Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı
22 Haziran 2024

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar, insana, hayvana veya cansız varlıklara bile tesir edebilir. Nazar değen kişide ciddi hastalıklara yol açabilir ve hatta ölüme bile sebep olabilir. Kadınlar ve çocuklar üzerinde daha çabuk etkisini gösterir. Peygamber Efendimiz döneminde Esed oğullarından birinin nazar değmiş olduğu rivayet edilir. Üç gün boyunca hiçbir şey yememiş ve içmemiş. Daha sonra çadırın bir tarafından geçmekte olan bir deveye bakarken, "Bunun gibi bir deve hiç görmedim" demiş ve deve hemen oracıkta yere düşerek hastalanmış. Müşrikler, bu kişiyi bularak Peygamber Efendimizi nazarla öldürmesini emretmişler. Ancak Cenab-ı Hak, Resulullah'ı bu nazardan muhafaza etmiştir. Bu konuda Kalem suresinin 51. ayeti indirilmiştir: "Neredeyse kafirler seni gözleri ile yıkacaklardı."

Hadis-i Şeriflerde Buyuruldu ki

  • Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.
  • İnsanların yarısı nazardan ölür.
  • Nazar haktır.

Nazardan Korunmak İçin Yöntemler

Nazardan korunmak için birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de nazar duası ve dualardır. Aşağıda Arapça Nazar Duası verilmiştir:

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Uizu bi kelimatillahit tammati min külli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh."
"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım."
"Ve in yekadüllezine keferu leyüzlikuneke biebsarihim lemma semi-uz-zikra ve yekulune innehu lemecnunun ve ma huve illa zikrun lilalemine."
"Rabbi onu seçip iyilerden kıldı. Doğrusu inkar edenler Kur'an'ı dinlediklerinde neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi. 'O delidir' diyorlardı. Oysa Kuran alemler için öğütten başka bir şey değildir."

Nazar Duasının Fazileti

Kolye üzerine "nazar ayeti" olarak da bilinen beyan-ı ilahi ve Ashab-ı Kehf'in isimleri bulunmaktadır. Bu isimler şunlardır:
  • Yemliha, Mekselina, Meselina, Mernuş, Debernuş, Sazenuş, Kefestetayuş ve (Çoban köpeği) Kıtmir'dir.
  • Ehlullah'ın tavsiye ettiği duanın yazılış şekli, ayet ve isimleri daire şeklinde yazıp ortasına "Kıtmir" isminin yerleştirilmesidir.
  • Ortasına "Kıtmir" isminin yerleştirilmesinden maksat onu diğerlerinden ayırmak ve "Allah'ım, sen Ashab-ı Kehf hürmetine bir kelbi bile senelerce muhafaza ettin. Bu biçareyi de Hz. Muhammed'in (S.A.V.) bir kelbi kabul et ve etrafımı kuşatan şu ayetler ve isimlerinin arkasına sığındım. O makbul kullar hürmetine beni de himayene almanı niyaz ediyorum." duasıdır.
  • Bu dua bir şeyi arzulayıp ulaşmaya, bir şeyden kaçıp kurtulmaya, yangından kurtulmaya vesiledir. Çocuğun ağlamasını durdurmak için, tüm maddi tedbirler alındıktan sonra ziraatin verimli olması için; ateşli hastalıklardan kurtulmak, zenginlik, kötü ölümden (suda boğulmak, ateşte yanmak) emin olmak için; nazardan, cin ve şeytanların şerrinden korunmak için bir vesiledir.

Zayıf Bir Hadiste Efendimizin (S.A.V.) Şöyle Buyurduğu Rivayet Ediliyor

  • "Çocuklarınıza Ashab-ı Kehf'in isimlerini öğretiniz. Çünkü, bu isimler bir evin kapısına yazılacak olsa o ev yanmaz, bir elbise üzerine yazılsa çalınmaz, bir deniz vasıtası üzerine yazılsa batmaz."
  • Hasılı asıl teveccüh edilmesi gerekenin Allah (C.C) olduğu unutulmadan, nazar ve diğer şerlerden korunmak için bu duayı vesile yapmakta fayda vardır. Allah en iyisini bilendir.

Nazar Duasının Tarihçesi

Kem gözlerden koruduğuna inanılan yöntemler toplumdan topluma farklılık göstermektedir. En yaygın yöntemlerden biri de nazar boncuğu gibi takılar takmak veya üzerinde bulundurmaktır. Muska gibi dua yazılı kağıtlar taşımaktır. Hindistan'ın bazı yörelerinde evlenen çiftler nazardan korunmak için karşı cinsin kıyafetlerini giyerler.

Bazı Asyalı toplumlarda çocukların gözlerinin etrafına siyah boya sürülürmüş. Bazı Afrikalı ve Asyalı toplumlarda kem gözlerden en çok yiyip içerken etkilenildiğine inanılır, zira ağız açıkken ruhun vücuttan daha kolay çıkacağına inanılır. Bu nedenle yemek yalnız başına ya da yakın akrabalarının yanında yenir.

Eski çağlarda, ölülerin ruhlarıyla, periler ve cinlerin birlikte yaşadıkları bir alemin var olduğuna inanılırdı. Bu aleme bağlı olan insanların, özellikle de büyücülerin gözlerinde kötü ruhların yerleştiğine inanılırdı. Bu yüzden de onların bakışlarının çok güçlü ve zararlı olduğu düşünülürdü. Halk arasında nazara gelmiş biri için üzerlik otu yakıp söylenen, "her yerde sen olasın, belaları savansın" sözünün temelinde de bu inanç vardır.

Nazar ya da kem göz, herkes, bilhassa nazarı değen kimse, beğendiği bir şeyi görünce "Maşallah" demeli, ondan sonra ne söyleyecekse, o şeyi söylemelidir. Önce "Maşallah" deyince, nazar değmez.
"Allah herkesi nazardan saklasın nazar bazen insan üzerinde çok tesir olabiliyor. Gerekli duaları unutmayalım."

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşk Duası Okunuşu ve Anlamı

Aşk Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakinlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Sakinlik Duası Okunuşu ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Sahur Duası Okunuşu ve Anlamı

Sahur Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Rabbena Duası Okunuşu ve Anlamı

Zihin Açıklığı İçin Dua

Zihin Açıklığı İçin Dua

Güncel

Azim Duası Okunuşu ve Anlamı

Azim Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kavuşma Duası Okunuşu ve Anlamı

Kavuşma Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Berhetiyye Duası Okunuşu ve Anlamı

Berhetiyye Duası Okunuşu ve Anlamı