız mübarek kardeşlerim?

2015-07-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Hakim

Cevap Sayısı: 0
İşte o Hakim olan Allah ın Adıyla Oku Dua Et Ki Rahmet Kalplere Bereket Zihne Huzur Ve Güven Getirsin Değerli Kardeşlerim

2015-06-25

Kullanıcı oyu: 4,5

ayşin

Cevap Sayısı: 0
Merhaba BN Ayşin ben çok unutkanım bazen ne yediğini bile unutuyorum ama en önemlisi de sınavlarda soruların cevaplarını unutuyorum inşallah bu dualar bana yardımcı olur allahım inşallah herkese bu konuda yardımcı olur

2015-01-30

Kullanıcı oyu: 4,5

berfin

Cevap Sayısı: 0
allahın izniyle bu dua zihnimizi açar

2015-01-06

Kullanıcı oyu: 4,5

kainat

Cevap Sayısı: 0
meraba ben kainat ben çok unutkanım bazen ne konuşacağımı bile unuturum ve bu yüzden derslerimde başarılı olamaıyorum ezber yapmak zorunda kalıyorum ama unuttuğum için onu bile yapamıyorum inş bu dua havızamı güölendirir

2014-12-16

Kullanıcı oyu: 4,5

seyit

Cevap Sayısı: 0
kardeşim 1. sınıfa gıdıyor ve sınıftan cok gerıde ezber yapıyor kelimeleri ama sonra unutuyor ne yapmaliyız bır sey oğretemiyoruz.

2014-11-16

Kullanıcı oyu: 4,5

sinem

Cevap Sayısı: 0
çok uzun bunu kim sınıfta ezberleyecek

2014-05-26

Kullanıcı oyu: 4,5
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Nazar Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018